Publicist Turk si ne predstavlja, kaj bi se zgodilo, če bi vlada padla
Novice | 19.08.2021, 09:34 Alen Salihović
Nas res čaka vroča politična jesen? Po napovedanih interpelacijah ministrice za šolstvo Simone Kustec, ministra za okolje Andreja Vizjaka in ministra za pravosodje Marjana Dikaučiča so oči uprte v stranko DeSUS. Izvršni odbor in svet sta v torek razpravljala zlasti o klavzuri stranke, ki bo 10. septembra. Na njej bodo govorili o stališčih stranke do odmevnih zakonov, ki so v postopku v državnem zboru, o odnosu poslancev s stranko ter tudi o kadrovski politiki stranke. Da sestanki v DeSUSu ne napovedujejo nič posebnega, je v komentarju za naš radio dejal publicist Boštjan M. Turk.
Vodstvo stranke DeSUS na čelu s predsednikom Ljubom Jasničem je jasno, da pri demografskem skladu ostajajo pri odklonilnem mnenju, proti so tudi pri noveli zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Poslanci stranki ne sledijo povsem, saj iz opozicije večkrat podprejo predloge aktualne vlade Janeza Janše in se zato znajdejo na udaru ter v napetih odnosih z vodstvom stranke. »Vmes so se zamenjali, če me spomin ne vara, skoraj štirje predsedniki. Ta stranka je razpadla in tukaj poslanci držijo nek normalen kurz, ko podpirajo to vlado. Pritiski na te poslance so vedno bili, vedno so bili ti pritiski tudi nelegitimni,« je dejal publicist Turk, ki sicer pričakuje nekoliko vročo politično jesen, ki pa ne bo bistveno drugačna od mesecev, ki so za njo: »Ta vlada je naredila ogromno v kontekstu tega, da še nismo imeli tako visokega izvoza in uvoza kot pravkar gospodarstvo deluje kar je bistveno. Vlada se je gospodarstvu in državljanom posvetila.«
Kljub vsem naštetem pa ves čas spremljamo poskuse, tudi s pritiski na poslance DeSUS, kako to vlado onemogočiti. Gre za orkestrirane napade nanjo in »kakorkoli iracionalno in škodljivo za državo to zveni začenši z ustavnim sodiščem. To je pa stvarnost nelustrirane Slovenije. Slovenije, v kateri sta dve kategoriji državljanov, so prvorazredni, so drugorazredni«.
Sogovornik si ne predstavlja, kaj bi se zgodilo, če bi ta vlada padla: »Si ne predstavljam, kaj bi pomenilo zrušenje te vlade v tako nevarnih, kaotičnih in nepredvidljivih razmerah, ki se dogajajo v naši neposredni soseščini, se pravi z Afganistanom, tri meje od Evropske unije in schengna.«