O trdnosti bančnega sistema ekonomist dr. Anže Burger
Slovenija | 21.03.2023, 18:00 Tanja Dominko
Po dvigu obrestnih mer v evrskem območju je guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle dejal, da bančni sistem ostaja robusten. V luči velikih negotovosti na finančnih trgih v zadnjih dneh, predvsem v ZDA in Švici, pravi, da so se v Banki Slovenije na tovrstna tveganja ustrezno pripravili. Kako bo z inflacijo in kako bo vplivala davčna reforma?
Od junija smo že šestkrat dvignili obrestne mere
Slovenski bančni sistem naj bi bil dovolj zaščiten, v zadnjem letu so namreč v centralni banki med drugim povečali zahteve po kapitalu, ki ga morajo zagotavljati banke, je dejal guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle. O trdnosti bančnega sistema naš sogovornik dr. Anže Burger s Fakultete za družbene vede: »Zaenkrat slovenski bančni sistem ostaja odporen, tudi na sistemska tveganja, je dovolj likviden in kapitalsko ustrezen. Tudi Banka Slovenija je v zadnjem letu povečala zahteve po kapitalu, ki ga morajo slovenske banke zagotavljati v Sloveniji. Problem prihaja iz dviga obrestnih mer, od julija lani smo že šestkrat dvignili obrestne mere.«
Pregret trg dela
Odločitev sveta ECB o dvigu obrestnih mer po navedbah guvernerja temelji na trenutnih podatkih o še vedno visoki osnovni inflaciji. V letnem povprečju bo predvidoma znašala 5,3 odstotka, prihodnje leto pa naj bi padla na 2,9 odstotka. Kako na dvig obrestnih mer gleda ekonomist dr. Anže Burger? »V Sloveniji imamo še ta dodaten problem, ker imamo zelo pregret trg dela, zelo visoko potrošnjo države, na splošno manj konkurence na trgu blaga in storitev. Pričakujemo lahko nadaljnjo višjo stopnjo inflacije.«
Kritičen do davčne reforme
Po drugi strani vlada ustanavlja strateški svet za makroekonomska vprašanja. Njegova ustanovitev bi lahko pripomogla k iskanju boljših rešitev, je dejal Burger, a strinja se, da mora vlada rešitvam tudi prisluhniti. »Načeloma je to lahko uporaben organ.« Je pa ekonomist dr. Anže Burger precej bolj kritičen do davčne reforme.