Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Petra StoparPetra Stopar
Generalni direktor RTV Slovenija Andrej Grah Whatmough. (foto: STA)
Generalni direktor RTV Slovenija Andrej Grah Whatmough. | (foto: STA)

RTV v stečaj? Nikakor ne, zagotavlja v.d. direktorja

Slovenija | 17.05.2023, 07:59 Tanja Dominko

Radioteleviziji Slovenija ne grozi stečaj niti grški scenarij, je na današnji novinarski konferenci besede poslanca Svobode Boruta Sajovica komentiral vršilec dolžnosti direktorja Andrej Grah Whatmough. Poslovanje je pozitivno, je dodal, komentiral pa tudi postopke za razrešitev programskih svetnikov. O razmerah je sicer pisal tudi Evropski komisiji in navedel, da prihaja do številnih pritiskov.

Z razrešitvijo vlada misli resno

Država za razrešitvijo devetih programskih svetnikov RTV Slovenija očitno misli resno. Namero je komentirala tudi ministrica za kulturo Asta Vrečko. Pojasnila je, da so se za ukrepanje odločili zaradi dveh pravnomočnih sodb v zvezi z RTV in očitkov zaposlenih glede odnosov. »Postopke vodi državni zbor. Vsi verjamemo, sama osebno in koalicija, stojimo za pravno državo in za vsemi postopki, ki jih tudi ta dopušča.«

Vlada je tista

Razmere je danes komentiral tudi vršilec dolžnosti direktorja Andrej Grah Whatmough. Kot je dejal, dialoga z vlado ni, čeprav bi bil dobrodošel, saj je vlada odgovorna za javni zavod. »Vlada je tista, ki se ne odziva na številne pozive k zagotovitvi stabilnega financiranja RTV Slovenija. Predvsem pa je vlada tista, ki še vedno ni realizirala stavkovnega sporazuma iz leta 2018. Ni nadomestila dviga stroškov dela, čeprav se je k temu zavezala.«

Vložili so tožbo

Kot je sporočil, so zato včeraj vložili tožbo v višini nekaj manj kot 24 milijonov evrov. Zavod sicer posluje pozitivno, danes, dan po plačilu vseh plač zaposlenih javnega zavoda, je na računu še vedno tri milijone evrov, je dejal. Poudaril je tudi, da RTV letos ni zadolžen in tega nima v načrtu. Prihodnje leto pa je poslovanje spet v rokah vlade. Vršilec dolžnosti direktorja je spregovoril tudi o javno objavljenem pismu, ki ga je v nedeljo zvečer naslovil na Eevropsko komisijo. V njem je izrazil željo po srečanju s predsednico Ursulo von der Leyen in podpredsednico Vero Jourovo, da predstavi stanje v zavodu tudi v luči »vse večjih in vse bolj grobih pritiskov, ki smo jih na RTV Slovenija deležni predvsem s strani najvišjih predstavnikov izvršne in zakonodajne veje oblasti.

Pritisk na ustavno sodišče

Kot je opozoril, vidni predstavniki oblasti z izjavami vršijo pritisk tudi na ustavno sodišče glede zadržanja dela novele zakona o RTV Slovenija. Ustavni sodniki naj bi po enem od scenarijev po poročanju medijev v četrtek odmrznili zadržanje veljavnosti novele zakona. Vrhovni sodnik Jan Zobec je zgrožen. »Ta drama, ki se odvija na ustavnem sodišču, je zagotovo brez precedensa, tako rekoč pred našimi očmi se odvija hiranje integritete te nekoč najodličnejše in največjega zaupanja vredne institucije. Zdaj, kot berem s teh portalov, naj bi bil v igri nek scenarij, in sicer odmrznitev začasnega zadržanja. To je tudi mene zelo presenetilo. V času, ko sem bil sam ustavni sodnik, tega ne pomnim.«

V. d. direktorja pa je dodal: »Zadnja dejanja kažejo na to, da je v Sloveniji ogrožena pravna država. Ne gre za reševanje mojega položaja, ampak za preprečitev nepopravljivih posledic, ki lahko ogrozijo temelje naše pravne države.«

Slovenija
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.