Papež v Indoneziji pozval k boju proti ekstremizmu in nestrpnosti
Svet | 04.09.2024, 10:34 Marta Jerebič
Papež Frančišek je z nagovorom indonezijskim oblastem tudi uradno začel svoj obisk v najštevilčnejši muslimanski državi na svetu. Pozval je k boju proti ekstremizmu, spodbujanju medverske strpnosti in družbenemu razvoju.
Papeža Frančiška je v Džakarti pričakala idilična slika. Predsedniška palača v neoklasicističnem slogu, zelena trava pred pročeljem, drevesa okoli stavbe, indonezijske rdeče - bele zastave in vatikansko rumeno-bele. Scenarij, ki ponazarja sožitje. In prav o tem je papež govoril oblastem, ko je omenil številne etnične in verske skupine, ki so lahko vezivno tkivo, kot ocean povezuje na tisoče indonezijskih otokov.
Vaše nacionalno geslo Združeni v različnosti, je dejal sveti oče, zelo dobro zajema to različnost ljudi, združenih v en narod. Ob tem je poudaril pomen medverskega dialoga, ki pomaga odstranjevati predsodke in ustvarjati medsebojno spoštovanje. To je ključno v boju proti ekstremizmu in nestrpnosti, je dejal papež.
Številni konflikti po svetu, pri čemer ni izpostavil nobenega konkretnega, nastanejo, ko oblasti skušajo uveljaviti svoje interese, svojo zgodovinsko pripoved.
»Včasih se v državah pojavijo nasilne napetosti, ker želijo tisti, ki so na oblasti, vse poenotiti in vsiljevati svojo vizijo tudi v zadevah, ki bi morale biti prepuščene avtonomiji posameznikov ali skupin.«
Mir je vedno sad pravičnosti, je poudaril papež.
Izpostavil je tudi zlorabo vere. »V svetu obstajajo primeri, v katerih je vera v Boga nenehno v ospredju, vendar je pogosto zlorabljena in ne služi za gradnjo miru …, ampak za spodbujanje delitev in sovraštva.«
Sožitje dosežemo, ko se vsi zavzemamo ne le za svoje interese in vizijo, ampak za dobro vseh, je poudaril papež.
Po srečanju z nacionalnimi oblastmi se je zasebno sestal z jezuiti, ki služijo v Indoneziji.
Medtem so škofje, duhovniki, redovniki in redovnice ter drugi pastoralni sodelavci že od jutra Frančiška čakali v stolnici in ga s tradicionalno pesmijo sprejeli v svoj objem.
Papež jih je v sproščenem ozračju, ki je prineslo tudi salve smeha, spodbudil k nadaljevanju njihovega poslanstva: spodbudil jih je, naj bodo močni v veri, odprti do vseh v bratstvu in blizu vsem v sočutju.
Frančišek je dan sklenil z mladimi, ki so vključeni v organizacijo Scholas Occurentes.