Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Rok MihevcRok Mihevc
Evropska zastava (foto: Pixabay)
Evropska zastava | (foto: Pixabay)

SDS zmagovalka evropskih volitev v Sloveniji, SLS zmanjkalo "pol odstotka"

EU volitve 2024 | 10.06.2024, 05:51 Helena Križnik

Za državljani sedemindvajsetih članic Evropske unije je izbira novega sklica Evropskega parlamenta. Devet sedežev, ki v tej ustanovi pripadajo Sloveniji, si je na volitvah razdelilo pet strank, absolutna zmagovalka med njimi je SDS, ki si je zagotovila štiri. Evroposlanca bosta tudi kandidata Gibanja Svoboda, po en mandat pa so prejele Vesna, SD in NSi. Svoje glasove na volitvah v Evropski parlament je včeraj pri nas oddalo približno 41 odstotkov upravičencev, kar je največ do zdaj. Koga pošiljamo v Bruselj za prihodnjih pet let?

4 mandati SDS, dva Svobodi in po en Vesni, SD in NSi
 
Z liste SDS so bili izvoljeni Romana Tomc, Milan Zver, Branko Grims in Zala Tomašič. Z liste Gibanja Svoboda sta se v Evropski parlament prebila Irena Joveva in Marjan Šarec. Z liste Vesne bo v poslanske klopi v Bruslju sedel Vladimir Prebilič, z liste SD Matjaž Nemec in z liste NSi Matej Tonin. Vsi so bili izvoljeni s preferenčnimi glasovi. Največ med vsemi kandidati jih je prejela Tomčeva, in sicer po delnih neuradnih izidih nekaj nad 73.300. Bila je nosilka liste SDS, volivci so ji zaupali tretji mandat, njenemu strankarskemu kolegu Zveru pa že četrtega.
Neuradni rezultati volitev EU in glasovanja na posvetovalnih referendumih
Neuradni rezultati volitev EU in glasovanja na posvetovalnih referendumih © STA
 
Tomčeva hvaležna in ponosna

»Najprej bi se rada zahvalila volivcem, ki so glasovali za Slovensko demokratsko stranko in tudi zame. Kot stranka smo dobili več kot 200.000 glasov, kar je rekordno število, ki smo ga v zgodovini evropskih volitev dobili kot stranka. Seveda sem tudi ponosna, da sem sama dosegla najboljši rezultat,« je povedala Tomčeva v izjavi za Radio Ognjišče. Prepričana je, da so volivci prepoznali in razumeli vsebino, s katero so se v SDS podali v boj za poslanske sedeže v Bruslju, ter jo tudi nagradili. Prav tako so po njenem mnenju poslali jasen signal, kakšno Evropo si želijo. »Tudi v ostalih državah so večinoma slavile desne stranke. To nas navdaja z optimizmom, da bo šla Evropa v pravo smer.« Kot predstavnika največje opozicijske stranke v Evropski parlament odhajata še Grims in Tomašičeva. Oba sta s pomočjo preferenčnih glasov na listi SDS celo preskočila vrstni red. Medtem ko ima Grims dolgoletne državnozborske izkušnje, je Tomašičeva v domači politiki nov obraz. Postala je tudi najmlajša evroposlanka iz Slovenije do zdaj.

Ni bila šala, pravi Šarec
 
S pomočjo preferenčnih glasov je kandidate pred seboj na listi Gibanja Svoboda prav tako prehitel Šarec, če bo odšel v Bruselj, se bo moral posloviti od funkcije ministra za obrambo. »Ni bila šala, bilo je resno, tako kot že ves čas, odkar sem v politiki. Se mi zdi, da je to pomembno, če ti ljudje zaupajo, da se potem tudi tako ravnaš.« Šarec se bo v Evropskem parlamentu pridružil nosilki liste največje koalicijske stranke Jovevi, ki je bila izvoljena drugič zapored in je prejela drugo največje število preferenčnih glasov - malo več kot 70.700. »To razumem kot potrditev dozdajšnjega dela, vsega, kar sem počela pet let. To si štejem v resnično veliko čast in ponos.«

