Število okuženih strmo narašča - vlada pa nič
| 14.07.2022, 12:41 Marjana Debevec
Smo v novem valu epidemije koronavirusa, je na dopoldanski novinarski konferenci potrdila namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni Nuška Čakš Jager. Po njenih besedah zadnje štiri tedne število okuženih močno narašča. Spodbudno pa je, da se smrtnost ne povečuje tako intenzivno.
V Sloveniji so včeraj potrdili dobrih 1700 novih okuženih. Umrli so trije bolniki s potrjeno koronavirusno okužbo.
Trenutno je največ obolelih starih med 15 in 45 let, narašča pa število okuženih nad 65 let. Napovedi evropskega centra za nadzor bolezni po besedah Nuške Čakš Jager kažejo na možno še večjo porast okužb. »Torej povečano število tako pozitivnih primerov, kot povečano število hospitalizacij, verjetno več obolelih tudi na intenzivnih oddelkih in pa hkrati pričakujejo tudi nekaj več smrti. Ta trend gre v starostne skupine 65 +.«
Tudi v Sloveniji se število hospitaliziranih povečuje. »Ne nakazujejo se trendi v številu smrti, se pa nakazuje večji trend izbruhov v domovih starejših občanov po celotni Sloveniji, tako kot je dvig števila primerov po vseh regijah enak,« pojasnjuje Čakš Jagrova in dodaja, da v Sloveniji dosegamo le dobrih 30 odstotkov polno cepljenih prebivalcev, v Evropi 50 odstotkov.
Je pa za razliko od prejšnje vlade sedanja soočanje z epidemijo povsem prepustila bolnišnicam. Zaradi vdora okužbe ali povečanega števila hospitaliziranih so nekatere med njimi že primorane sprejeti lastne ukrepe. V splošni bolnišnici Celje je od včeraj znova obvezna maska, bolnika lahko spremlja le ena oseba. Direktor UKC Maribor Anton Crnjac pa je povedal, da jih je poletni covid presenetil. »Mi imamo danes hospitaliziranih 40 bolnikov, pred enim tednom 7. Covid narašča. Mi smo se že pred časom resno lotili priprave na jesenski covid, ki je zdaj na žalost že poletni.«
Za preprečitev širjenja bolezni Čakš Jagrova še vedno priporoča pet temeljnih ukrepov, ki pa jih vlada ni niti priporočila niti sprejela kot obvezne. »Kot veste, je pet ukrepov: nošnja maske, je distanca, je razkuževanje, prezračevanje. Dejansko gre za to, da se zavemo, da so te stvari temeljne za to, da nekoga ne ogrožamo, če že sami sebe ne želimo popolnoma zaščititi. In poleg teh splošnih ukrepov je seveda še specifičen ukrep cepljenje.«
Ukrepe na ravni državi bo po besedah namestnice predstojnika Centra za nalezljive bolezni sprejemala strokovna skupina.