Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko
Šolarji pred novimi izzivi (foto: Oleksandr Pidvalnyi / Pexels)
Šolarji pred novimi izzivi | (foto: Oleksandr Pidvalnyi / Pexels)

Weilguny: Predlog programa vzgoje je korak v pravo smer

Slovenija | 03.07.2024, 11:36 Maja Morela

Združenje ravnateljev in pomočnikov se strinja z novostmi predloga Nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja do leta 2033, ki ga je na včerajšnji konferenci predstavilo ministrstvo. Novosti pozdravlja tudi Komisija za šolstvo pri Slovenski škofovski konferenci, a obenem opozarja na še več možnih izboljšav, predvsem na področju prepoznavanja in razumevanja religiozne in duhovne komponente našega okolja, v katerem se znajdejo učenci priseljenci.

Spomnimo, da je Komisija za šolstvo pri SŠK že marca letos kot izboljšavo tedanjega osnutka nacionalnega programa predlagala boljše prepoznavanje religioznosti okolja, v katerem se znajdejo učenci in dijaki. S tem Katoliška cerkev ne želi vsiljevati vere v vzgojno izobraževalne ustanove, je za naš radio pojasnil Marko Weilguny s Komisije. »Vprašanje religioznosti človeka in njegove duhovnosti je nekaj, kar pomembno oblikuje njegov svet. Popolno zapostavljanje tega področja v strateškem dokumentu vzgoje in izobraževanja se zdi vprašljivo. Sploh pri vprašanju integracije migrantov in tujcev zapostavljanje takšne razsežnosti človeka ni najboljša popotnica za konstruktivno in ustvarjalno sobivanje v družbi.«

Splošno gledano je, po njegovih besedah, nov predlog korak v pravo smer, saj prinaša novosti tudi na področju predšolske vzgoje. Program omenja možnost podelitve koncesij vrtcem, ki izvajajo programe po posebnih metodah. »Do zdaj so bili do koncesije upravičeni tisti vrtci, ki so izvajali državni program. Zdaj je predvideno, da se lahko koncesija za obdobje desetih let podeljuje, po mnenju strokovnega sveta, vrtcem, kjer program izvajajo zasebniki. Tako bi lahko bili do koncesije za polno sofinanciranje upravičeni tudi katoliški vrtci.«

Točka programa obravnava tudi smiselnost financiranja oddaljenih šol iz javnih sredstev. Po Weilguniyjevih besedah kot družba področja izobraževanja ne bi smeli gledati skozi oči financiranja. Vsak evro vložen v izobraževanje, se nam bo povrnil, je prepričan, zato pozdravlja vlaganje sredstev v šole in vrtce tudi v neurbanih okoljih. Izboljšave so možne, predvsem pri naslavljanju duhovnost in religioznosti ter zmanjšanju birokracije v pisarnah ravnateljev in ravnateljic, je za naš radio še pojasnil Marko Weilguny.

Slovenija, Novice
Pretirana zaposlenost, preobremenjenost z delom je lahko kot droga, ki ne dopusti duši spregovoriti. (photo: PixaBay) Pretirana zaposlenost, preobremenjenost z delom je lahko kot droga, ki ne dopusti duši spregovoriti. (photo: PixaBay)

Poletna depresija

Obstaja poletna depresija? Če, kako to, saj se dopusta in počitniškega oddiha veselimo skozi celotno delovno oziroma izobraževalno obdobje?, smo vprašali Tineta Papiča, jungovskega psihoanalitika, ...