Prebilič: V zgodbo smo šli brez fig v žepu
 
Tretje mesto po preferenčnih glasovih je zasedel Prebilič - zbral jih je dobrih 52.000. Vesna se je tako z nosilcem liste prebila v Evropski parlament. »Mi smo šli res iskreno v to zgodbo, nobenih fig v žepu, argumenti so bili tisti, ki smo jim sledili. Mislim, da so ljudje to prepoznali.«

V SD so si prigarali tak izid
 
Iz SD v Bruslju ostaja Nemec, prepričan je, da si je stranka prigarala ta mandat. »Tokrat izhodišče Socialnih demokratov ni bilo ravno najboljše. Imeli smo eno nalogo, da vrnemo Socialno demokracijo tja, kamor sodi.«

Tonin bo za nasvet z veseljem vprašal tudi Novakovo
 
NSi je ohranila sedež, v prestolnico Evropske unije odhaja strankin predsednik Tonin. »Zagotovo bo Nova Slovenija delala na tem, da se Evropska unija okrepi in spremeni na področjih, kjer ji je v preteklosti spodletelo.« Na novinarsko vprašanje je odgovoril, da bo za nasvet z največjim veseljem vprašal tudi zdajšnjo evroposlanko iz NSi Ljudmilo Novak. »Je že sam dovolj izkušen, veliko izkušenj je nabral v slovenski politiki ko minister, kot poslanec, tako da verjamem, da se bo dobro znašel na evropskem parketu.«
 
Tako kot Novakova sedež v Evropskem parlamentu zapušča Franc Bogovič iz vrst SLS. »Iskrena hvala Slovenski ljudski stranki za to, da sem bil lahko tisti, ki sem predstavljal stranko na zadnjih dvojih volitvah in v kombinaciji z dvema strankama iz Evropske ljudske stranke tudi dobil mandat.« V novem sklicu Evropskega parlamenta prav tako ne bo več Klemna Grošlja in Milana Brgleza.

Vladna koalicija izrazito poražena, ocenjuje Janša
 
Predsednik SDS Janez Janša se je v prvi izjavi po objavi delnih neuradnih izidov zahvalil Sloveniji, ker zna ločiti zrno od plev. Izid po njegovih besedah kaže, da je vladna koalicija na teh volitvah izrazito poražena. Meni, da bi morala narediti podoben premislek kot francoski predsednik Emmanuel Macron, ki je po porazu svoje koalicije razpustil parlament. SDS je po delnih neuradnih izidih Državne volilne komisije osvojila približno 30,6 odstotka glasov, zmagala je v vseh volilnih enotah po državi. Gibanje Svoboda je prejelo 22,1 odstotka, Vesna - Zelena stranka 10,5, SD 7,7, NSi pa 7,6 odstotka. Za manj kot pol odstotne točke vstop v Evropski parlament ni uspel SLS, prejela je 7,2 odstotka glasov, pod pragom so ostale še Levica (4,7), Resnica.ca (3,9), Desus in Dobra država (2,2), Zeleni Slovenije ter Nič od tega pa po 1,5 odstotka.

Golob se ne bo umaknil
 
Predsednik Svobode in premier Robert Golob je z rezultatom volitev zadovoljen. »Leva sredina je v odstotkih dobila več glasov kot desna. To je tisto, kar nas navdaja z upanjem za naprej. Verjamem, da se bo to poznalo na prihodnjih državnozborskih volitvah,« je dejal in ponovil besede, da Janša ne bo videl njegovega umika.

