Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Strah je prisoten predvsem pri tistih, ki prvič pridejo na darovanje krvi, načeloma pa je darovanje krvi prijetno, če si na to dobro pripravljen. Kri teče 6 do 7 minut.  (foto: Amornthep Srina / Pexels)
Strah je prisoten predvsem pri tistih, ki prvič pridejo na darovanje krvi, načeloma pa je darovanje krvi prijetno, če si na to dobro pripravljen. Kri teče 6 do 7 minut. | (foto: Amornthep Srina / Pexels)

Hvala, krvodajalci!

Zdravstvo | 14.06.2024, 13:52 Helena Križnik

Hvala, krvodajalci! S tem sloganom 14. junija po vsem svetu v ospredje postavljamo tiste, ki so ali še bodo prostovoljno in brez plačila darovali kri za neznanca. S tem nesebičnim in človekoljubnim dejanjem namreč pomembno prispevajo k nacionalnim zdravstvenim sistemom.

Odkar jo zbiramo, v Sloveniji še ni primanjkovalo krvi

Svetovni dan krvodajalcev je prav tako priložnost za dvig ozaveščenosti o potrebi po varni krvi in krvnih pripravkih za transfuzijo in različne medicinske postopke. V Sloveniji je krvodajalstvo odlično organizirano, zagotavljajo pristojni. »Definitivno moramo najprej pohvaliti krvodajalce in se jim zahvaliti, ker prihajajo, si vzamejo čas, se naročijo in se tudi zavedajo, da je za varno kri prvi odgovoren varen krvodajalec. Predvsem pa se jim moramo zahvaliti, ker poskrbijo, da krvi v vseh letih, odkar jo zbiramo, v Sloveniji ni primanjkovalo. Ta tradicija, ki prihaja iz roda v rod, je tista, ki zagotavlja nemoteno preskrbo s krvjo. To nas res veseli, saj se tako uvrščamo v sam svetovni vrh,« nam je povedala zdravnica Polonca Mali z Zavoda za transfuzijsko medicino.

Letno se na krvodajalsko akcijo prijavi približno 93.000 ljudi

Razgrnila je tudi malo statistike. »Letno se na krvodajalsko akcijo prijavi približno 93.000 ljudi. Zaradi določenih omejitev zagotavljanja varnega odvzema in skrbi za zdravje krvodajalca nekdo tisti hip morda ne more darovati krvi, to preložimo,« je pojasnila Malijeva. »Zberemo nekje 83.000 enot krvi. Približno 10 odstotkov krvodajalcev je mladih, ki nadomestijo tiste, ki se zaradi starosti ali bolezenskega stanja nekako upokojijo. 65.000 ljudi je torej takih, ki se redno udeležujejo krvodajalskih akcij,« je dodala.

Po besedah Malijeve je velik izziv predstavljalo obdobje covida 19. Prav zahvaljujoč krvodajalcem tudi v tem težkem času preskrba s krvjo ni bila motena. »To kaže na visoko stopnjo zavedanja pomembnosti krvodajalstva,« je še ocenila Malijeva.

Zdravstvo
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...