Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Dr. Jernej Letnar Černič (foto: Osebni arhiv)
Dr. Jernej Letnar Černič | (foto: Osebni arhiv)

Profesor Letnar Černič pogreša prepričljivejše odločitve ustavnega sodišča

Slovenija | 11.05.2022, 12:05 Alen Salihović

Predsednik ustavnega sodišča Matej Accetto je predstavil poročilo o delu ustavnega sodišča za leto 2021. Leto je zaznamovalo predvsem odločanje o številnih zahtevah in pobudah za presojo ustavnosti protikoronskih odlokov in zakonov. Ob tem je izpostavil visok pripad pobud in zahtev za ustavno presojo. Uspešno so jih rešili 1300, ostalo pa jim jih je še 100. Za komentar dela sodišča smo vprašali profesorja človekovih pravic dr. Jerneja Letnarja Černiča.

"Ustavno sodišče se ravno ne more pohvaliti s svojimi odločitvami, predvsem pa z argumentacijo le teh"

Acceto, ki je bil lani izvoljen na mesto predsednika Ustavnega sodišča visok pripad zadev razume kot odraz zaupanja v delo sodišča in potrditev njegove vloge kot varuha ustavnosti, vendar hkrati preti to vlogo ohromiti s podaljševanjem časa obravnave zadev. Da se ustavno sodišče ravno ne more pohvaliti s svojimi odločitvami, predvsem pa z argumentacijo le teh, opozarja dr. Letnar Černič: »Vemo tudi, da so bile v tem mandatu ustavnega sodišča podane tudi nekatere druge manj prepričljive odločbe. Navsezadnje, konec marca je ustavno sodišče podalo eno odločbo v zadevi kočevski procesi, kjer ni ugodilo ustavni pritožbi glede kršitve pravice do poštenega sojenja glede procesa, ki se je dogajal med partizanskim gibanjem v neki drugi državi leta 1943. Ta odločba je tudi naletela na kritike strokovne javnosti, bomo videli, kako bodo evropske nadzorne institucije, kot je Evropsko sodišče za človekove pravice, presodile te zadnje odločitve ustavnega sodišča.«

»Sam sem bil vedno bolj zadržan glede obrazložitve ustavnega sodišča, predvsem sem pogrešal bolj strokovno prepričljivo obrazložitev ustavnih odločb. Predvsem v tem razmerju glede pravice do življenja, do nedotakljivosti življenja, kar izhaja iz 17. člena slovenske ustave. Mislim, da tega ustavno sodišče do sedaj še vedno ni natančno razčlenilo in pojasnilo, podobnega mnenja so tudi številni drugi kolegi.«

Vtis, da so sodniki z izjemo redkih stopili na stran zanikovalcev virusa

Delo ustavnega sodišča so tako v lanskem letu močno zaznamovale zadeve, ki so se nanašale na različne vidike ukrepov zaradi epidemije covida-19. Takšnih je bilo kar četrtina in jih je sodišče obravnavalo prednostno, večino jih je tudi že dokončno rešilo. Pri odločitvah ustavnega sodišča na tem področju se je v javnosti ustvaril vtis, da so sodniki z izjemo redkih stopili na stran zanikovalcev virusa in covidnih ukrepov.

»Ves čas epidemije, je bil to eden izmed glavnih očitkov ustavnemu sodišču, ki je le delno odgovorilo na to vprašanje, da je pustilo v veljavi odloke za katere je ugotovilo, da so nezakoniti. To je morda bil edini prispevek k varovanju pravice do življenja tega mandata ustavnega sodišča,« je povedal dr. Letnar Černič, ki mu boste lahko v celoti prisluhnili v Mozaiku dneva ob 18h.

Slovenija, Politika
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...