Miša Pušenjak: »Za česen bi bilo najboljše, da pred zimo sploh ne bi pognal listov«
Kmetijstvo | 29.10.2021, 06:11 Robert Božič
»Glede na izkušnje zadnjih 15-tih let, si upam trditi, da je zadnji teden oktobra, oziroma prvi teden novembra najboljši termin za sajenje jesenskega česna,« pravi Miša Pušenjak, svetovalka specialistka za pridelavo vrtnin na Kmetijsko gozdarskem zavodu Maribor.
»Moramo se zavedati, da česen, če ga sadimo v pretoplo zemljo, začne prehitro odganjati liste. V letošnji pridelovalni sezoni smo se sistematsko lotili spremljanja prisotnosti jajčec česnove muhe. In ugotovitve so presenetljive. Jajčec nismo našli, če je imel česen dva do tri liste, pri treh listih in naprej pa so bila jajčeca odložena. Tudi zato ni dobro jeseni hiteti s saditvijo,« je še pojasnila Pušenjakova.
Presenetljiva ugotovitev raziskav o prisotnosti česnove muhe
V letošnjem letu so sicer bile škode po česnovi muhi zelo različne. V nekaterih primerih jo sploh ni bilo, ponekod se je pojavila le pri nekaterih sortah, Miša Pušenjak pa to pojasnjuje prav z dejstvom bujnosti rastlin pred zimo. Pri rastlinah z manj listi jajčec namreč niso našli, bolj kot so bile bujne, več jih je bilo.
Ne brezglavemu hitenju!
»Ne hiteti! Tako kot s paradižnikom pa papriko hitimo spomladi, očitno ljudje iz ne vem kakšnega razloga zdaj jeseni hitijo tudi s sajenjem česna. Pravi termin je zdaj, v letošnjem letu, ko je nekoliko hladneje, zdaj ta teden, običajno pa je še celo boljši prvi teden v novembru, primorci pa naj bodo še kasnejši,« je bila neposredna Pušenjakova.
Za dobre pridelke česna je pomemben močan koreninski sistem
Po njenih besedah je dobro, da se zemlja pred sajenjem ohladi pod 10 stopinj celzija, še boljše pa je da ima okrog 5 stopinj celzija. »Za česen bi bilo najboljše, da pred zimo sploh ne bi pognal listov, ampak bi ostal pod zemljo in razvijal samo koreninski sistem, ter prišel iz zemlje šele spomladi ... Tako bi bile korenine močnejše, večji koreninski sistem pomeni več hrane, pomeni tudi boljšo odpornost in bi se izognili zaleganju jajčec, česnove muhe.