Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Marko ZupanMarko Zupan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Škof Andrej Saje (foto: s. Meta Potočnik)
Škof Andrej Saje | (foto: s. Meta Potočnik)

Škof Saje: Na zdravstvene delavce se izvaja pritisk, da …

Svet | 17.06.2024, 17:07 Marta Jerebič

Predsednik slovenske škofovske konference, novomeški škof Andrej Saje, se je nedavno v Erfurtu udeležil Nemškega dneva katoliške vere. Dogodek je skupno zajemal več kot 1000 prireditev, med njimi se je škof Saje udeležil razprave o evtanaziji.

Grozljive posledice evtanazije v Nemčiji

Na okrogli mizi o evtanaziji so različni strokovnjaki, psihiatri, pravniki, politiki, sodelavci Karitas in drugi zdravniki govorili o izkušnji Nemčije in Nizozemske ter drugih držav, ki so to že uzakonile. Med grozljivimi posledicami je škof Saje omenil: »Na zdravstvene delavce se izvaja pritisk, da sodelujejo pri evtanaziji v okviru običajnih odgovornosti. V nekaterih deželah evtanazija postaja že del medicinske ponudbe. S tem se tudi spodkopava zaupanje med zdravniki in bolniki. Ustvarja se ozračje, v katerem se neozdravljivo bolni počutijo dolžni izbrati evtanazijo, da ne bi bili v nadlego …«

Nemška sinodalna pot

Na Katholikentagu, ki je bil že 103. po vrsti, vsako leto govorijo tudi o prihodnosti Cerkve. V Nemčiji je v zadnjih letih v ospredju sinodalna pot, ki sicer želi zaviti malce drugače kot so splošne smernice Vatikana, zlasti kar zadeva vlogo žensk v Cerkvi, v duhovništvu in spolno moralo. »Sinodalnosti je pomemben proces, da pridemo do pomembnih spoznanj, kaj se je pravzaprav zgodilo v zadnjih desetletjih v Cerkvi, v kakšnem trenutnem stanju smo in da iz tega, kjer smo, naredimo korake naprej. V Nemčiji gre za zelo močan dialog, v katerem so laiki zelo aktivno udeleženi. In to je lahko tudi neke vrste dodaten izziv za vesoljno Cerkev. Ker laiki resnično niso zadovoljni samo s tem, da ostanejo na deklarativni ravni nekega poslušanja ali pogovarjanja, ampak rečejo, mi si želimo tudi nekih konkretnih sprememb. Vsi so enotnega mnenja, da določene spremembe so potrebne, niso si pa škofje in Cerkev v Nemčiji enotni v tem, katere konkretne spremembe so potrebne in na kakšen način bodo do njih prišli.«

Statistika in prihodnost Cerkev

Na vprašanje, kakšna je prihodnost Cerkve v Nemčiji glede na to, da je na primer v Erfurtu samo 7odstotkov katoličanov, pa tudi kristjanov ni več kot ena četrtina prebivalstva, škof Saje odgovarja: »Prihodnost Cerkve je v božjih rokah tako v Nemčiji kot povsod po svetu. Na drugi strani je odvisna tudi od vsakega posameznika, od tega, koliko smo pripravljeni napraviti sprememb pri sebi, se vključiti v občestvo, biti pripadniki neke skupine, kjer smo aktivni na nekem področju.«

Celotnemu pogovoru lahko prisluhnete na tej povezavi.

Svet
Redovnice in redovniki v mariborski stolnici (photo: Domen Permozer) Redovnice in redovniki v mariborski stolnici (photo: Domen Permozer)

Pričevalci tihega upanja

Na včerajšnjo svečnico smo praznovali dan posvečenega življenja. Slovenski škofje so se z redovnicami in redovniki srečali pri slovesnih svetih mašah. Posvečeni iz ljubljanske nadškofije so se z ...

Papež v pogovoru z redovniki in redovnicami po večernicah (photo: Vatican media) Papež v pogovoru z redovniki in redovnicami po večernicah (photo: Vatican media)

Papež posvečenim: Ne živite dvojnega življenja

Obhajamo praznik Jezusovega darovanja v templju ali svečnico. To je tudi praznik vseh Bogu posvečenih oseb. Papež Frančišek je zato sinoči v baziliki sv. Petra z redovnicami in redovniki obhajal ...

Samomor (photo: Goran Horvat / Pixabay ) Samomor (photo: Goran Horvat / Pixabay )

Bolečina, ob kateri ohromiš in obnemiš

»To so občutki, ki parajo telo, ob spoznanju ohromiš, nisi sposoben dojemati realnosti, vse kriči in vpije v tvoji notranjosti. Doživiš šok, obnemiš ...« »V meni je vse vrelo. Bila sem polna ...