Blagoslovljen, ker ima same ženske koze
Svet | 04.09.2024, 14:08 Rok Mihevc
Slovenski darovalci ostajajo zvesti Afriki, je bilo slišati na današnji novinarski konferenci Slovenske karitas. Na njej so predstavili rezultate in delo dobrodelnih akcij za to celino - Za srce Afriki, Z delom do dostojnega življenja in Kupim kozo. Dosedanja pomoč iz Slovenije dnevno lajša življenje več kot 300 tisoč ljudem.
Peter Tomažič: Pomoč bi bila manj učinkovita, če ne bi sodelovali z misijonarji
Pomoč iz Slovenije je za revne v Afriki vse bolj dragocena, saj v zadnjih letih občutijo hude posledice svetovne gospodarske krize, podnebnih sprememb in sporov, kar povzroča v prvi vrsti povečanje lakote med prebivalstvom. Slovenska karitas pri pomoči ostaja na podeželju, kjer so največje potrebe in revščina, je pojasnil generalni tajnik Peter Tomažič. »Delo 18 let poteka na različnih programih, v teh časih smo zbrali 4,4 milijona evrov. Bi bila pa pomoč veliko manj učinkovita, če ne bi sodelovali z misijonarji, ki znajo ta sredstva podvojiti, če ne bi bili glas, kjer živijo. Če pomagamo, pomagamo učinkovito. Pomoč v tem času se je dotaknila več kot 300 tisoč ljudi, kar ni majhna številka. Ta pomoč prihaja preko zdravstvenih centrov, oskrbe z vodo, šol in drugih programov, ki se ljudi dotaknejo.«
Slovenski darovalci ostajajo zvesti Afriki.
P. Stanko Rozman: Ko smo jim pokazali vstalega Kristusa, so šli naprej
Zanimivo je tudi to, da so se Slovenci za pomoč Afriki odzvali tudi v času lanskoletnih poplav pri nas. Za vso pomoč se je zahvalil tudi misijonar p. Stanko Rozman, ki je v Malaviju in Zambiji deloval 52 let. »Zdravstvo in šolstvo je naša prioriteta, vse to v duhu dajati upanje, da je življenje možno, da imajo prihodnost. Ko smo jim pokazali vstalega Kristusa, so šli naprej, želeli so si, da bi ustanavljali cerkvene centre, nove podružnice. Vse skupaj smo v Zambiji naredili 25 cerkva."
Katja Žvan Elliot: Ministrstvo sredstva namenja tudi Slovenski karitas
Pomembnosti Slovenske karitas se zavedajo tudi na ministrstvu za zunanje zadeve, zato se ji je za vso prizadevnost in sodelovanje zahvalila Katja Žvan Elliot z direktorata za razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč. »Vsako leto financiramo razvojne projekte, tudi Slovenski karitas letos namenjamo štiri milijone evrov. Pri razpisih se posvečamo predvsem podnebnim spremembam s fokusom na čisti vodi in enakosti spolov.«
Domen Torkar: Naša skupina verjame Slovenski karitas
Veliko darovalcev ostaja zvestih Slovenski karitas, med njimi je tudi skupina športnikov, ki jih je na novinarski konferenci zastopal darovalec Domen Torkar in že vrsto let prispevajo v akciji Kupim kozo. »Pri donacijah se mi zdi pomembno, da zaupamo organizaciji, ki upravlja z donacijami, da verjamemo, da je donacija dosegla tiste, ki pomoč najbolj potrebujejo in v obliki kot jo najbolj potrebujejo. Tako da naša skupina Karitas verjame in tudi verjame, da se s takimi majhnimi koraki da izboljšati svet globalno v želeno smer.«
Naša skupina Karitas verjame in tudi verjame, da se s takimi majhnimi koraki da izboljšati svet globalno v želeno smer.
Jana Lampe: Trajni učinki se kažejo na terenu
Revne družine v Afriki so tako na primer preko akcije Kupim kozo prejele že več kot 6.500 koz. Koza za nas stane le 20 evrov, družini v Afriki pa spremeni življenje, je dejala vodja mednarodne pomoči pri Slovenski karitas, ki redno spremlja potrebe na terenu Jana Lampe. "Kar jim da tisto, da se družina opomore, je to, da prodajo kozličke, prirastek na trgu. mama je pričevala, da je s prodajo kozlička popravila streho na hiši, z drugim kozlikom pa bo plačala šolanje. Oče treh hčera, ki so se mu koze zelo namnožile, pa je rekel, da je blagoslovljen, ker ima same ženske koze, saj ve, da bo s tem lahko zaslužil šolanje svojim dekletom."
Oče treh hčera, ki so se mu koze zelo namnožile, pa je rekel, da je blagoslovljen, ker ima same ženske koze, saj ve, da bo s tem lahko zaslužil šolanje svojim dekletom.
Slovenija ima srce za Afriko, je povzela. »Tako nam je v zadnjih 18 letih skupaj uspelo zgraditi, obnoviti ali opremiti enajst šol, dva vrtca, šest zdravstvenih centrov, sedem porodnišnic in 53 večjih vodnjakov. S hrano so bila rešena številna življenja podhranjenih otrok. Kar je pa tudi neprecenljivih vrednosti je to, da so ob vseh gradbenih projektih tudi na podeželju domačini dobili priložnost za delo, plačilo za tudi nova znanja in s tem priložnost za delo tudi v prihodnje. Res ta naša pomoč ima na posameznih lokalnih območjih res trajne učinke. To vidiš na terenu, ljudje so deležni dobre zdravstvene oskrbe, otroci kvalitetne izobrazbe, dobijo tudi šolsko malico, ljudje imajo manj bolezni zaradi čiste pitne vode.«
Če želite sodelovati v dobrodelnih akcijah, vabljeni, da obiščete spletno stran Slovenske karitas.
Vstopna stran - Slovenska karitas