Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Rok MihevcRok Mihevc
Oglej (foto: Sergio Marini)
Oglej | (foto: Sergio Marini)

Iz Jeruzalema v Oglej – je mir v mestu treh velikih religij mogoč?

Cerkev na Slovenskem | 14.07.2021, 11:42 Marjana Debevec

Politično je v Jeruzalemu situacija zelo zapletena, čeprav si ljudje želijo predvsem miru, je med sinočnjim obiskom Ogleja poudaril jeruzalemski patriarh nadškof Pierbattista Pizzaballa. V ta kraj, ki je bil žarišče krščanstva za širši slovenski prostor, so ga ob prazniku svetih Mohorja in Fortunata povabili, da bi spregovoril na temo miru. Pred tem je nadškof Pizzaballa obiskal še Sveto Goro.

Jeruzalem je kraj treh velikih verstev – Judovstva, krščanstva in islama, pa tudi kraj dveh narodov: Arabcev in Izraelcev. Nadškof Pierbattista Pizzabala ni dal nobenih receptov, kako bi lahko vsi skupaj sobivali v miru. »Ampak to je poudaril: naša generacija smo za to, da počakamo, da pričakujemo prihodnost. Ker sedaj, pravi, ni stanje primerno, da bi gradili, da bi načrtovali, ker so duhovni nemirni, ker ni pravega duha iskanja prihodnosti. In na poseben način muslimani in Judje izključujejo drug drugega, torej se imajo za edine predstavnike in edine lastnike Jeruzalema, posebej tempeljske ploščadi,« je besede jeruzalemskega patriarha povzel nadškofov vikar za Slovence v Gorici Carlo Bolčina.

Današnji čas je čas setve, je ponovil patriarh. Upanje zato vidi v povezovanju med ljudmi, ki si močno želijo miru, čeprav o tem mediji ne poročajo. »On sam je član združenja, v katerem sodelujejo muslimani, kristjani in Judje. Imajo skupno delovanje: bodisi teološko, bodisi na družbenem in karitativnem področju. Dal je primer, da so povabili hebrejski pevski zbor – in to pravovernih Hebrejcev - ki so v arabščini prepevali dele krščanskega bogoslužja,« je še povedal Bolčina. To dokazuje, da si prebivalci mesta, kljub drugačnim političnim razmeram, želijo sodelovanja in miru.

Predavanju na trgu pred oglejsko baziliko je v cerkvi sledila še sveta maša, med katero sta poleg več škofov in duhovnikov z nadškofom Pizzaballo somaševala ljubljanski nadškof Stanislav Zore in celjski škof Maksimilijan Matjaž. Povejmo še to, da je jeruzalemski patriarh pred tem obiskal tudi Sveto Goro.

Jeruzalemski patriarh je obiskal tudi Sveto Goro.
Jeruzalemski patriarh je obiskal tudi Sveto Goro. © Sergio Marini

Cerkev na Slovenskem
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.