Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Helena KrižnikHelena Križnik
Pogovor o Ukrajini  (foto: ARO)
Pogovor o Ukrajini | (foto: ARO)

Minister Tonin in obramboslovec Prebilič o vojni v Ukrajini

Svet | 11.03.2022, 10:41 Alen Salihović

V Sloveniji je že približno 3000 beguncev iz Ukrajine. Ti so po večini nastanjeni pri prijateljih in sorodnikih, nam je povedla predsednik NSi in minister za obrambo mag. Matej Tonin. Skupaj z županom Kočevja in s profesorjem s Fakultete za družbene vede in obramboslovcem dr. Vladimirjem Prebiličem je v "Pogovoru o" spregovoril o ruski invaziji na Ukrajino in odporu, ki ga Vladimir Putin ni pričakoval, tako po vojaški strani kot tudi glede sanacij Zahoda.

Potem ko sta se Rusija in Ukrajina v minulem tednu večkrat dogovorili o prekinitvi ognja okoli številnih evakuacijskih koridorjev z namenom, da bi civilistom omogočili pobeg iz oboroženih spopadov, je vse več ugibanj, ali so ta res namenjena temu. Nekateri strokovnjaki ocenjujejo, da so ruski vojaki, ki so v Ukrajini imeli zaloge zgolj za deset dni, sedaj jim te primanjkuje in Rusija išče načine, kako jim dostaviti zaloge orožja, in govoriva predvsem tankom.

mag. Matej Tonin in dr. Vladimir Prebilič
mag. Matej Tonin in dr. Vladimir Prebilič © ARO

Da smo priča brutalni vojni, sta se v pogovoru za naš radio strinjala tako Tonin kot Prebilič. »Najprej naj rečem, da je Putin v to vojno vstopil emocionalno neracionalno. Ker če bi razmišljal racionalno, te vojne ne bi bilo. Ker je stopil v vojno, emocionalno pomeni, da je to vojno možno končati samo takrat, ko se bo Rusija ekonomsko zlomila,« je povedal Tonin, Prebilič pa dodal: »Razmere so na točki, kjer vidim, da je Evropa dala neko jasno afirmacijo, da tega ne bo več tolerirala, seveda nas bo to veliko stalo, marsikaj bo potrebno potrpeti.«

Ruski letalski napadi so v Ukrajini tudi v tem tednu zahtevali smrtne žrtve, a, kot pravit Tonin, Ukrajina z vsakim dnem boja postaja močnejša: »Ko delaš nekaj iz obupa, in to so dejanja iz obupa, ker ni nekega hitrega napredka, želijo predvsem prestrašiti lokalno prebivalstvo, da bi ga na takšen način zlomili. In moram reči, da vsak dan, ko ukrajinsko prebivalstvo vzdrži, vsak dan smo bližje miru, ker vsak dan bo ta vojna bolj nevzdržna.«

Prebilič se je nato strinjal s Toninom, da Putin takšnega odpora Ukrajincev ni pričakoval. To so včeraj ocenili tudi šefi ameriških obveščevalnih agencij: »Te sile ta trenutek ruska stran, da bi lahko izpeljala zasedbo Kijeva sem prepričan, nima to je eno in drugo ko se govori o urbanem vojskovanju, to ni vojskovanje na fronti, črti, tu dejansko nasprotnika ne vidiš, nasprotnik je lahko vsak.«

Ameriški obveščevalci sicer verjamejo, da je Putin odločen iti naprej ne glede na žrtve sankcije in izolacijo Rusije v svetu. »To niso izmišljotine, da bi Putinova vojska šla naprej, zagotovo bi bila prva naslednja žrtev Moldavija,« je posvaril Tonin.

Članice EU so se medtem dogovorile o razširitvi seznama kaznovanih ruskih vodilnih predstavnikov in oligarhov, vpletenih v rusko agresijo v Ukrajini, ter za izključitev treh beloruskih bank iz mednarodnega sistema za izmenjavo finančnih podatkov Swift. Oba sanacije pozdravljata. »Edina stvar, ki dejansko lahko ustavi to vojno, je, da Rusija ekonomsko kolapsira in vsa ta tranša sankcij, ki je bila sprejeta, so zdaj gre točno v to smer, da zlomimo rusko ekonomijo. Mi smo jih finančno odrezali od trgov,« pravi Tonin. »Sankcije bodo imele učinek, žel bi si želel, da bi jih imele prej, s tem bo spodrezali vojaško moč, (op. Rusije) in samo izvajanje operacij v Ukrajini,« pa je povedal Prebilič.

mag. Matej Tonin
mag. Matej Tonin © ARO

Ker se Ukrajina pogosto omenjena kot žitnica Evrope, je Prebilič opozoril še na evropsko in tudi svetovno odvisnost od ukrajinskih žit: »30 milijonov hektarjev obdelanih površin, koliko jih ima Ukrajina danes obdelanih je ekvivalent 40 odstotkov vseh obdelovalnih površin Evropske unije. To vam samo pove, kako pomembna je ta država, ko se pogovarjamo o prehranski varnosti.«

Število ljudi, ki so zbežali iz Ukrajine, se vsak dan veča. Tako je to državo zapustilo že več kot 2,3 milijona ljudi. Glede vse večjega pritiska beguncev na države Evropske unije sta sogovornika povabila k solidarnosti. »Mi smo že sprejeli prve družine. V torek sem predal ključe tem ljudem. To niso begunci, ki jim je vseeno, to so ljudje, ki želijo sodelovati v naši družbi,« je povedal Prebilič. Po besedah ministra Tonina, ki je povzemal navedbe policije, vstopi v našo državo dnevno približno 300 ukrajinskih beguncev. »V Sloveniji jih je nastanjenih že okrog 3000, velika večna je nastanjena pri družinskih prijateljih in sorodnih,« je povedal Tonin.

Svet, Evropska Unija, Pogovor o
Dr. Janez Juhant in Janez Remškar (photo: TD) Dr. Janez Juhant in Janez Remškar (photo: TD)

Remškar in Juhant kritična

Priljubljenost vlade pada, tega ne more zanikati nihče, težave ima z iskanjem kandidatov za ministre, s sestavljanjem proračuna, z zdravniško stroko, pa tudi z javnostjo, čeprav se nekateri mediji ...