Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec
Dr. Pavel Poredoš (foto: STA)
Dr. Pavel Poredoš | (foto: STA)

Dr. Poredoš: Breme odločitve so preložili na volivce

Novice | 08.03.2024, 11:25 Marjana Debevec

Na presenečenje mnogih je državnih zbor včeraj zavrnil zakon o evtanaziji. Proti nadaljnji obravnavi so glasovali tudi v Gibanju Svoboda, čeprav zakon podpirajo. Odločitev bodo rajši prepustili volivcem, zato so napovedali referendum.

V državnem zboru je kljub začudenju mnogih sinoči zmagala kultura življenja. Rezultat je bil presenečenje tudi za predsednika Slovenske medicinske akademije dr. Pavla Poredoša. »Glede na to, da so bili zagovorniki zakona zelo glasni, poleg tega so imeli tudi podporo nekaterih centralnih medijev.«

V Gibanju Svoboda zakon sicer podpirajo, vendar so zanj napovedali referendum. »Jaz mislim, da se je Svoboda odločila zato, da ne bi še enkrat prihajali v konflikt z ljudmi, tudi z nekaterimi vplivnimi skupinami, ki so bile proti zakonu, in da so to odločitev raje prepustili ljudstvu in bodo vse naredili, da bodo ljudstvo prepričali, da bo zakon sprejet.«

Mogoče so odločitvi poslancev botrovala tudi številna pisma, ki so jih v zadnjih dneh prejeli od zaskrbljenih državljanov. Ti so jih spodbujali, naj se zavzamejo za dostojanstvo človeka in naj zakona ne podprejo.

Človeško življenje postalo tržno blago

Kot je dejala ena od poslank Svobode sicer nasprotniki evtanazije ljudi strašijo, kaj vse se bo zgodilo, vendar je dr. Poredoš pojasnil, da primer v državah, kjer so jo že uzakonili, kot je Kanada, kaže, da se zakon vedno bolj širi.

»Celo tako daleč so šli, da omogočajo evtanazijo tistim, ki so se naveličali življenja, od transplantacije organov do teh ekonomskih vidikov, čeprav so predlagatelji trdili, da niti slučajno ne gre za ekonomski vidik evtanazije, vendar so na točno to zreducirali s svojimi kalkulacijami v zakonu in sicer koliko stane evtanazija nasproti dolgotrajni oskrbi.«

Dr. Poredoš je najbolj pretresen nad tem, da smo svetost življenja zreducirali na tržno blago. Zato je prepričan, da je pred nami kritičen čas. Dosedanje, po njegovih besedah kvazi ankete, so namreč pokazale, da 70 odstotkov prebivalcev evtanazijo podpira, čemur on ne verjame.

»Treba bo intenzivno delati na tem, da evtanazija ni rešitev za stiske umirajočih; da gre za umor ali asistenco pri samomoru, kar seveda ne more biti humano dejanje, ampak gre za uboj človeka.«

Ni mogoče, da ne bi bilo zlorab

Danes neznosnega trpljenja ne bi smelo več, ker medicina psihologija in druge znanosti razpolagajo s pristopi, ki lahko takšna stanja v velikem delu olajšajo, je poudaril dr. Pavel Poredoš. »Pač pa se evtanazija zlorablja v druge namene, da se znebimo tistih neproduktivnih, starih, psihiatričnih bolnikov, celo na otroke se širi evtanazija v teh državah.

Ni je države, kjer imajo uzakonjeno evtanazijo, da ne bi prihajalo do zlorab in verjamem, da se temu ne bo mogla izogniti niti Slovenija.«

Umirajoči predvsem potrebujejo nekoga ob sebi, je poudaril dr. Pavel Poredoš. Če bomo sprejeli zakon o evtanaziji, bomo po njegovih besedah še bolj pozabili na skrb za umirajočega in na paliativo.

Novice
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.