Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Marjana DebevecMarjana Debevec
Številka 111 za paciente na prvem mestu  (foto: Zveza pacientov)
Številka 111 za paciente na prvem mestu | (foto: Zveza pacientov)

Bomo dobili še številko 111?

Slovenija | 09.01.2023, 15:15 Marta Jerebič

V reševanje težav našega zdravstva se je pred pol leta vključila tudi Zveza organizacij pacientov Slovenije. Med ukrepi na prvem mestu predlaga uvedbo številke 111, na kateri bi pacienti dobili vse informacije o zdravljenju. Predlaga tudi računalniško podporo za sprejemanje in vračanje klicev ter opomnike s SMS-sporočili za naročene termine, za dvige receptov in opozorila o pretečenih rokih zdravil.

Zveza organizacij pacientov združuje 30 različnih društev

Zveza organizacij pacientov je nastala junija lani in združuje približno 30 različnih društev. Predsednica zveze Štefanija Lukič Zlobec: »Delujemo na področju varovanja in podpore pacientov že več kot 30 let. Prišli smo do zaključka, da je potrebno, da se združimo, da bomo v en glas lahko povezovali zdravnike, stroko, politike in zastopali pravice pacientov.«

»Eden redkih sestankov, ko je prišel nekdo, ki je ponudil roko«

Zveza v svojem dokumentu navaja 7 ukrepov in druga priporočila za enakopravnejši in dostopnejši zdravstveni sistem. V petek so jih že predstavili ministru za zdravje Danijelu Bešiču Loredanu. »To je bil eden redkih sestankov, ko je na ministrstvo prišel nekdo, ki je ponudil roko.« Nov sestanek bodo imeli v sredo, tokrat bodo na njem prisotni še predstavniki NIJZ, Zavoda za zdravstveno zavarovanje in Zdravniške zbornice.

Še enotna telefonska številka 111?

Med prvimi ukrepi, ki jih bodo poskušali udejanjiti, je enotna telefonska številka 111, po zgledu številk 112 in 113. Delovala bi kot centralna točka za vse potrebe pacientov, na kateri bi bolniki prejeli ključne informacije o naročanju, receptih, napotnicah. Zaživela bi lahko v dveh letih. Član delovne skupine Tilen Recko: »V tem trenutku sicer imamo e-naročanje, a iz prakse vam lahko povem, da za to naročanje ne vedo, ga ne poznajo in ne znajo uporabljati.«

Prostovoljci oz. zdravstveni pomočniki?

Poleg ukrepov so v dokumentu zapisali tudi priporočila. Eno od njih je, da bi bili v zdravstvenih domovih prostovoljci oz. zdravstveni pomočniki, ki bi pomagali pacientom pri nadaljnjih napotitvah, s čimer bi razbremenili družinske zdravnike. Podpredsednik zveze Franc Gerbec pojasnjuje: »V Angliji že vrsto let obstaja zdravstveni pomočnik, uslužbenec s srednjo izobrazbo, ki pomaga pacientu iskati potem, da pride do storitev.« Po njegovih besedah bo glavna tema sredinega sestanka dostopnost v zdravstvu.

Slovenija, Zdravstvo
Poslovilna sveta maša škofa Petra Štumpfa (photo: Radio Vatikan) Poslovilna sveta maša škofa Petra Štumpfa (photo: Radio Vatikan)

Slovo škofa Petra Štumpfa od murskosoboške škofije

V murskosoboški stolni cerkvi svetega Nikolaja so se z zahvalno sveto mašo poslovili od škofa Petra Štumpfa, ki bo po petnajstih letih vodenja tamkajšnje škofije konec tega tedna prevzel vajeti ...

Grafične enote rabe kmetijskih zemljišč (photo: MKGP) Grafične enote rabe kmetijskih zemljišč (photo: MKGP)

RKG bo v februarju zaprt. Kaj to pomeni za kmete?

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano obvešča vse kmete in druge uporabnike aplikacije za vodenje Registra kmetijskih gospodarstev, da ta v mesecu februarju ne bo dostopen. V tem času ...