O diplomi vrhovnega sodnika Masleše še vedno več vprašanj kot odgovorov
| 16.12.2021, 09:11 Petra Stopar
V minulih tednih so na družabnih omrežjih zaokrožila številna namigovanja, da vrhovni sodnik Branko Masleša nima ustrezne pravne izobrazbe. Iz potrdila o diplomi, ki ga je spletnemu portalu Siol poslala sarajevska pravna fakulteta, izhaja, da je Masleša diplomiral leta 1975 in pridobil naziv diplomirani pravnik. Še vedno pa ni uradnih pojasnil tako z vrhovnega sodišča kot z ministrstva za pravosodje.
Slovenski mediji: Upitna diploma sudije Vrhovnog suda Branka Masleše https://t.co/zHJL3uTw2m
— Janez Janša (@JJansaSDS) December 15, 2021
Medtem ko je Državni zbor na včerajšnji redni seji šest ur razpravljal o mafijskem upravljanju države, kar leva opozicija očita aktualni vladi, njenemu predsedniku Janezu Janši in SDS, je premier vse očitke zavrnil in opozoril na dvojna merila. Spomnil je na velik hrup in zahtevo odvisnih medijev po diplomi poslanca Desus Branka Simonoviča, ko pa se pojavi dvom v diplomo vrhovnega sodnika, pa nič. Vrhovno sodišče celo objavi sporočilo, da so vprašanja o tem neumestna in da bo sodnik v primeru objave neresničnih informacij sprožil tožbe, je dejal Janša. »Je to vladavina prava? Si predstavljate, da se nekje pojavi sum, recimo, to, da kdo od teh redkih sodnikov, ki niso vpeti v vzporedni mehanizem globoke države, nima diplome ali pa da nima pravosodnega izpita. Recimo, da se tak dvom pojavi v primeru gospoda Jana Zobca. Kakšen kraval bi bil!«
Ministrstvo za izobraževanje: Masleševa diploma primerljiva z današnjimi magistrskimi študijskimi programi #video https://t.co/i8OKBHqiH5 via @SiolNEWS
— SiolNET Novice (@SiolNEWS) December 15, 2021
Spomnimo, vrhovno sodišče je 6. decembra na Twitterju zapisalo: »Vprašanje obstoja diplom sodnikov je, upoštevajoč zakonsko predpisan postopek izvolitve, v katerem se presoja izpolnjevanje pogojev za zasedbo sodniškega mesta, odveč. Vrhovni sodnik bo glede zapisanih neresnic vložil tožbo. Znesek odškodnine bo nakazal v dobrodelne namene.« Novinar Aleksander Kolednik, ki zadevo Masleša preiskuje za Siol, je v pogovoru za naš radio opozoril na nesprejemljiv odziv vrhovnega sodišča. Tudi vrhovni sodnik Jan Zobec je v oddaji Odkrito na TV Slovenija odziv sodišča označil za nedopusten z vidika svobode izražanja in kot hud pritisk na novinarje. A na Siolu so, nadaljuje Kolednik, z vprašanji vztrajali in najprej s strani sarajevske fakultete dobili potrdilo o diplomi. V zvezi z njo so se začeli pojavljati sumi in očitki, da je ponarejena. »Tega jaz ne trdim, s tem se ukvarjamo nekateri strokovnjaki za računalništvo, poznavalci te zadeve, ki trdijo, da se fonti črk nekako ne ujemajo, da so nastali šele kasneje. Mnoge je zmotilo, da na diplomi ni žiga fakultete in univerze.«
Mnogi so skeptični tudi do pristnosti potrdila o pravosodnem izpitu, ki ga je Masleša opravil v slabem letu dni po potrdilu o diplomi. »Številni pravniki, ki so v podobnem obdobju opravljali pravosodni izpit kot Masleša, pravijo, da je to bilo nemogoče tako hitro opraviti.«
Še ena ključna informacija, da vrhovni sodnik Branko Masleša nima ustrezne izobrazbe za opravljanje funkcije vrhovnega sodnika! https://t.co/LGHbAQqV5r
— Perš Luka Perš (@pers_luka) December 14, 2021
Vprašanja o tem je Siol naslovil tako na pravosodno ministrstvo kot na vrhovno sodišče, saj je za preglednost in verodostojnost sodstva in tudi zaradi vseh sodb, pri katerih je sodeloval Masleša, zelo pomembno, da ni sence dvoma, pravi sogovornik »zato, da imamo neko osnovno zaupanje v sodstvo oziroma da ga skušamo pridobiti, ker ga zdaj niti nimamo.«
O nazivu diplomirani pravnik, ki ga je Masleša pridobil, pa je ministrstvo za izobraževanje za Siol pojasnilo, da pomeni nekdanjo visokošolsko izobrazbo, pridobljeno na univerzi v takrat skupni državi SFRJ. Tovrstno izobraževanje je v Sloveniji primerljivo z današnjimi magistrskimi študijskimi programi.
Razkrivamo vse razlike med sarajevsko diplomo iz leta 1977 in Masleševo iz leta 1975! Kdo vam laže?https://t.co/b1rYcpsEkF
— boris cipot (@boriscipot1) December 15, 2021
https://t.co/3BGfTwVPIv
— Boštjan M. Turk (@m_bostjan) December 14, 2021
Tole je pa neverjetno. Ena sama neresnica in manipulacija. Metanje peska v oči gledalcem. In potem še predsednica sodniškega sveta, znana iz afere Patria. Tole je vprašanje za novo varuhinjo gledalcev: kako nam laž prodajajo za resnico, na naše stroške.