Z Josephom Ratzingerjem sta vsak četrtek somaševala in zajtrkovala
Duhovnost | 10.01.2023, 12:42 Marta Jerebič
Verniki mariborske nadškofije so se sinoči pri sveti maši v stolnici spomnili pokojnega papeža Benedikta XVI. Sveto mašo je daroval nadškof Alojzij Cvikl, pridigal pa je upokojeni nadškof Marjan Turnšek.
Tri koordinate
»Ko gledamo sedaj nazaj na njegovo delovanje kot Petrovega naslednika, lahko rečemo, da ga je postavil v tri koordinate, in to so koordinate božanskih kreposti ljubezni, upanja in vere. Tem trem krepostim je namenil tudi tri svoje okrožnice, Bog je ljubezen, Rešeni v upanju in Luč vere. Vmes je napisal še eno okrožnico Ljubezen v resnici.« je dejal nadškof Turnšek.
Bog je ljubezen
Najprej je začel z ljubeznijo. Po besedah nadškofa Turnška nas je hotel Benedikt XVI. povabiti, da bi znali gledati, kako je Božja ljubezen do nas merilo naše človeške ljubezni.
Rešeni v upanju
Naslednja okrožnica je bila Rešeni v upanju, v kateri je poudaril, da je naše upanje v Bogu, v Božji ljubezni, »ne v znanosti, ne v delovanju človeka, čeprav kot vemo, tega ni podcenjeval. Nasprotno je sam bil velik znanstvenik, bi lahko rekli. A vendar je videl in vedel in spoznal, da človeštvo ne more postaviti upanja na svoje delovanje, ampak v Boga.«
Luč vere
Nazadnje je začel pisati okrožnico Luč vere, ki jo je potem dokončal papež Frančišek. »Tako je zaokrožil to svojo ne samo teološko, ampak tudi svojo duhovno strukturo, duhovno strukturo Cerkve in svojega papeževanja.«
Ljubezen v resnici
Vmes je napisal še eno okrožnico, Ljubezen v resnici. »To kaže da je med pisanjem teh treh temeljnih svojih okrožnic začutil močno potrebo odgovoriti s socialnim naukom Cerkve na probleme trenutnega sveta, v katerem smo živeli in še živimo. Ljubezen ni resnična, če je ločena od resnice. Ljubezen se lahko uresniči samo v zvestobi resnice. Poudarjal je dve veliki nevarnosti, lahko bi celo rekli črni luknji današnjega sveta in družbe: skepticizem in relativizem. Obe poudarjata, da ni resnice, saj ne vemo, kaj je res, zato lahko živimo tako ali drugače. Zato si vsak sam pravzaprav lahko izbere resnico, po kateri bo živel. Papež Benedikt XVI. je jasno izpostavil, da je resnica samo ena, seveda najprej tista pisana z veliko. Nobena »resnica« v narekovajih, ki ne izhaja iz Resnice, pisano z veliko, ni in ne more biti resnica, pa naj jo potrjuje še toliko znanstvenih raziskav in ugotovitev.«
Papež Benedikt XVI. je jasno izpostavil, da je resnica samo ena, seveda najprej tista pisana z veliko. Nobena »resnica« v narekovajih, ki ne izhaja iz Resnice, pisano z veliko, ni in ne more biti resnica, pa naj jo potrjuje še toliko znanstvenih raziskav in ugotovitev.
To je po besedah nadškofa Turnška nekaj temeljnih potez, ki nam jih zapušča papež Benedikt XVI., »zato, da bi se ozirali vanje, ne kot v neko zgodovino, kajti on ni odšel v zgodovino, on je odšel v večnost. In njegove resnice, kolikor so izhajale iz Resnice, pisano z veliko, ostajajo aktualne vedno in bodo ostale aktualne vedno.«
Vsak četrtek skupaj somaševala in zajtrkovala
Nadškof Turnšek je v pridigi povedal tudi, da sta z Josephom Ratzingerjem 5 let vsak četrtek skupaj somaševala in potem zajtrkovala v nemškem kolegiju Tevtonik v Vatikanu. Prav Benedikt XVI. ga je tudi imenoval za prvega škofa v soboški škofiji in potem za nadškofa pomočnika v mariborski nadškofiji.