Ne pozabimo holokavsta!
Slovenija | 27.01.2022, 10:27 Marjana Debevec
Ob današnjem svetovnem dnevu spomina na žrtve holokavsta je predsednik republike Borut Pahor včeraj popoldne položil venec k spomeniku žrtvam nacističnega nasilja na judovskem pokopališču v Dolgi vasi. Osrednja slovesnost pa je sinoči potekala v Murski soboti. Številni ob tem poudarjajo, da omenjene grozote ne smejo utoniti v pozabo.
Med vojno so nacisti ubili šest milijonov Judov, kar je takrat predstavljalo tretjino judovskega prebivalstva. Predsednik Pahor je ob položitvi venca v Dolgi vasi pri Lendavi, kjer je drugo največje judovsko pokopališče v Sloveniji, dejal si moramo kot posamezniki in kot skupnost prizadevati za kulturo spominjanja, kulturo dialoga in kulturo mirnega reševanja vseh sporov. Spomin na grozote vojne naj bi po njegovih besedah vodil tudi prizadevanja za mir v Ukrajini. »Mislim, da moramo storiti vse, kar je v naši moči, da prevlada razum, umiritev in da dobi diplomacijo tisto moč, da po mirni poti vse te probleme tudi reši in obvaruje sedanje in prihodnje generacije, da bi izkusile grenke, surove, nedoumljive žrtve, ki jih terja vojaški spopad.«
Da grozote, kot je bil holokavst, ne bi šle v pozabo, poteka kampanja #WeRemember. Evropska komisija bo zato svoj sedež osvetlila z omenjenim napisom, Evropski parlament pa bo dan spomina spomina na žrtve holokavsta obeležil s posebnim plenarnim zasedanjem.
Tudi papež Frančišek je včeraj poudaril pomen spomina. »Nikoli več se ne sme ponoviti ta neizrekljiva krutost. Vse, še posebej vzgojitelje in družine, pozivam, da bi v mladih generacijah zbujali zavest o grozoti te črne strani naše zgodovine. Tega ne smemo pozabiti, da bi lahko zgradili prihodnost, v katerem človekovo dostojanstvo ne bo več pohojeno.«
Spomnimo, da je v Auschwitzu, ki je bil osvobojen na današnji dan leta 1945, svoje življenje za sojetnika daroval sv. Maksimiljan Kolbe. Tako je ta kraj grozote postal tudi kraj svetniške ljubezni.