»Revija Mavrica je bila in ostaja del Božjega delovanja«
Cerkev na Slovenskem | 16.01.2022, 12:27 Rok Mihevc
»Mavrica združuje nas in kaže pot v nebo, vsi zato se imamo radi, radi prav zvesto.« To je le en del Mavrične himne, ki je včeraj odmevala v frančiškanski cerkvi Marijinega oznanjenja na Tromostovju, kjer je ljubljanski nadškof Stanislav Zore daroval zahvalno sveto mašo za 50 let delovanja revije Mavrice. Sinoči se je tako končalo osrednje praznovanje ob njenem zlatem jubileju.
Melita Košir: Da smo Božji, nas spominja tudi Mavrica
Sveto mašo, med katero je prepeval družinski zbor Šmartno pod Šmarno goro, so se udeležili sedanji in nekdanji sodelavci Mavrice in Družine, predstavniki Slovenskega katehetskega urada, Slovenske karitas, Misijonskega središča, Radia Ognjišče, Osnovne šole Alojzija Šuštarja in drugih zavodov, s katerimi revija Mavrica že vrsto let plodno sodeluje. Uvodoma je hvaležnost za to izrazila sedanja urednica Mavrice Melita Košir. »Mavrični lok nas spominja na veliko zavezo, ki jo je Bog dal že Izraelcem, ko so bili majhni in neznatni, obkroženi z veliki narodi. Glejte, zavezo sklepam z vami. Te besede nam šepeče danes tudi nam, glej, zavezo sklepam s teboj, zavezo, zvezo, odnos, na ti sva, ti so Božji otrok. Na vse te resnice nas spomni tudi Mavrica in danes dajemo Bogu na oltar predvsem en velik hvala ti, Oče.«
Jože Bertoncelj vrgel prvo mavrično seme v srca otrok in staršev
Na začetnega vodjo in prvega urednika Mavrice prelata Jožeta Bertonclja pa se je v pridgidi spomnil ljubljanski nadškof Stanislav Zore. »Še vedno vidim živahnost in dobroto, ki sta vedno sevali iz njegovih oči, posebno takrat, kadar je bil z otroki. Prepričan sem, da tudi iz večnosti spremlja ljubezen in ustvarjalnost, s katero kateheti posredujejo Božjo ljubezen otrokom, prav tako pa na nekakšen večnostni način prelista tudi vsako številko Mavrice in se je razveseli. Bogu hvala za njegovo karizmo dela z otroki, s katero je vrgel prvo mavrično seme v srca otrok in njihovih staršev.«
Zore: Mavrica ostaja del Božjega delovanja
Zore se je zahvalil tudi vsem, ki so skozi 50 let oblikovali to revijo, ki v teh hitro spreminjajočih se časih ponuja vsebine, ki so potrebne za zdravo človeško in krščansko rast. »Mavrica je zaznavala spremembe v svetu otrok in njihovih staršev, obenem pa je ostala Mavrica, risba, podoba in beseda, ki povezuje Božji svet in svet otrok. Ker naši otroci potrebujejo vzgojo tudi pri oblikovanju svojega odnosa do Boga, pri rasti v veri, in ker starši velikokrat doživljajo nemoč pri prenosu vere na otroke, je Bog prelata Bertonclja obdaril s čudovito sposobnostjo govorjenja o Bogu, s katerim je navduševal otroke. Mavrica je bila in ostaja del tega Božjega delovanja v dobro ljudi, v tem primeru v dobro otrok in njihovih staršev."
3. kitica mavrične himne je morala biti pri vsaki maši, ki jo je za otroke in družine daroval g. Bertoncelj, pa je spomnila s. Magda Burger. In tako tudi včeraj ...