Kaj pri reševanju zdravstva pričakuje in predlaga SDS?
Slovenija | 19.01.2023, 16:07 Rok Mihevc
V SDS pričakujejo, da bo časovnica reševanja razmer v zdravstvu, ki so jo napovedali na včerajšnjem koalicijskem vrhu, narejena z jasnimi in realnimi datumi, predvsem pa da bodo ti datumi tudi upoštevani.
Spomnili so, da je predsednik vlade Robert Golob govoril o širokem konsenzu, pri tem pa ponovno ni omenjal opozicije. »V SDS smo vedno pripravljeni podpreti dobre rešitve, ki bi resnično prinesle rezultate. V tej luči bo na zahtevo poslanske skupine SDS že prihodnjo sredo v Državnem zboru potekala izredna seja, na kateri bodo poslanci obravnavali naša priporočila, ki smo jih javnosti predstavili že prejšnji teden,« so zapisali v sporočilu za javnost.
Zaradi katastrofalnih razmer v zdravstvu predlagajo, da Državni zbor sprejme naslednja priporočila:
- Državni zbor Republike Slovenije poziva Vlado Republike Slovenije, da nemudoma predlaga spremembo Zakona o javnem naročanju, s katero se ponovno uvede sistem referenčnih cen na področju nabave medicinskega materiala in tako cene medicinskega materiala v Sloveniji približa primerljivim cenam v drugih državah Evropske unije. Tako pridobljena sredstva naj se sistemsko usmerjajo v odpravo plačnih nesorazmerij v zdravstvu in odpravi čakalnih vrst.
- Državni zbor Republike Slovenije poziva Vlado Republike Slovenije, da v roku 30 dni v sodelovanju s stanovskimi in sindikalnimi organizacijami s področja zdravstva pripravi in predlaga nov plačni sistem v zdravstvu. Istočasno naj vlada pripravi tudi predlog za odpravo plačnih nesorazmerij v vseh ostalih delih javnega sektorja ter prične pogajanja za nov plačni sistem s tistimi deli storitvenega dela javnega sektorja, ki predstavljajo zaokroženo celoto in ki si želijo bodisi poseben plačni sistem, bodisi poseben steber znotraj dosedanjega okvirja.
- Državni zbor Republike Slovenije poziva Vlado Republike Slovenije, da v sodelovanju z vsemi parlamentarnimi strankami, strokovnimi, stanovskimi in drugimi interesnimi organizacijami zdravstva in združenj pacientov v roku 30 dni pripravi zakon o interventnih ukrepih v zdravstvu, s katerim naj se:
a. Začasno aktivira vse razpoložljive rezerve v vseh delih zdravstvenega sistema in dodatna sredstva za čimprejšnjo zagotovitev zdravstvenega varstva vsem, ki plačujejo obvezno zdravstveno zavarovanje;
b. Opredeli program za sistemsko vračanje slovenskih zdravstvenih delavcev (zdravnikov in medicinskih sester), ki so zaradi neurejenih razmer v zdravstvu in neustreznega vrednotenja njihovega dela odšli za kruhom v druge poklice ali v tujino.