"Poročilo o vladavini prava pogosto uporablja šibek jezik in dvoumnost"
Evropska Unija | 23.07.2021, 07:46 Silvestra Sadar
V torek je Evropska komisija izdala letno poročilo o vladavini prava v državah članicah, tudi pri nas. Pri tem moramo najprej razlikovati vsebino poročila na eni strani in poročanjem o tem poročilu v naših osrednjih medijih na drugi. Po mnenju poznavalcev ti napihujejo njegove kritične plati, ki jih v boju proti vladi izkoriščajo tudi nekatere opozicijske stranke.
Pristransko poročanje
Objektivno gledano je poročilo precej natančno in se skuša izogibati ideološkim temam, ocenjujeta tako komentator na portalu domovina.je Peter Jerman kot pravnik in politolog Andrej Fink. Početje medijev in opozicije ocenjuje kot nepošteno, poročanje pa za pristransko. »Nas ne preseneča, ker če gledaš po drugih državah, so tudi tam močne kritike glede kakšnih ukrepov, ki omejujejo pravice, svobodo ... če bi šli gledati komentarje o Franciji, kdo pa bi si dovolil kaj reči čez francosko vlado? Pa vendar je tudi tam nekaj, pa tega naši mediji ne bodo povedali.«
Poleg težav, ki jih bi slovenska politika morala rešiti, poročilo vsebuje tudi pohvale in opazi pozitivne trende slovenske vlade. Problem je njegova interpretacija. Opozicija z mediji citira le nekatere dvoumne stavke in jih uporablja za politične namene, zapiše Jerman, dr. Fink pa »sploh je pri tem evropskem poročilu uporabljen šibak jezik, neka dvoumnost, zato da vsak nekako vzame po svoje, da se vsakkdo lahko zmoti ali vsakogar lahko zavaja. Brez konkretnih podatkov. Državljani bi morali zahtevati, da se pojavijo konkretni primeri, ko se to dogaja.«
Državljani bi morali zahtevati, da se pojavijo konkretni primeri, ko se to dogaja.
"Gre za problem jezika"
Tudi ne omenjajo opozoril o (ne)transparentnosti lastništva medijev, saj bi to škodovalo ugledu levih medijev, ki so del Odlazkovega imperija. Z najbolj splošnimi pojmi govorijo tudi o pritiskih na novinarje in grožnjah, brez imen, kdo komu kdaj grozi. Poročilo tudi v odnosu med UKOM in STA popolnoma nedefiniran pojem »stabilno« finaciranje. Gre za problem jezika, pravi dr. Andrej Fink.
Poročilo omenja, da sta se slovenska vlada in pravosodni sistem spodobno odzvala na izzive epidemije, naši mediji ustvarjajo drugačen vtis ... Dr. Fink opominja vlogo državljanov, da si sami ustvarijo svoje mnenje, saj imajo za to na voljo dovolj virov. Glede vladavine prava pa je slaba generalna ocena za vso Evropsko unijo, tudi glede omejitev medijske svobode, omenjata pa se Madžarska in Poljska in ...Slovenija. Španija je začela kazenski proces proti nekaterim Kataloncem zaradi njihovega članstva v prejšnji katalonski vladi, Francija pa je sprejela varnostni zakon, ki resno omejuje delovanje novinarjev na ulicah. O umoru nizozemskega novinarja pri nas skoraj ne govorimo, še opozarja pravnik in politolog dr. Andrej Fink. Da pravosodni problemi, ki jih omenja poročilo, niso posledica delovanja trenutne vlade, ampak krivde vse slovenske politike zadnjih 30 let, pa je še zapisal komentator Peter Jerman.