Ambulanta za neopredeljene kot kapljica v morje
Slovenija | 04.01.2023, 14:41 Manca Hribar
Slovenski zdravstveni sistem se sooča z eno najhujših kriz do sedaj. Težav, ki bi potrebovale takojšnjo pozornost pristojnih je sicer več, a najbolj aktualna je trenutno nedostopnost primarnega zdravstva. Brez izbranega osebnega zdravnika je trenutno vsaj 130 tisoč ljudi. Ministrstvo za zdravje na to sicer odgovarja z odpiranjem ambulant za neopredeljene paciente, a se ob tem pojavlja mnogo novih vprašanj.
Luči na koncu tunela se še ne vidi
Na nedostopnost primarnega zdravstva se od avgusta dalje nanaša kar tretjina vseh vprašanj, ki jih dobivajo zastopniki pacientovih pravic. Zastopnik v Ljubljani Marjan Sušelj: »Na žalost se še ne vidi luči na koncu tunela, ampak stisk na tem področju je veliko. Vemo, da je družinski zdravnik tisti, ki je pri nas ključni gradnik zdravstva.«
Bodo stavkali tudi pacienti?
Zaradi trenutnih razmer je civilna iniciativa Glas ljudstva resornemu ministrstvu predala stavkovne zahteve. Med drugim zahtevajo dostop do družinskega zdravnika za vse, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in ustavitev odtekanja javnega denarja k zasebnikom. Če zahteve ne bodo izpolnjene, za 10. januar, le dan pred napovedano stavko zdravnikov, napovedujejo stavko pacientov. Vsem tistim, ki kljub plačevanju zdravstvenega zavarovanja ne morejo pridobiti osebnega zdravnika, so se brezplačno pravno pomoč odločili ponuditi tudi v Pravni mreži za varstvo demokracije. Menijo, namreč, da je zavarovancem s tem kršena zakonska pravica.
Ambulante za neopredeljene paciente
Pristojni medtem mirijo. Ministrstvo na krizo odgovarja z ukrepom, ki je začel veljati s 1. januarjem in določa odpiranje ambulant za neopredeljene paciente. Do konca marca predvidevajo odprtje 94. ambulant po vsej državi, zapletlo pa se je že v Zdravstvenem domu Ljubljana, kjer naj bi vzpostavili 19 ambulant. Na nekatere težave o izvajanju ukrepa opozarja tudi predstojnik ZD Šiška Andrej Divjak. »In sicer glavni problem, ki ga vidimo je, da so iz predloga izpadli upokojeni zdravniki, ki niso več predvideni za delo v ambulantah, tudi ne mlajši specializanti, sobni zdravniki ...«
Ukrep kot kapljica v morje
Z navodili ministrstva o odpiranju ambulant za neopredeljene so bili nezadovoljni tudi v Zdravstvenem domu Maribor. Obvestilo o tem so namreč prejeli šele konec decembra. Maja Arzenšek iz službe splošne medicine ukrep ocenjuje kot kapljico v morje, ki bo morda rešila tiste, ki nujno potrebujejo zdravnika. Ob tem pa se pojavljajo drugi problemi - če bo več interesa za delo v tej ambulanti, bo zagotovo manj interesa za dodatno delo kje drugje.