"Delitve, ki spodbujajo nasilje, so za družbo neproduktivne"
Slovenija | 27.10.2022, 10:13 Andrej Šinko
V javnosti še vedno odmeva napad na direktorico Inštituta 8. marec Niko Kovač, družbena polarizacija pa je že v preteklosti spodbudila več podobnih napadov. O tem, vlogi politike ter medijev pri soočenju z nasiljem, je za naš radio spregovoril psiholog dr. Kristijan Musek Lešnik. Napad je obsodil politični vrh, pa tudi predstavniki več strank in oba predsedniška kandidata Anže Logar in Nataša Pirc Musar. Kovačeva, ki naj bi že prej bila tarča verbalnih napadov, je posredno krivdo pripisala vodji največje opozicijske stranke Janezu Janši. Ta je na twiterju poudaril, da v stranki obsojajo vsakršno nasilje, hkrati pa podvomil v dogodek.
"Zelo hitro se lahko zgodi, da se eno nasilje opravičuje z drugim"
Različni napadi so del razgretega slovenskega političnega prostora že nekaj nekaj časa, ob Kovačevi je v preteklosti bil tarča tudi nasilja nekdanji direktor NIJZ Milan Krek in nekateri politiki. Psiholog dr. Kristjan Musek Lešnik je glede tega jasen: »Mislim, da je tukaj ključna stvar ta, da politika preseže delitve, stopi skupaj in reče, to se v naši družbi ne sme dogajati, to je nesprejemljivo.« Pri tem pa je ključno, da se politika in mediji zazrejo vase, in ugotovijo, kaj je tisto, s čimer prispevajo k nasilju, pravi sogovornik in dodaja, da je nujen razmislek v smeri, kako delovati na način, da zmanjšamo možnost nasilja, sicer se nam »zelo hitro lahko zgodi, da gredo stvari v eno spiralo nasilja in se eno nasilje opravičuje z drugim, to pa načelom za zdravje družbe ni dobra stvar.«
Prisluhnite celotnemu nagovoru
Vsa politika naj stopi na ročno zavoro
Sogovornik kot zelo nevarno vidi tudi izrabljanje nasilnih dogodkov za dodatno stopnjevanje napetosti in hujskanje. »Težava družbenega nasilja je ta, da seveda, če se sistematično ljudi deli, podpihuje in hujska, če se s prstom kaže na nekoga drugega, to ne bo prispevalo k ustavljanju nasilja, ampak kvečjemu stopnjevanju. Pomembno pri taki zadevi, je da politika na vseh straneh stopi korak nazaj in stopi na ročno zavoro. In namesto, da švigajo naokoli prsti, ki kažejo na drugo stran, da se vsak zamisli tudi sam pri sebi ali sem naredil vse, da do tega ne bi prišlo.«
Premalo smo kritični do tega, da prepoznavamo in odločno obsojamo neprimerne stvari tudi takrat, ko jih počnejo tisti ljudje, ki so nam mogoče malo bližje, tisti politiki in javne osebnosti, ki so nam malo bližje.
Problem dvojnih meril
Politična realnost je pogosto drugačna, saj smo velikokrat priče delovanju v smeri, ko politika delitve pa tudi nasilje uporabi za krepitev in mobilizacijo svoje volilne baze. Zelo dober pokazatelj tega je polarizacija ameriške družbe in napad na kongres. Musek Lešnik ob tem opozarja še na problem dvojnih meril. »Premalo smo kritični do tega, da prepoznavamo in odločno obsojamo neprimerne stvari tudi takrat, ko jih počnejo tisti ljudje, ki so nam mogoče malo bližje, tisti politiki in javne osebnosti, ki so nam malo bližje.« In ko se bo to spremenilo, bo to pozitivno vplivalo na družbo in delovanje njenih sistemov, ki so pogosto žrtev različnih političnih ali drugih delitev.