Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Aleš KarbaAleš Karba
Petra StoparPetra Stopar
Slovenska zastava. (foto: Tamino Petelinšek/STA)
Slovenska zastava. | (foto: Tamino Petelinšek/STA)

Slovenija stopa v Kristusova leta

Slovenija | 09.07.2024, 14:08 s. Meta Potočnik

Hvaležno se spominjamo 33. obletnice konca oboroženih spopadov in zmage v vojni za samostojno Slovenijo. Ob tem spominu je Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve v ljubljanski stolnici pripravilo slovesnost. Slavnostni govornik je bil predsednik osamosvojitve vlade Lojze Peterle, ki je skupaj s podpredsednikom Združenja Francijem Feltrinom položil venec k spominski plošči. Mašo je daroval škof Anton Jamnik. V njej je poudaril, da se demokracija brez vrednot zlahka spremeni v totalitarizem ali avtoritarizem.

Vsaka smrt v obrambi domovine je preveč

Ob spominu na vojno za Slovenijo se je škof Jamnik najprej spomnil vseh, ki so umrli za to, da zdaj živimo v samostojni državi, ki je simbolno stopila v Kristusova leta, kar predstavlja pogum in pripravljenost na preizkušnje. »Lahko bi se končalo še veliko hujše, čeprav je vsaka smrt nedolžnega človeka preveč.«

Osebna prizadevanja papeža Janeza Pavla II. in nadškofa Alojzija Šuštarja

S pogledom v preteklost je najprej izpostavil osebna prizadevanja papeža Janeza Pavla II. in nadškofa dr. Alojzija Šuštarja za mir, ki je že 27. junija 1991 obvestil papeža: »Sveti oče, zvezne sile oborožene jugoslovanske vojske so začele z okupacijo republike Slovenije. Obstaja nevarnost državljanske vojne in prelivanja krvi. V tem trenutku je Cerkev v Sloveniji združena v neprekinjeni molitvi za rešitev resnih problemov. Vašo Svetost prisrčno prosim, da nas s svojo očetovsko besedo potolažite in opogumite. Zelo bomo veseli Vašega poziva k pravičnosti in miru.«

Slovenija ne more biti samo ekonomija

Po refleksiji sedanjega stanja je Jamnik naš pogled usmeril v prihodnost, ki bo svetla, če bomo kritično razmišljali s svojo glavo: »In prav je, da vsak na svojem mestu stori tisto, za kar ga je Bog poslal v tem trenutku zgodovine. Predvsem pa, da smo za to državo in Evropsko unijo, v kateri živimo, odgovorni. Le-ta ni samo ekonomsko združenje in tudi Slovenija ne more biti samo ekonomija. Živeti moramo iz naših krščanskih korenin. Iz tega izhaja spoštovanje človeka od spočetja do naravne smrti, človekove pravice in svoboda, solidarnost in skrb za najšibkejše. Da nam je mar za bližnjega, da nam je mar drug za drugega. Tako pokažemo, da sooblikujemo družbo, v kateri živimo.«

Uspeh evropskega projekta ni odvisen le od napredka

Ob 20. obletnici Slovenije v EU in Natu je škof Jamnik še dejal, da uspeh evropskega projekta ni odvisen le od gospodarskega povezovanja in napredka, temveč tudi od truda za človekovo dostojanstvo in pravice in versko svoboda, kar vse podpira demokracijo in zagotavlja njeno pravilno delovanje.

Slovenija
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...