Tanja DominkoTanja Dominko
Trgovina (foto: Pixabay)
Trgovina | (foto: Pixabay)

Od »Potemkinove košarice« do »košarice teatra absurda«

Kmetijstvo | 28.12.2023, 08:29 Robert Božič

Odzivi javnosti, ki jih je sprožila objava Ministrstva za kmetijstvo o doslej najcenejši košarici osnovnih živil, so pričakovani. Od »potemkinove košarice« do »teatra absurda« in še marsikaj vmes je mogoče zadnje dni prebrati na socialnih omrežjih, na omrežju X pa je ta objava bila s strani skupnosti označena za zavajujočo, kar se do zdaj še nikoli ni zgodilo.

 

Objava MKGP s strani skupnosti označena za zavajajočo
Objava MKGP s strani skupnosti označena za zavajajočo © posnetek zaslona

Na to so se v včerajšnjem sporočilu za javnost odzvali tudi na resornem ministrstvu in ponovili kar je sicer že na tiskovni konferenci 8. decembra povedala generalna direktorica Ana Le Marechal Kolar: »Z rezultati fizičnega popisa smo upravičili izvajanje tega ukrepa, saj smo dosegli namen, ki je bil glavni namen, da ponudimo nabor izdelkov po zelo ugodni ceni za najranljivejše skupine. Istočasno smo pa ponudili tudi informacijo vsem ostalim za nabor vseh izdelkov, ki smo jih podpisovali. Bi pa tudi rada podarila, da so tudi trgovci intenzivno sodelovali pri projektu z nami in tudi oni so prevzeli odgovornost, da jim je bila zadeva toliko pomembna, da znotraj skupine ponudijo vedno tudi en izdelek, ki je cenovno dosti bolj ugoden, saj so se te košarice tudi primerjale med trgovci in je bilo iz tega vidika za trgovce to tudi zelo pomembno.«

Ministrstvo samo sebe negira?

V včerajšnjem sporočilu za javnost so zapisali: »Poudariti želimo, da Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano nikoli ni zatrjevalo, da je košarica najcenejših živil (15 osnovnih skupin živil) v kakršnemkoli smislu vplivala na umiritev rasti inflacije pri hrani, ki jo je sicer zaznal Statistični urad Republike Slovenije.«

A je ta informacija zavajajoča, saj lahko na zbirni spletni strani Spremljanje cen živil že od srede leta 2023 najdemo zapisano povsem drugače:
»S spremljanjem cen v trgovinah smo dosegli, da se cene 15 osnovnih skupin živil kljub inflaciji niso zviševale, zato s fizičnimi popisi nadaljujemo tudi v drugi polovici leta 2023.«


MKGP: Očitkov ne razumemo...

Podatke o ceni kilograma belega kruha po 19 centov, ceni kilograma govejih oziroma svinjskih zrezkov zrezkov po 99 centov in sira po 62 centov, kar so potrošniki včeraj, prvi dan po božičnih praznikih, ko so bile trgovine odprte, zaman iskali, pa na kmetijskem ministrstvu pojasnjujejo s trditvijo: »Tabela povzema konkretne izdelke, katerih cena je v trgovinah preverljiva. Na podlagi naše strokovnosti in profesionalnosti si morebitnega prilagajanja podatkov ali napačne interpretacije ne bi privoščili.«

Razumljivo je, da na pristojnem ministrstvu zaupajo izvajalcu popisa in trgovcem, še posebej ker dodajajo: »Izpostaviti želimo informacijo, da smo se v preteklosti odzvali tudi ob očitkih, da trgovci znižujejo cene zgolj v času izvedbe fizičnega popisa. V sodelovanju s Tržnim inšpektoratom Republike Slovenije smo izvedli že dve nenapovedani inšpekcijski akciji, med katerima niso bile ugotovljene nepravilnosti.«

Kljub temu pa je vsaj potrošnikom iz ranljivih skupin, ki zaupajo informacijam s strani vlade in želijo po teh nizkih cenah kupiti osnovne prehrambene artikle težko razumljivo, ker jih v dotičnih trgovinah ne morejo najti.

Je bil bivši prehranski varuh premalo aktiven?

»Kot bivši varuh odnosov v verigi preskrbe s hrano in kot potrošnik tako drastičnih pocenitev nisem zaznal. Omenjena tabela vzbuja sum nedovoljenih ravnanj - tako tistih, ki jih opredeljuje zakon o kmetijstvu, kot tistih, ki jih opredeljuje zakon o preprečevanju omejevanja konkurence,« je STA na božični dan navajala sporočilo za javnost bivšega prehranskega varuha Igorja Hrovatiča.

Navedene maloprodajne cene so po njegovih navedbah namreč nižje od dobavnih cen primarnih proizvodov: »Takšna objava ima negativne posledice na odnose v verigi preskrbe s hrano, saj zaradi pritiska na zniževanje dobavnih cen dobaviteljev, posamezne deležnike v verigi preskrbe s hrano, predvsem primarnega pridelovalca oziroma kmeta, potiska v brezizhodni položaj,« je na božič še opozoril Hrovatič.

Kritiko »vladne košarice« z njegove strani pa na MKGP zavračajo in pravijo »Nizke cene same po sebi zagotovo niso nedovoljena ravnanja. Trgovci imajo svoje strategije, s katerimi določajo cene proizvodom in Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano na to nima neposrednega vpliva. Bi pa pričakovali od nekdanjega varuha odnosov v verigi preskrbe s hrano, da v času svojega delovanja izvede postopke za preveritev svojih navedb.«

Včeraj nam z nekdanjim prehranskim varuhom ni uspelo vzpostaviti stika. Njegov odziv, če ga bomo dobili, bomo objavili v jutrišnjem podcastu minute za kmetijstvo in podeželje.

Kmetijstvo
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...