SDS bo vložila pritožbo na Državno volilno komisijo
 
Po besedah Janše sicer največja vladna stranka v Evropskem parlamentu dobiva samo dva mandata od devetih. »Takega poraza tranzicijska levica v Sloveniji še nikoli ni doživela. Upam, da bo to sporočilo sprejeto.« Predsednik SDS razloge za takšne izide volitev med drugim vidi v manipulacijah, ki da so se dogajale v zadnjih tednih, od preusmerjanja pozornosti na teme, ki niso pomembne ne za slovenske državljane ne za prihodnost Evropske unije, do kršenja poslovnika v Državnem zboru in zlorabe represivnih organov ravno v času kampanje. O uporabi besedne zveze »skrajna desnica« s strani Goloba in še nekaterih pa je Janša dejal: »Mi imamo veliko razlogov, da bi rekli, da smo premagali skrajno levico, vendar tega besednjaka ne ne uporabljamo. Slovenska demokratska stranka dela za to, da bo Slovenija dihala z obema kriloma lastnih pljuč. Za to smo vedno delali, veliko žrtvovali, tako bomo ravnali tudi v prihodnje. Tisti, ki pa ravnajo drugače, ki izključujejo, pa so zdaj dobili svojo lekcijo.« SDS bo sicer vložila pritožbo na Državno volilno komisijo, saj je bilo 24 volišč na predčasnem glasovanju po njenem nezakonito organiziranih, ker niso bila na ozemlju volilnega okraja. Prav tako bi bilo treba po besedah Janše znova vzpostaviti volišča, ki so bila ukinjena.

Kar je uspelo SLS, je dobra popotnica, ugotavljajo v stranki
 
Ne glede na to, da se je uvrstitev v Evropski parlament za las izmuznila SLS, je predsednik Marko Balažic ocenil, da je stranka samostojno dobila več glasov kot na zadnjih parlamentarnih volitvah, kar je po njegovem mnenju izjemen obet za naprej. »Na tem mestu se zahvaljujem vsem volivcem za glas, ki so nam ga namenili. Vsekakor je to optimističen rezultat, na katerem lahko gradimo. SLS sama že dolgo ni prebila več kot sedem odstotkov glasov, to nam je zdaj uspelo.« Tudi dosedanji evropski poslanec iz vrst SLS Bogovič in nosilec liste Peter Gregorčič menita, da je rezultat stranke dobra popotnica. Gregorčič je tako spomnil: »SLS je bila pol leta nazaj na odstotku in pol do dveh odstotkih. To pomeni, da smo praktično početverili rezultat, kar je izjemen uspeh. Gre za resnično izjemno rast v samo pol leta. Če bi bile danes državnozborske volitve, bi imeli kar lepo število poslancev, končno bi spet postali odločevalci na nacionalni ravni.«

Tudi v SD in Levici ugotavljajo, da so v primerjavi z deležem glasov na zadnjih državnozborskih volitvah rezultat nekoliko popravili. Predsednik SD Matjaž Han je še dejal, da so z enim poslanskim mandatom lahko vendarle zadovoljni, rezultat koalicije pa je označil za poraz.

EU volitve 2024
Procesija s kipom in relikvijamo sv. Nazarija (photo: Picasa) Procesija s kipom in relikvijamo sv. Nazarija (photo: Picasa)

V Kopru množična procesija in velik praznik

V koprski stolnici je bila v nedeljo dopoldne slovesna sveta maša ob 1500-letnici prihoda svetega Nazarija in s tem ustanovitve mesta. Pred tem so pripravili procesijo z relikvijami tega prvega ...

Rok Mihevc in vodniki (photo: Rok Mihevc) Rok Mihevc in vodniki (photo: Rok Mihevc)

Ne vem, kaj sem čakal več kot deset let!

Obisk Bukarešte je bil osrednji del osmega dne 22. radijskih počitnic. Sveto mašo smo imeli v cerkvi sv. Križa in tako podprli tamkajšnjo katoliško skupnost. 87 odstotkov Romunov je pravoslavne ...

Monika Brilly (photo: Maja Morela) Monika Brilly (photo: Maja Morela)

Meliso v vodo za osvežitev

V tokratnih minutah za svetovanje smo se osredotočili na osvežilne pijače, ki jih lahko pripravimo doma. S tovrstnimi napitki sel lahko hladimo v prihajajočih vročih dneh. Gostja je bila Monika ...