Robert BožičRobert Božič
Mark GazvodaMark Gazvoda
Marta JerebičMarta Jerebič
Zdravstvo (foto: NSi)
Zdravstvo | (foto: NSi)

Zdravniki razočarani, Federico Potočnik o tretji medicinski fakulteti: »To je neumnost!«

| 22.05.2024, 13:05 Tanja Dominko

zadnja poteza s pripravo izhodišč zakona o zdravstveni dejavnosti potrjuje, da so osrednja tarča in kamen spotike zdravniki, ki delajo pri zasebnikih. Nekaj ostrih besed je premier Robert Golob včeraj na njihov račun izrekel na seji državnega zbora, hkrati je napovedal ustanovitev medicinske fakultete na Primorskem. A zdravniki poudarjajo, da to ničesar ne rešuje. Na to je opozorila tudi opozicijska Nova Slovenija.

Berlinski zid okrog javnega zdravstva

Najprej nekaj besed o načrtovanih spremembah zakonodaje. Izhodišča novele zakona o zdravstveni dejavnosti med drugim predvidevajo, da bi zaposleni v javnih zdravstvenih zavodih po novem lahko dodatno delali le v drugih javnih zdravstvenih zavodih, ne pa tudi pri koncesionarjih in tako imenovanih čistih zasebnikih. In še to le, če za te storitve pri delodajalcu ne bi bile presežene najdaljše dopustne čakalne dobe in bil realiziran program Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Vlada želi spodbuditi, da bi več delali pri matičnem delodajalcu. Ali je to pravi način, smo vprašali zdravnika Federica Potočnika, specialista infektologije, zaposlenega v Splošni bolnišnici Celje. »Javno zdravstvo so se lotili reševati z omejitvami, s prisilo. Človek dobi občutek, da gradijo berlinski zid okrog javnega zdravstva. In če je treba graditi berlinski zid, da ljudje ne gredo ven, potem veš, da je s tem sistemom nekaj narobe. Hudo mi je, ker to pelje v dodatno razgrajevanje sistema.«

Dr. Federico Potočnik
Dr. Federico Potočnik © Rok Mihevc

 

Pospešitev odhoda v zasebni sektor

Mladi zdravniki so med drugim zapisali, da bodo prepovedi dela brez pozitivnih ukrepov, ki bodo zadržali zdravstvene delavce, sistemskega urejanja krize javnega zdravstva, reforme Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije in urejanja področja razcveta ponudbe zasebnih zavarovanj "enostavno samo pospešile odhode v zasebni sektor ali ven iz medicine, kar se že dogaja". To Potočnik tudi sam opaža, odhajajo kolegi in ga skrbi, kdo nas bo še zdravil. »Prejšnji teden je odšel krasen zdravnik, ki je dejal, da se je trudil dolgo časa za izboljšanje, ampak je bilo nadrejenim vseeno. Takih primerov je veliko.«

Vlada je na včerajšnji dopisni seji med drugim sklenila, da bo z Univerzo na Primorskem podpisala pismo o nameri za razvoj in izvajanje enovitega magistrskega študijskega programa medicina na tej univerzi. Ali bo to kaj rešilo? Federico Potočnik je nad idejo šokiran. »To je neumna ideja, mi ne potrebujemo treh fakultet, mi proizvajamo zdravnike, ki ne želijo ostati v Sloveniji. Mi moramo izboljšati razmere, da bodo ti zdravniki želeli ostati. Še na Hrvaškem imajo boljše plače.«

