Ali vlada res manj pritiska na medije?
| 07.07.2023, 11:07 Alen Salihović
Slovenija je v zgolj v enem letu naredila napredek glede neodvisnosti sodstva in javnih medijev. V to je prepričana Evropska komisija v novem poročilu o vladavini prava. Publicist in predsednik Združenja novinarjev in publicistov dr. Matevž Tomšič v to oceno dvomi. Dodaja, da je razlika zgolj v medijski podpori aktualne oblasti. Kritičen do poročila je bil na svojem tviter profilu tudi gost naših oddaj »Spoznanje več, predsodek manj« dr. Žiga Turk.
V primerjavi z letom, ko je bila na poziciji vlada Janeza Janše je Slovenija v času vlade Roberta Goloba napredovala v skoraj vseh para,metrih. To za Tomšiča ni presenečenje, kar je utemeljil z naslednjimi besedami: »Je to poročilo sedaj nekoliko bolj ugodno kot je bilo recimo za čas prejšnje vlade, sploh glede na usmerjenost določenih ljudi v Evropski komisiji, denimo komisarje Vere Jourove, ki je sedanji oblasti izrazito naklonjena, ki je tudi dajala zelo pristranske izjave glede stanja na področju medijev.«
Tomšič se ne strinja z oceno, da se je stanje na področjih medijev izboljšalo. »Občutek imam kot, da je to poročilo nekakšnem odmev tega kar govori slovenska vladajoča politika in tukaj očitno so tisti, ki so pisali to poročilo upoštevali predvsem sedanjo vladno garnituro oziroma tiste različne nevladne organizacije, ki so povezane z vladajočo politiko, ker nekega napredka na področju medijev, ne opazim.«
Po njegovih besedah sedanja vlada nima najbolj prijaznega odnosa do medijev. »Do tistih medijev, ki so do vlade kritični, so premier Golob in ostali zelo negativno nastrojeni. Tukaj je razlika mogoče edino v tem, da večina medijev to vlado podpira medtem, ko prejšnje ni, in zato je tudi vlada do večine medijev, ki so do nje pozitivni, naklonjena.«
Tomšič se tudi ne strinja z ugotovitvijo Evropske komisije, da je manj pritiskov na medije s strani aktualne vlade: »Če recimo ministrica za kulturo neposredno pozove vodstvo javne radiotelevizije, da mora odstopiti je to nekaj, kar se v prejšnji vladi ni dogajalo. Skratka, to poročilo nikakor ne odraža dejanskega stanja.«
Aktivisti iz Bruslja so vprašali aktiviste v Ljubljani, kako so zadovoljni. Dejstvo je pa, da so bila v tem letu poteptana vsa načela pravne države in delitve oblasti. Imamo troedino, skoraj štiriedino, oblast. Poenotiti, beri depolitizziraty, je treba še par upornikov na RTV in… https://t.co/atFDntAiOA
— Žiga Turk (@ZigaTurk) July 6, 2023
Profesor Turk pa je na svojem tviter profilu o poročilu Evropske komisije o vladavini prava v Sloveniji zapisal: »Aktivisti iz Bruslja so vprašali aktiviste v Ljubljani, kako so zadovoljni. Dejstvo je pa, da so bila v tem letu poteptana vsa načela pravne države in delitve oblasti. Imamo troedino, skoraj štiriedino, oblast. Poenotiti, beri depolitizziraty, je treba še par upornikov na RTV in očistiti Ustavno sodišče, da posamezniki ne bodo delali težav in kvarili podobe enotnosti.«