Janša za Radio Ognjišče o povolilnem dogajanju v Evropi in potrebi po predčasnih državnozborskih volitvah
Slovenija | 20.06.2024, 08:29 Alen Salihović
Potem, ko je svet SDS potrdil, da so predčasne volitve zelo verjetne, je to v pogovoru za naš radio potrdil tudi prvak stranke Janez Janša. Kritičen je bil do slabega dela vlade. Prav tako je spregovoril o povolilni matematiki v Evropski uniji in ponovil, da bi koalicija evropske ljudske stranke s socialisti in liberalci lahko vodila do poraza.
SDS je po oceni sveta stranke na evropskih volitvah prepričljivo zmagala, tako da so predčasne volitve zelo verjetne. Janša je ob tem pojasnil: »Ta rezultat ni edini razlog, ampak dejstvo je, da bo tudi to prispevalo k temu, da bomo imeli v Sloveniji tako kot zadnjih 20 let vedno, ko je levica na oblasti, predčasne volitve.«
O delu vlade pod vodstvom Roberta Goloba pa dodal: »Leve stranke velikokrat zmagajo na volitvah, problem pa je, ko je treba reševati življenjske probleme in takrat se izkaže, da so prekratki.«
V začetku tedna se je Janša v Bruslju udeležil vrha Evropske ljudske stranke, na katerem so se pred neformalnim zasedanjem voditeljev držav članic EU o razdelitvi vodilnih položajev v evropskih institucijah sestali premierji, predsedniki držav in vodje strank iz vrst Evropske ljudske stranke. Poleg tega se je sestal z italijansko premierko Giorgio Meloni, ki vodi stranko Evropskih konservativcev in reformistov (ECR). Srečal pa se je tudi z madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom, ki trenutno na ravni EU ni v nobeni politični družini, in nekdanjim poljskim premierjem Mateuszem Morawieckim iz vrst stranke Zakon in pravičnost, ki je del ECR. Na vprašanje, ali se SDS spogleduje z izhodom iz ELS in mogoče s prestopom v politično skupino Evropskih konservativcev in reformistov je odgovoril: »SDS je zelo jasno povedala že pred volitvami, da ne podpiramo enake koalicije kot je bila doslej, ker mislimo, da je v naslednjih petih letih potrebno Evropo usmerjati drugače. Če bo vodstvo Evropske ljudske stranke (ELS) oblikovalo takšno koalicijo, nas na tej ladji ne bo. Komu se bomo pridružili in kakšne vse skupine bodo v prihodnjem mandatu v Evropskem parlamentu, je v tem trenutku še vse odprto. V Bruslju sem srečal mnoge tudi iz drugih političnih skupin. Poznam razpoloženje, razmišljanje na levem polju Evropskega parlamenta. Zagotovo bo vsaj tretjina strank, ki so zdaj tako ali drugače zastopane v EP, razmišljala o novih povezavah. Nastala bo vsaj ena večja politična skupina, morda tretja ali četrta največja. Vprašanje je, ali ne bo v naslednjih 5 letih nastala politična skupina, ki bo tudi zmagovalka naslednjih evropskih volitev, če ELS centralne pozicije, ki jo teoretično ima, ne bo sposobna ubraniti z uravnoteženo koalicijo.«