Papež odpotoval iz Mongolije
| 04.09.2023, 13:27 Marjana Debevec
Papež Frančišek je ob šestih zjutraj po našem času in ob dvanajstih po njihovem krajevnem času zapustil Mongolijo. V Rimu naj bi letalo, na katerem svetega očeta spremlja tudi 70 novinarjev, pristalo približno ob 17.00. Tako se je sklenilo njegovo romanje v to azijsko državo, v kateri se je srečal s predstavniki družbe, Cerkve in različnih verskih skupnosti.
Odkar so prvi misijonarji v 19. stoletju prišli v Mongolijo, so katoličani vedno iskali priložnost za ljubezen in pomoč najbolj ubogim, bolnim in trpečim, je poudaril papež zadnji dan obiska te azijske države. Blagoslovil je namreč Hišo usmiljenja, kjer od leta 2019 pomagajo najbolj ranljivim prebivalcem glavnega mesta.
»Resničen napredek narodov se ne meri po ekonomskem bogastvu, še manj po tem, koliko vlagajo v orožarsko industrijo, ampak po sposobnosti poskrbeti za zdravjem vzgojo in celostno rast svojih ljudi. Vse mongolske prebivalce bi rad povabil, naj postanejo prostovoljci ter se dajo na razpolago za druge,« je v svojem nagovoru med drugim dejal Frančišek.
Ob sklepu je razbil dva mita. Eden je ta da so dobrodelni lahko samo bogati ljudje, kar sploh ni res. Drug pa je ta, da Cerkev opravlja dobrodelno delavnost, da bi pridobivala vernike. Tudi to ni res, je dejal sveti oče.
»Kristjani prepoznajo bližnjega v potrebi in naredijo vse, da bi mu olajšali trpljenje, ker vidijo v njem Jezusa, Božjega Sina in v Njem dostojanstvo vsakega človeka, ki je poklican biti Božji sin ali hči.«
Sveti oče je s tem zadnjim srečanje v Hiši usmiljenja sklenil svoje 43. mednarodno potovanje v tej več kot tri milijonski državi, kjer živi le 1500 katoličanov. Mongolija, ki leži med Rusijo in Kitajsko, ima po njegovih besedah lahko pomembno vlogo na mednarodnem področju, še posebej pri zagotavljanju miru.