Papež skupnosti iz Konga: Da svet ne bi bil bojišče, ampak vrt miru ...
Novice | 03.07.2022, 12:08 Marjana Debevec
Papeža Frančiška nasvet zdravnikov, da zaradi zdravljenja kolena ne sme oditi na potovanje v Afriko, ni ustavil, da se ne bi srečal z verniki iz Konga. Tiste, ki živijo v Rimu in okolici je povabil k sveti maši v baziliko sv. Petra. Njihovo značilno petje je z veseljem praznovanja nedelje napolnilo celotno cerkev.
Jezus nas vse kristjane kliče v misijone, je zbrani skupnosti iz Konga dejal papež Frančišek. Po njegovih besedah se ne smemo zadovoljiti z životarjenjem v povprečnem življenju, ko mislimo, da bi morali biti za takšno poslanstvo posebej usposobljeni. Dovolj je pustiti prostor Svetemu Duhu in ostati skupaj z brati. »Nikoli ne smemo biti brez brata, saj ni poslanstva brez skupnosti. Oznanjevanje ne deluje, če ne prevzamemo skrbi za druge. Kot kristjani se vprašajmo: Ali bolj skrbimo za to, kar nam manjka, da bi bolje živeli, ali pa bolj skrbimo za to, kako bi se približali bratom in zanje poskrbeli?.«
Jezus učence vabi naj bodo najprej prinašalci miru. »Bratje in sestre, molimo danes za mir in spravo v Kongu, ki je tako ranjen in zlorabljen. Molimo za to, da bi bili kristjani priče miru, sposobni preseči vsako maščevanje in skušnjavo, da sprava ni mogoča.«
Mir se začne v srcu vsakega od nas, je prepričan sveti oče. Tako se spreminja tudi naša družba. Poleg tega je Jezusovo sporočilo v tem, da se je Božje kraljestvo približalo. Kristjani moramo zato oznanjati Božji način delovanja, ki je bližina, upanje in nežnost. »Če bomo tako živeli, svet ne bo več bojišče, ampak vrt miru. Zgodovina ne bo predstavljala tekmovanja, kdo bo prispel prvi, ampak bo skupno romanje.«
Vsak naj se zato vpraša, ali drugi v meni vidijo mir, ali pa jezo in vznemirjenje. Način našega oznanjevanja je namreč odgovor na Jezusovo povabilo: pojdite kot jagnjeta med volkove. To po papeževih besedah ne pomeni biti naivni, ampak ostajati z brati in poiskati varnost v pastirju, našem Gospodu, ki ljubi vse.
Sveti oče naj bi se v Kongu in v Južnem Sudanu mudil od včeraj do prihodnjega petka. Namesto njega se je na obisk obeh prestolnic odpravil državni tajnik kardinal Pietro Parolin.
Pred opoldansko molitvijo: Evangelij ne gre naprej, če nismo povezani z brati
O pomenu hoje skupaj z brati je papež razmišljal tudi pred opoldanskim nagovorom. Včasih se nam zdi, da bi pote lažje in hitreje nadaljevali sami. Vendar ni tako, je prepričan sveti oče. Ko gremo oznanjevat skupaj z brati, ko se med seboj spoštujemo in ne želimo dokazovati, kdo je sposobnejši, pričujemo že s svojim življenjem.
»Lahko izoblikujemo popolne pastoralne načrte, udejanjamo dobro pripravljene projekte, se organiziramo do največjih podrobnosti. Lahko skličemo množice in imamo velika sredstva. Toda če ni razpoložljivosti za bratstvo, evangeljsko poslanstvo ne napreduje.«
Papež je spomnil na primer misijonarja, ki je v Kongo odpotoval skupaj z bratom. Kasneje je sam obiskal neke vasi in tam izvršil izjemno poslanstno. Kmalu pa se je zavedel, da je njegovo življenje kot življenje uspešnega poslovneža. Svoje delo je prepustil drugim in se vrnil k sobratu, saj nas Jezus v svet pošilja po dva in dva, je še povedal papež Frančišek.