Kaj je dr. Ernest Petrič naučil Boruta Pahorja?
Slovenija | 26.11.2022, 09:00 Marta Jerebič
Nikodemovi večeri v Ljubljani letos potekajo pod krovnim naslovom Kritično mišljenje. Prva okrogla miza je v ospredje postavila kritično mišljenje in politiko. Novinar in zgodovinar dr. Jože Možina se dogodka zaradi bolezni ni udeležil, je pa na njem sodeloval dolgoletni diplomat, nekdanji ustavni sodnik in profesor mednarodnega prava dr. Ernest Petrič. Zbrala sem nekaj njegovih misli.
Sobivanje različnosti
Demokracija je sobivanje različnosti, poudarja dr. Ernest Petrič. »Mi pri nas večkrat govorimo enotnost, enotnost. Jaz sam pravzaprav ne apeliram na enotnost. Jaz apeliram na to, da naj ta država začne delovati čim bolj normalno. Da tisti, ki misli drugače, ni sovražnik.«
Tisti, ki misli drugače, ni sovražnik.
Čvrsta zavest
V demokraciji mora priti do spopada različnih idej, a hkrati moramo imeti tudi čvrsto zavest, da smo v skupnem čolnu, da delimo skupno usodo, je poudaril dr. Petrič in se dotaknil tudi procesa sprave v Sloveniji. »Manjka resnejšega prizadevanja, da bi se povedala resnica o marsikaterem dogodku, o marsikaterih stvareh, ki so se takrat dogajale, da bi mogoče to olajšalo na nek način pot k spravi.«
Misliti s svojo glavo
Spregovoril je tudi o tem, kako je svoje študente spodbujal h kritičnemu mišljenju. Od tedna do tedna so po ameriškem modelu pisali eseje, imeli so ustne nastope in tako naprej. »Skozi ta sistem študija mednarodnih odnosov je šel tudi naš sedanji predsednik Borut Pahor. Najbolj sem bil vesel, ko je v enem krogu rekel: Veš, Ernest – zdaj se tikava - največ, kar si nas naučil, je to, da si nam vbil v glavo, naj mislimo s svojo glavo.«
REDEN GOST RADIA OGNJIŠČE
Dr. Ernest Petrič je tudi naš redni sogovornik v oddaji "Spoznanje več, predsodek manj", ki ji lahko prisluhnete vsak ponedeljek, ob 17. uri.