Štefan IskraŠtefan Iskra
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
prof. dr. Žiga Turk (foto: ARO)
prof. dr. Žiga Turk | (foto: ARO)

Dr. Turk o delu vlade: Mislim, da ne bomo opazili, da bodo med dopusti naredili kaj več kot takrat, ko so delali

Slovenija | 08.08.2024, 08:33 Alen Salihović

V oddaji »Spoznanje več, predsodek manj« je bil naš gost profesor dr. Žiga Turk. Z njim smo spregovorili o povolilni evropski matematiki, o izključevanju strank iz odločanja pa tudi o odprtju olimpijskih iger. Nismo mogli tudi mimo pestrega domačega dogajanja, ki je z obtoženima ruskima vohunoma pristala v središču svetovne pozornosti, vsaj tako meni vlada, ki pa še vedno ni razrešila stavke zdravnikov, medtem ko se slovensko zdravstvo utaplja v problemih.

Brez velikih novinarskih konferenc vlade in njenih predstavnikov, kot smo jim bil priča pred enim letom, mineva prva obletnica katastrofalnih poplav v Sloveniji. Kljub več sto uničenih hiš je bila v tem času postavljena zgolj ena, in še ta s pomočjo donacij. Počasi se urejajo hudourniki, ponekod cest še vedno ni, strah pred vsakim večjim neurjem pa se na poplavljenih območjih povečuje. Vlada se tudi ne more v minulem letu pohvaliti s kakšno drugo pozitivno zgodbo. Ali je torej politika res na zaslužnem dopustu, smo vprašali v oddaji »Spoznanje več predsodek, manj« profesorja dr. Žigo Turka: »Menim, da ne bomo opazili, da bodo med tem, ko so na dopustu, naredili kaj več kot takrat, ko so delali. Tako da ne verjamem, da se bo poznalo, da so na dopustu, razen da bo morda kakšen fototermin manj, ampak ta vlada na čelu s predsednikom in ministri kar pazi na to, da ima vsake toliko časa nek fototermin, ki potem v uslužnih medijih zapolni tisto minutažo, ki je potrebna, da se ljudje spomnijo, da vlada je in da nekaj dela. Z zvezi z zdravniško stavko se bo zgodilo točno toliko, kot se je zgodilo, ko niso bili na dopustu računalnikov bodo razdelili točno toliko, kot so jih, ko niso bili na dopustu, napredek na poplavnih območjih bo točno takšen. kot takrat, ko niso bili na dopustu.«


V oddaji nismo mogli mimo nedavne obsodbe ruskih vohunov v Sloveniji in zgodbe z izmenjavo zapornikov med Rusijo in Zahodom.je dejal: »Vtis, ki sem ga dobil ob spremljanju medijev in zdravorazumskem razmišljanju, je, da so ta dva vohuna v Sloveniji odkrile tuje obveščevalne službe, ne slovenska in da so slovenski samo naročile aretacijo. V Odmevih nekaj dni nazaj je državni sekretar Voljko Volk povedal, da je Slovenija takoj po aretaciji začela iskati kontakt z Rusijo, da bi zamenjali ta dva vohuna za koga drugega. To je »hecno,« ker noben Slovenc ni bil v Moskvi zaprt, torej to ni bila skrb za nekega Slovenca, ki ga je Rusija zaprla za to, da bi imeli kaj za zamenjati, ampak je bil se mi zdi instinkt slovenske vlade v smeri dajmo se tega čim prej rešiti, da se ne bomo Rusom preveč zamerili. Mogoče ocenjujem narobe, ampak vtis je bil nekako tak.«


V oddaji je dr. Turk spregovoril še o povolilni matematiki Evropske unije, razmerah v Ukrajini in Venezueli ter tudi o kandidatoma za predsednika ZDA, Donaldu Trumpu in Kamali Harris. Oddaj lahko nadete v našem avdio ahivu.

Slovenija, Svet, Politika, Evropska Unija, Novice, Spoznanje več
Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...