Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec
Poplave v Mežici (foto: STA)
Poplave v Mežici | (foto: STA)

Kako poteka sanacija po poplavah?

Slovenija | 15.12.2023, 12:42 Andrej Šinko

Državni zbor je v tem tednu sprejel zakon o obnovi in razvoju po poplavah, ki za ta namena zagotavlja tudi finančna sredstva. Nadaljuje se intervencijska sanacija vodotokov. Veliko dela, zlasti zaradi plazov, ima tudi Državna tehnična pisarna, ki bo še pomembnejšo vlogo odigrala v prihodnjih mesecih, ko se bo začela nadomestna gradnja in sanacija objektov.

V preteklih mesecih je bilo sanairanih veliko cest, mostov, pa tudi vodotokov, za katere se je v zadnjem obdobju izkazalo, da uspejo odvajati tudi večje količne voda ob obilnejših padavinah, je poudaril vodja vladne službe za obnovo po poplavah Boštjan Šefic in priznal: »Res je, da je morda v tistem prvem obdobju bila ta intenzivnost nekoliko premajhna, vendar smo s številnimi ukrepi uspeli doseči, da je zdaj velik del teh vodotokov interventno usposobljen, da so zmanjšana ztveganja za potencialna razlivanja.«

Intervencijska dela na vodotokih naj bi se zaključila v dveh mesecih, nato pa se bo začela obnova, za katero je temelje postavil v tem tednu sprejeti zakon. »Zdajšnji zakon o obnovi prinaša dodatne možnosti, kar se tiče kreditiranja ter sanairanja občinske in državne infrastrukture. Posanirani bodo tudi vodotoki«, je dejal Šefic in dodal, da zakon predstavlja pomemben inštrument pri celotni sanaciji in obnovi, ki jo bomo vodili v naslednjih mescih. »Prinaša pa tudi podlago za nadomestitvene gradnje za tiste, ki so najbolj ogroženi, bodisi zaradi vode ali plazov.«

Že v drugi fazi sanacije je pomembno vlogo odigrala tudi enota Državne tehnične pisarne, z dvema dislociranima izpostavama. O njihovem delu je Šefic dejal: »Pregladujejo tako obekte fizičnih oseb, pomagajo občinam pri projektiranju, prirpavi dokumentacije. Tukaj so tudi dogodki kot so plazovi, kjer se morajo zelo angažirati pri pregledih in prirpavi poročil.«

Državno tehnično pisarno pa še več dela čaka v prihodnjih mesecih, ko bo sodelovala tudi pri obnovi in nadomestni gradnji. Zato po besedah Šefica ni izključeno, da bodo ekipo še okrepili. »Zato, da bodo vse aktivnosti tekle res hitro. Seveda pa tisto najbolj zahtevno delo šele prihaja, ker bomo v letošnjem letu gradili, obnavljali, in tukaj bo njihova vloga izrazito pomembna. Tako pri fizičnih osebah kot pri projektih, ki jih vodijo občine in država.«

V tej luči pa bo tudi v prihodnje zelo pomembno sodelovanje med lokalnimi skupnostmi in državo, ki je po besedah Šefica do zdaj bilo zelo dobro.

Slovenija, Politika, Sociala, Hrana in okolje, Teme, Novice
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.