Po drugi strani imamo zdravniško stavko, da gredo pogajanja o plačah v javnem sektorju h koncu, je včeraj dejal premier, a omenil nekaj ovir, na primer zdravstvo, "kjer ena skupina, ki je po njegovih besedah sindikalno neizmerno dobro organizirana, ki ima najete svetovalce, ki ima najete odvetnike, pač izsiljuje, da je več vredna od ostalih skupin v tem istem zdravstvu". Se bo s tako retoriko dalo doseči dogovor? »Moram reči, da ima FIDES svoje odvetnike, saj se je treba braniti. Imamo ljudi, ki pomagajo, tudi PR agencije, ampak te ima tudi vlada. Ampak ona to plačuje iz naših žepov,FIDES pa iz naših članarin, torej jaz kot zdravnik plačujem oboje, FIDES in vladni trud, da se bori proti zdravnikom. Gre za vojno, ki nima smisla, trpijo pacienti, do tega ne bi smelo priti. Potrebna bi bila modernizacija v smeri sodobne Evrope, ampak zaradi jeze in maščevanja v to smer ne gredo. Jaz se počutim kot v komunizmu.«
Potočnik ocenjuje, da dokler imamo to vlado, se propad ne bo ustavil. »Dokler bo ta predsednik vlade, bomo šli navzdol.«

Nova Slovenija za nujno sejo odbora

V NSi v luči predlaganih izhodišč novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki po njihovem mnenju prinašajo kolaps in privatizacijo javnega zdravstva, zahtevajo sklic nujne seje odbora DZ za zdravstvo. Vlada naj predstavi izhodišča, analizo vpliva predlaganih sprememb in pripravi zakonodajne rešitve, ki bodo v središče postavile paciente, pozivajo.

Iva Dimic
Iva Dimic © STA

Golobova vlada se je tega lotila tako, kot zna - s kladivom

"Golobova vlada še naprej izvaja ideološko čistko, ustvarja nove razredne sovražnike. Po obrtnikih, podjetnikih in kmetih so sedaj na vrsti še sobodajalci in zdravniki. Vlada želi na silo ločiti sistem državnega zdravstva, koncesionarjev in zasebnikov. Golobova vlada se je tega lotila tako, kot zna - s kladivom. Arogantno, populistično in brez ustreznih strokovnih podlag," je bila ob predstavitvi zahteve za sklic seje odbora ostra poslanka NSi Iva Dimic. O njenih besedah so morda sicer predlagane rešitve na prvi pogled res všečne, a so v NSi prepričani, da se bodo čakalne dobe v slovenskem zdravstvu "drastično podaljšale", zdravniki pa bodo iz javnega sistema množično odhajali na delo k zasebnikom. "Na koncu pa bodo zdravniki, ki jih sedaj izganjamo iz javnega sistema, po pogodbi delali za isti javni zdravstveni sistem," menijo v NSi.

Vladi obenem očitajo, da pacienti in številke zanje ne igrajo nobene vloge ter da je zanje pomembna zgolj ideologija, ki bo prinesla boleče posledice predvsem za paciente. Tako v NSi ocenjujejo, da vlada dela "strašansko napako", ki bo vodila v "dokončno privatizacijo slovenskega zdravstva". "Če se vlada odloči za to pot, bi morala predhodno nujno urediti sistem javnega zdravstva, predvsem, da bi posloval učinkovito in dobro organizirano, zagotovljene bi morale biti operacijske dvorane, sodobna oprema, kadri," je naštela Dimic. Kot namreč menijo v NSi, bi bila na mestu najprej odprava posameznih anomalij, ne pa "rušenje celotnega sistema s kladivom".

56. romanje bolnikov in invalidov (photo: Matjaž Merljak) 56. romanje bolnikov in invalidov (photo: Matjaž Merljak)

Tudi Jezusa je bilo strah

V slovenskem Marijinem narodnem svetišču Marija Pomagaj na Brezjah se je v lepem, sončnem vremenu zbralo več kot 3000 bolnikov, invalidov in starejših. Romanje je že 56-ič organizirala Revija ...

Arhitekt Matic Suhadolc (photo: Jože Bartolj) Arhitekt Matic Suhadolc (photo: Jože Bartolj)

Matic Suhadolc – Naš gost

Naš gost je bil arhitekt Matic Suhadolc, ki je leta 2021 med drugim prejel odličje sv. Cirila in Metoda Slovenske škofovske konference za njegov izjemen doprinos na področju izgradnje in obnove ...