Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
dr. Andreja Valič Zver (foto: ARO)
dr. Andreja Valič Zver | (foto: ARO)

Slovenci že 30 let vlečemo dan upora proti okupatorju kot nepotrebno prtljago

Novice | 27.04.2022, 08:34 Alen Salihović

Na današnji datum se ni zgodilo nič, je o današnjem Dnevu upora proti okupatorju dejala zgodovinarka dr. Andreja Valič Zver. Dodaja, da bi bilo bolj prav, da bi govorili o dnevu upora proti trem totalitarizmom.

Dr. Andreja Valič Zver pravi, da ima kot zgodovinarka s tem dnevom nemalo težav. Poudarja, da je to dan, ki Slovence razdvaja, torej ne povezuje, kar bi potrebovali v teh težkih časih.

Sama bi raje govorila o dnevu upora proti trem totalitarizmom: »S tem dnevom upora proti okupatorju oziroma kot je bil v času komunističnega totalitarizma imenovan dan OF, so imeli precej težav tudi njegovi tvorci, ki so tam nekje od leta 1948 do 1951 ta dan obeleževali, potem pa je kar naenkrat izginil.«

Ta datum se je ponovno pojavil leta 1968, ko je Josip Vidmar, v čigar hiši naj bi bil ustanovni sestanek Osvobodilne fronte, dejal, da je bil to politični začetek upora. Šlo pa je v resnici za 26. in ne 27. april. Vendar je pri potrditvi praznikov v času nastajanja naše države prišlo do kompromisa. Da so levi podprli veliki šmaren in velikonočni ponedeljek kot dela prost dan, je bil vsiljen ta praznik. »Slovenci že vseh 30. let vlečemo ta nesrečni dan upora proti okupatorju kot neko nepotrebno prtljago, ki nas deli.«

Kar se pa tiče zgodovinske konotacije tega dneva, je kot zgodovinarka poudarila, da so bili primorski Slovenci na zahodnem delu slovenskega nacionalnega ozemlja podrejeni totalitarni državi, torej fašistični Italiji.

»Zato so vznikle mnoge odporniške organizacije, med katerimi najbolj poznamo TIGR, ki je bil ustanovljen septembra leta 1927 pod Nanosom. Prav tigrovci so bili tisti, ki so se prvi spopadli z okupatorjem v času druge svetovne vojne na slovenskem. To je bilo trinajstega maja 1941 na Mali Gori pri Ribnici in tam je padel eden od voditeljev tigrovcev Danilo Zelen, druga dva sta bila ranjena oziroma eden je ušel in sta potem, ko sta se pridružila partizanom, tudi padla v precej sumljivih okoliščinah in vseskozi po drugi svetovni vojni je slovenska partija zamolčevala ta tigrovski prispevek k odporu proti fašističnemu okupatorju,« je povedala dr. Andreja Valič Zver, ki ji boste lahko prisluhnili v celoti v Mozaiku dneva ob 18h. Spregovorila je tudi o praznovanju 30-letnice Slovenije in novi knjigi Zmagoslavno leto, ki opisuje osamosvojitveno zgodbo naše države Slovenije.

Novice
Škof Vinko Bokalič (photo: Svobodna Slovenija) Škof Vinko Bokalič (photo: Svobodna Slovenija)

Vinko Bokalič Iglič primas Argentine

Papež je argentinsko škofijo Santiago del Estero povzdignil v nadškofijo in za prvega nadškofa imenoval dosedanjega škofa v tem mestu, našega rojaka, Vinka Bokaliča Igliča. Podelil mu je tudi ...

Nataša Ličen (photo: Rok Mihevc) Nataša Ličen (photo: Rok Mihevc)

Čudne počitnice

Počitniško pozdravljeni! Ne glede na to, kje ste in s kom, so vaši dopustniški trenutki že mimo ali ste ravno sredi njih, morda pa odštevate do začetka letošnjih, upam, da ste te sreče mož in ...

Sobodajalstvo (photo: Pexels) Sobodajalstvo (photo: Pexels)

Gre za resno panogo, ki je ogledalo Slovencev

»Kdor se odloči za dejavnost oddajanja sob ali apartmajev, naj se tega loti celostno. Gre za resno panogo, ki je ogledalo Slovencev. Z dobro nastanitvijo in prijaznostjo pri opravljanju dela se ...