Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Papež Frančišek pri današnji opoldanski molitvi (foto: Divisione Produzione Fotografica)
Papež Frančišek pri današnji opoldanski molitvi | (foto: Divisione Produzione Fotografica)

Papež pri molitvi Angelusa: vera ni uspavanka, ampak živi plamen!

Novice | 14.08.2022, 20:58 s. Meta Potočnik Robert Božič

Pred molitvijo Angelovega češčenja je papež Frančišek moč evangelija primerjal z močjo ognja in vse povabil, naj ponovno prižgemo plamen vere. In sicer takšno vero, ki ni uspavanka, temveč živi plamen, ki nas ohranja budne in dejavne tudi ponoči. Vse navzoče je spomnil na dejanje sv. Janeza Pavla II, ki je v Krakovu pred 20 leti svet posvetil Božjemu usmiljenju, ki ga svet danes še kako potrebuje.

V evangeliju današnje nedelje je Jezusov izraz, ki nas vedno preseneti in izzove."Prišel sem, da prinesem na zemljo ogenj, in kako si želim, da bi se že vnel?"

Papež je ogenj primerjal moči evangelija. To je sporočilo, ki ima moč, da sežge stara življenjska ravnovesja, nas izzove, da izstopimo iz svojega individualizma, premagamo sebičnost, preidemo iz suženjstva greha in smrti v novo življenje Vstalega.

"Evangelij ne pušča stvari takšnih, kot so, ampak izzove spremembo in vabi k spreobrnjenju. Ne daje lažnega intimističnega miru, ampak zaneti nemir, ki nas požene v gibanje in nas spodbudi, da se odpremo Bogu in bratom. Je kot ogenj: medtem ko nas greje z Božjo ljubeznijo, želi sežgati našo sebičnost, razsvetliti temne plati življenja, požreti lažne malike, ki nas zasužnjujejo."

Nadalje je papež poudaril, da vera v Jezusa ne sme biti neka drugotna zadeva ali sredstvo za posameznikovo blagostanje, ki nam omogoča, da se izognemo izzivom življenja ali obveznosti v Cerkvi in družbi: "kajti vera ni „uspavanka", ki nas uspava, ampak živi plamen, ki nas ohranja budne in dejavne tudi ponoči! Zato si naj vsak zastavi vprašanje: ali sem navdušen nad evangelijem? Ali ga pogosto berem? Ali ga nosim s seboj? Ali me vera, ki jo izpovedujem in praznujem, vodi v samozadovoljno mirnost ali pa v meni zaneti plamen pričevanja?"

Ob koncu nagovora je papež Frančišek omenil humanitarno katastrofo v Somaliji in njeni oklici zaradi izjemno sušnih razmer. Izrazil je upanje, da se bo mednarodna solidarnost lahko učinkovito odzvala na te težke razmere, kajti vojna žal preusmerja pozornost in sredstva, vendar so to cilji, ki zahtevajo največjo predanost: boj proti lakoti, zdravje, izobraževanje.

In prav zato je svet še bolj potreben božjega usmiljenja, ki ga je Bog na poseben način pokazal sv. Faustini Kowalski.

Novice
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...

O avtorju