Marjan BuničMarjan Bunič
Marko ZupanMarko Zupan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
dr. Andreja Valič Zver (foto: ARO)
dr. Andreja Valič Zver | (foto: ARO)

Slovenci že 30 let vlečemo dan upora proti okupatorju kot nepotrebno prtljago

Novice | 27.04.2022, 08:34 Alen Salihović

Na današnji datum se ni zgodilo nič, je o današnjem Dnevu upora proti okupatorju dejala zgodovinarka dr. Andreja Valič Zver. Dodaja, da bi bilo bolj prav, da bi govorili o dnevu upora proti trem totalitarizmom.

Dr. Andreja Valič Zver pravi, da ima kot zgodovinarka s tem dnevom nemalo težav. Poudarja, da je to dan, ki Slovence razdvaja, torej ne povezuje, kar bi potrebovali v teh težkih časih.

Sama bi raje govorila o dnevu upora proti trem totalitarizmom: »S tem dnevom upora proti okupatorju oziroma kot je bil v času komunističnega totalitarizma imenovan dan OF, so imeli precej težav tudi njegovi tvorci, ki so tam nekje od leta 1948 do 1951 ta dan obeleževali, potem pa je kar naenkrat izginil.«

Ta datum se je ponovno pojavil leta 1968, ko je Josip Vidmar, v čigar hiši naj bi bil ustanovni sestanek Osvobodilne fronte, dejal, da je bil to politični začetek upora. Šlo pa je v resnici za 26. in ne 27. april. Vendar je pri potrditvi praznikov v času nastajanja naše države prišlo do kompromisa. Da so levi podprli veliki šmaren in velikonočni ponedeljek kot dela prost dan, je bil vsiljen ta praznik. »Slovenci že vseh 30. let vlečemo ta nesrečni dan upora proti okupatorju kot neko nepotrebno prtljago, ki nas deli.«

Kar se pa tiče zgodovinske konotacije tega dneva, je kot zgodovinarka poudarila, da so bili primorski Slovenci na zahodnem delu slovenskega nacionalnega ozemlja podrejeni totalitarni državi, torej fašistični Italiji.

»Zato so vznikle mnoge odporniške organizacije, med katerimi najbolj poznamo TIGR, ki je bil ustanovljen septembra leta 1927 pod Nanosom. Prav tigrovci so bili tisti, ki so se prvi spopadli z okupatorjem v času druge svetovne vojne na slovenskem. To je bilo trinajstega maja 1941 na Mali Gori pri Ribnici in tam je padel eden od voditeljev tigrovcev Danilo Zelen, druga dva sta bila ranjena oziroma eden je ušel in sta potem, ko sta se pridružila partizanom, tudi padla v precej sumljivih okoliščinah in vseskozi po drugi svetovni vojni je slovenska partija zamolčevala ta tigrovski prispevek k odporu proti fašističnemu okupatorju,« je povedala dr. Andreja Valič Zver, ki ji boste lahko prisluhnili v celoti v Mozaiku dneva ob 18h. Spregovorila je tudi o praznovanju 30-letnice Slovenije in novi knjigi Zmagoslavno leto, ki opisuje osamosvojitveno zgodbo naše države Slovenije.

Novice
Kolesarji na Trgu svetega Petra (photo: ) Kolesarji na Trgu svetega Petra (photo: )

Kolesarji upanja so prikolesarili na Trg sv. Petra!

Skupina kolesarjev upanja je danes uspešno končala večdnevno romanje iz Ljubljane v Vatikan. Po skoraj 800 kilometrih poti so prikolesarili na Trg svetega Petra. Pobuda, ki je v sklopu jubileja ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Veliki shod za zaščito stare Ljubljane

Gradnja podzemne garažne hiše na ljubljanski tržnici je še vedno eden od projektov, ki si jih želijo na Mestni občini Ljubljana. Jutri se postopek nadaljuje, in sicer bo na Ministrstvu za naravne ...

Ko smo prisotni, otrok pridobiva zaupanje v življenje. (photo: PixaBay) Ko smo prisotni, otrok pridobiva zaupanje v življenje. (photo: PixaBay)

Zakon, ki pomeni drastično civilizacijsko spremembo

Parlamentarni Odbor za zdravstvo je za obravnavo na seji državnega zbora včeraj popoldne pripravil zakonski predlog, s katerim bi dostop do oploditve z biomedicinsko pomočjo omogočili tudi samskim ...