Bomo dobili bolj ideološko kot projektno koalicijo?
Novice | 04.05.2022, 15:23 Tone Gorjup
V državnem zboru se nadaljujejo koalicijska pogajanja za sestavo 15. slovenske vlade. Potem ko so se včeraj srečali predsedniki Gibanja Svoboda, SD in Levice, danes delo nadaljujejo strokovne skupine, ki po posameznih področjih usklajujejo koalicijsko pogodbo. V petek ali soboto bo predvidoma znana razporeditev ministrstev med koalicijskimi partnericami, prihodnji teden pa tudi imena. Ekonomist Matej Lahovnik je za Radio Ognjišče ocenil, da se trenutno nakazuje bolj ideološka kot projektna koalicija.
Začelo se je resno delo. Včeraj so se najverjetnejši mandatar predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, predsednica SD Tanja Fajon in predsednik Levice Luka Mesec pokazali fotografom, danes so se pogajalske skupine temu izognile.
Kaj bo v koalicijski pogodbi, ni znano, upajo pa, da jo bodo podpisali najpozneje prihodnji petek, še pred ustanovno sejo državnega zbora. Iz včerajšnjega nastopa prvakov strank smo lahko razumeli, da vsebinske razprave na prvem srečanju še ni bilo.
Tanja Fajon je dejala: »Nismo imeli še nobenega vsebinskega papirja na mizi.« Nakazali pa so, da želijo čim prej zamenjati sedanjo vlado in prekiniti po njihovem mnenju njeno škodljivo ravnanje. Upajo, da jim bo to uspelo do 3. junija.
Izzivi so veliki
Ekonomist Matej Lahovnik je ob tem dejal: »Me nekoliko skrbi, da bo preveč poudarka na ideoloških temah in premalo na projektnem reševanju problemov. Izzivi, ki so pred nami, so pa veliki, predvsem na področju gospodarstva in zdravstva.«
Po mnenju Lahovnika bi bilo bolje, če bi bila koalicija projektna in bi skušali v vlado pritegniti vsaj še Novo Slovenijo. Pri tem je spomnil na oblikovanje Drnovškovih vlad.
Robert Golob je včeraj nakazal, da še vedno računa na koalicijo KUL, čeprav so ji volivci obrnili hrbet: »S strankami, ki so ostale zunaj parlamenta - bodo v naši kvoti - se bomo pogovarjali mi. Ti pogovori še niso uradno stekli, bodo pa v naslednjih dneh.«
To nakazuje, da bodo v ospredju strankarski interesi, ne pa reševanje za ljudi najbolj perečih problemov. To se je med drugim pokazalo pri trenutno najbolj zahtevnem resorju, ministrstvu za zdravje.
Najzahtevnejši resorji zdravstvo, finance, kmetijstvo in gospodarstvo
Matej Lahovnik: »Vemo, da je bil najresnejši kandidat za ministra za zdravje zdravnik Danijel Bešič Loredan, ki je zagovarjal koncept vključevanja vseh razpoložljivih kapacitet v javno zdravstveno mrežo. Zdaj pa vidimo, da je že porinjen na stranski tir in prevladujejo drugi koncepti državnega zdravstva, s katerimi pa se bojim, da ne bomo skrajšali čakalnih dob.«
Po besedah Lahovnika bosta med zahtevnejšimi resorji še ministrstvo za finance in gospodarstvo.
Ne rušenje, nujni so pravi koraki takoj!
Predsednik Zadružne zveze Slovenije Borut Florjančič je glede na prehransko krizo, ki se nakazuje, opozoril na še en resor, ki ga ne bi smeli zapostavljati: »Veliki zveneči resorji imajo svoje bitke. O našem še ni govora. Želimo pa imeti (za ministra) osebo, ki bo strokovnjak, ki pozna kmetijstvo, ki ve za osnovna pričakovanja prebivalstva Slovenije s strani kmetijstva in kaj mora resorni minister zagotoviti.«
Vidni predstavnik Gibanja Svoboda je dejal: »Ne rušenje, nujni so pravi koraki takoj!«
Tudi Lahovnik meni, da bi morala nova vlada ohraniti, kar je bilo dobrega in ne zavreči vsega, kar je storila Janševa vlada.
»Še vedno upam, da bo prevladal razum in bo nova vlada, tako kot je bila prejšnja, usmerjena v neko projektno reševanje največjih izzivov, ki so pred nami, ki jih ni malo in jih ne smemo podcenjevati.«
Kaj bomo dobili, bo pokazal čas, saj programa Gibanja Svoboda še ne poznamo.