Jure SešekJure Sešek
Miha MočnikMiha Močnik
Helena KrižnikHelena Križnik
Miro Haček in Miran Videtič (foto: osebni arhiv / Rok Mihevc)
Miro Haček in Miran Videtič | (foto: osebni arhiv / Rok Mihevc)

Padajo nam standardi integritete ter politične kulture

Slovenija | 09.01.2024, 14:07 Rok Mihevc

V primerih skrivanja lastništva podjetja Star Solar, ki ga uradno zdaj vodi premierjeva komaj 19-letna hči Luna Golob in zavajanja izobrazbe ministrske kandidatke Mateje Čalušič nam padajo standardi integritete ter politične kulture. Tako sta za naš radio opozorila politični komentator Miran Videtič in profesor na Fakulteti za družbene vede Miro Haček.

Miran Videtič: Sum nemoralnega delovanja

Zakonsko gledano, podjetniška ideja oz. pobuda, kot smo ji bili priča v primeru podjetja Star Solar, zakonsko in pravno ni sporna, gre bolj za to, da pušča nek sum precej nemoralnega delovanja, je za naš radio dejal politični komentator Miran Videtič. »Konec koncev je predsednik vlade je tisti, ki je prvi med enakimi. Ko je postavljal nadzorni svet podjetja, je verjetno gledal tudi na lastne interese.«

Videtič meni, da se tu odpirajo še mnoga druga vprašanja. »Npr. od današnjih odkritij časnika Finance, kako malo davka to podjetje plačuje. Skratka, vse tisto, kar nas Golob v nasprotno prepričuje, da je treba veliko davka plačevati. Nekako ne živi v skladu s svojimi besedami.«

Miro Haček: Namerno zavajanje

Vse bolj se zapleta tudi pri zavajanju izobrazbe kandidatke za kmetijsko ministrico Mateje Čalušič. Profesor Miro Haček je prepričan, da se takšna »administrativna« napaka slučajno ne bi mogla zgoditi kar nekajkrat »že pred kandidaturo na volitvah, na sami kandidaturi, na predstavitvi v parlamentu. Po mojem mnenju je šlo za namerno zavajanje, ker se enostavno boljše sliši, če ima nekdo univerzitetno stopnjo izobrazbe kot da je nima.«

Po mojem mnenju je šlo za namerno zavajanje, ker se enostavno boljše sliši, če ima nekdo univerzitetno stopnjo izobrazbe kot da je nima.

Na vprašanje, če se bo zgodilo kaj resnejšega, kot je odstop od kandidature, Haček odgovarja, da bi se to moralo zgoditi. A ker smo v obdobju, ko politične odgovornosti s strani koalicije ni zaznati, se po njegovem mnenju ne bo zgodilo popolnoma nič. »In bo kandidatka mirno potrjena za ministrico in bomo ostali pri tej administrativni napaki. Se pa s tem na nek način dela precendez, ko se bo v prihodnje našel nekdo, ki si bo pripel še bolj zvenečo stopnjo izobrazbe, pa se bo skliceval na ta primer. Na nek način nam padajo standardi integritete in politične kulture.«

Imenovanje brez dodane vrednosti, še najmanj za slovenskega kmeta

Tudi Videtič se strinja, da bi če bi vladala etična in moralna koalicija, Mateja Čalušič tudi poslanka ne bi bila več. »Razumem stisko premierja, da je treba poskrbeti za nezaposlenega gospoda Uroša Brežana, ki pride v državni zbor, zato tudi verjetno ta ihta okoli imenovanja dame. Ta dama prihaja praktično politično mrtva. Vidimo razmere po Evropi, kmetje se dvigujejo ... Upam, da je zavest tudi v slovenskem kmetu in da ni samo, kot če uporabim besede Žige Turka, vladni pastir. Skratka, ženska prihaja na pozicijo brez kakršnegakoli političnega vpliva, ranjena od teh težkih polkorupcijskih oz. kriminalnih zgodb in tako v tem imenovanju ne vidim nobene dodane vrednosti, ne za vlado, ne za Goloba, še najmanj pa za slovenskega kmeta ali potrošnika.«

V tem imenovanju ne vidim nobene dodane vrednosti, ne za vlado, ne za Goloba, še najmanj pa za slovenskega kmeta ali potrošnika.

Slovenija