Jože BartoljJože Bartolj
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Tanja DominkoTanja Dominko
Zalivalka (foto: pexels)
Zalivalka | (foto: pexels)

Psihoterapija in vrtnarji z napačnimi zalivalkami

Slovenija | 02.09.2024, 10:23 Rok Mihevc

Predlog zakona o psihoterapiji je končalo javno razpravo. Nujno ga potrebujemo, da se področje uredi in se uspešno razvija naprej, a nekatera ključna področja ureja nestrokovno in celo protiustavno, je za naš radio predloge komentiral zakonski in družinski terapevt ter profesor na Teološki fakulteti dr. Robert Cvetek.

Predlagani zakon bo zgrešil cilj

Nekatere rešitve in opredelitve so ustrezne, je pa velika škoda, da nekatere ključne tematike in področja ureja nestrokovno, nepremišljeno, neustrezno in celo protiustavno, meni Cvetek. »Po našem mnenju bo predlagani zakon enostavno zgrešil cilj, ne bo povečal dostopnosti, varnosti in kakovosti ter preglednosti psihoterapevtskih storitev, kot trdijo predlagatelji in je tudi namen. Ampak bo, če bo ostal v taki obliki, kot je v javni razpravi, namesto tega privedel do obratnih učinkov.«

Vrtnarji z »napačnimi« zalivalkami

In kaj je tako problematičnega? Cvetek odgovarja, da vse raziskave kažejo na velik porast duševnih motenj in težav, skoraj polovica Evropejcev ima simptome depresije in anksioznosti. »Če dam primerjavo. Recimo, da imamo vrt s povsem suhimi rastlinami. Potem pa sprejmemo zakon, ki določa, da lahko rastline zalivajo le tisti, ki uporabljajo posebno uradno odobreno zalivalko, ki pa se v raziskavi ni izkazala za nič bolj učinkovito od drugih, v nekaterih primerih je celo slabša, a zakon vztraja pri njeni uporabi. Vsi njeni vrtnarji, ne glede na njihove izkušnje in uspehe pri gojenju rastlin, bi bili pri tem izključeni do zalivanja, čeprav bi imeli boljše metode ali orodje. In posledica mnogih teh vrtov bi bila, da bi ostali ne zaliti, rastline bi venele, medtem ko bi usposobljeni vrtnarji z »napačnimi zalivalkami« le nemočno opazovali. Tako absurdno omejevati pristop predlaga ta nov zakon o psihoterapiji.«

 In posledica mnogih teh vrtov bi bila, da bi ostali ne zaliti, rastline bi venele, medtem ko bi usposobljeni vrtnarji z »napačnimi zalivalkami« le nemočno opazovali. Tako absurdno omejevati pristop predlaga ta nov zakon o psihoterapiji.

Sušenje duševnega zdravja v Sloveniji

In tako, namesto, da bi omogočili cvetenje vseh psihoterapevtov, grozi, da se bo področje duševnega zdravja v Sloveniji izsušilo. In kako to zakon določa? »Z eno nestrokovno, da ne rečem neumno določbo, da psihoterapevti izven zdravstva ne smejo uporabljati intervencij, ki imajo namen zdravljenja duševnih motenj, če ne, po zakonu grozi visoka kazen. Kar pomeni katastrofo za duševno zdravje v Sloveniji, saj psihoterapevti izven zdravstva zdaj nosijo pretežen del skrbi za ljudi z duševnimi težavami in motnjami.«

Rešitve so enostavne

Rešitve pa so po njegovem mnenju dokaj enostavne in je treba imeti voljo, da se jih spelje. Med njimi predlaga ustanovitev zbornice, ki bo predstavljala različne skupine na področju psihoterapije, ne le ene.

Slovenija
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...