Nataša LičenNataša Ličen
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
Ansambel Štirje kovači (foto: Arhiv Ansambla Štirje kovači)
Ansambel Štirje kovači | (foto: Arhiv Ansambla Štirje kovači)

Ansambel Štirje kovači v Guinnessovi knjigi rekordov

Glasba | 10.12.2021, 14:27 Rok Mihevc Slovenska tiskovna agencija

Koroški ansambel Štirje kovači je po letu in pol prizadevanj ta teden prejel listino o vpisu v Guinnessovo knjigo rekordov kot najdlje delujoči narodnozabavni ansambel na svetu. Pod vodstvom harmonikarja, pevca ter avtorja skladb in besedil Franca Šegovca neprekinjeno deluje skoraj polnih 67 let. Kam le čas beži je njihova najbolj znana skladba.

"Zelo smo počaščeni, da smo prišli v Guinnessovo knjigo rekordov. To je 67 let dela, trdega dela," je za STA dejala žena vodje ansambla Hermina Šegovc, ki se je zasedbi kot pevka pridružila leta 1972. Za pridobitev listine Guinnessove knjige rekordov so v letu in pol prizadevanj predložili 254 kosov gradiva oz. dokumentov.

Ansambel Štirje kovači so leta 1954 ustanovili štirje fantje, ki so bili zaposleni v kovaški industriji Tovarne kos v Slovenj Gradcu. Od takrat je ansambel zamenjalo 11 članov, danes ima zasedba, ki še vedno nastopa in sodeluje v televizijskih in radijskih oddajah, sedem članov.

Koncert ob 65-letnici delovanja ansambla Štirje kovači
Koncert ob 65-letnici delovanja ansambla Štirje kovači © STA

V 67 letih delovanja so ustvarili veliko skladb, izdali prek 40 plošč, za valček Kam le čas beži pa je ansambel leta 2000 dobil nagrado zlati petelin. Med njihove najbolj znane skladbe spadajo še Čakal sem ob potoku, Gremo na Pavre, Mala solzica, Moji mamici, Pridi zvečer in Rženova Tinka.



Veliko so nastopali doma in v tujini. Prvič so na pobudo Slovenske izseljenske matice odšli v tujino leta 1969 in zatem skupno trikrat opravili daljše turneje po ZDA in Kanadi ter dvakrat po Zahodni Evropi.

Kot je še povedala Hermina Šegovc, so zelo ponosni, da je delu ansambla Štirje kovači posvečena tudi muzejska zbirka Koroškega pokrajinskega muzeja. Ta je ob praznovanju 65-letnice ansambla pred dvema letoma pripravil začasno razstavo, zatem pa so v Slovenj Gradcu v sodelovanju z občino našli prostore v Ozki ulici, kjer zdaj v stalni postavitvi predstavljajo delo ansambla. Kot je še povedala pevka zasedbe, bo tam mesto dobila tudi ta teden pridobljena listina Guinnessove knjige rekordov.

Za življenjsko delo na področju narodnozabavne glasbe ter glasbeno in kulturno promocijo Slovenj Gradca in Koroške doma in na tujem je Franc Šegovc leta 2014 prejel naziv častni občan Mestne občine Slovenj Gradec.

Glasba
Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...