Ne zatiskajmo si oči pred nasiljem v družinah!
Slovenija | 09.07.2021, 11:52 Marjana Debevec
Čas pandemije je po eni strani družinam omogočil krepitev odnosov. Kjer so bili ti že skrhani, pa so se marsikje še poslabšali. Tudi strokovnjaki opozarjajo na porast nasilja za štirimi zidovi. Izkušnjo nasilja v otroštvu je v svoji knjigi z naslovom Iz pekla do življenja opisal Damijan Janžekovič. Njeno vsebino je v draveljski cerkvi predstavil prejšnji teden.
Knjige – ki so kar tri, sedaj je bila predstavljena prva - je Damijan napisal v želji, da bi si ljudje lahko predstavljali, kako boleče je nasilje v družini in kakšne posledice pusti. »Z namenom, ko bodo mogoče kdaj v stiku s kakšno takšno osebi, ji bodo lažje pomagali, ji prisluhnili. Ne gre za to, da bi bilo potrebno igrati neke heroje, ampak za to, da smo do sočloveka odprti, topli, prijazni in empatični. Meni, kot bivši žrtvi nasilja, se mi to zdi izrednega pomena.«
Damijanu sta praznino zaradi materinega nasilja poskušala zapolniti babica in stric, ob sebi je imel srčne prijatelje, veliko mu je pomagala tudi svetovalna delavka v srednji šoli. »Tudi mimoidoči, ki sem jih spoznal in so mi bili pripravljeni prisluhniti, so mi dali neko podporo, neko besedo nežnosti, topline in to je bilo tisto, kar me je na neki način konstantno držalo gor.«
Samega sebe pa je začel spoznavati šele preko psihoterapije, ki mu je pomagala tudi razreševati bolečino, stare rane, vzorce iz otroštva. »Ponovno sem začel delati na sebi, osebno rasti. Šokiran sem bil, kako sem v kratkem času s pomočjo terapij pokazal nek napredek. In zdaj, po nekaj letih obiskovanja, sem ugotovil, da sem popolnoma drug človek – seveda v boljši in pozitivnejši luči,« poudarja Damijan Janžekovič.
Pristopimo do žrtev nasilja
V času pandemije je bilo moč zaznati porast nasilja v družinah. »Ključno je, da ne ignoriramo tega, da si ne zatiskamo oči. To je zelo velika problematika, zelo stigmatizirana v Sloveniji. Zdi se mi, da je treba začeti delati preboj na tem področju.« Po Janžekovičevih besedah je pomembno predvsem to, da do žrtve nasilja pristopimo in ji zagotovimo, da lahko računa na nas. »Lahko sporočimo nekomu drugemu, inštitucijam, lahko se posvetujemo s kom.« Če ne želimo posredovati pri sosedih, se na primer lahko obrnemo na svetovalno delavko v šoli, ki jo obiskuje otrok. Ko gre za ogrožanje življenja, pa je seveda treba poklicati policijo in obvestiti Center za socialno delo.
In kaj prinašata naslednji dve knjigi?
Posledice nasilja, ki jih Janžekovič opisuje tudi v svojih knjigah, so zelo travmatične. Prva knjiga nam na zelo realen način približa njegovo otroštvo, polno nasilja s strani matere.
V drugi knjigi, katere naslov je Bitka z depresijo, je celotno vsebino posvetil mentalnim težavam. »Se pravi: spopadanju z depresijo, kako zgleda, kakšne posledice pusti, kako to vpliva na odnose, kako to vpliva na uspeh v šoli in na splošno na način življenja ter kako se s tem spopasti in premagati.«
Tretja knjiga z naslovom Najdeno življenje, pa predstavi Damijanovo osebnostno rast. »Kako se potem, ko zmagaš največjo bitko v svojem življenju, ponovno roditi in začeti znova; kako biti srečen in živeti neko normalno, preprosto, skromno življenje, kljub bolečini preteklosti in travmam, ki sem jih imel.«
Vse te izkušnje so Damjana Janžekoviča spodbudile, da si prizadeva za pomoč vsem podobnim »ranjenčkom«, kot jih imenuje, ter spodbuja tudi vse nas, da imamo odprte oči in srce zanje.
Kdor je iz Ljubljane in bi želel knjigo kupiti osebno pri Damjanu, mu jo znotraj Ljubljane dostavi s kolesom. Kontaktirate ga lahko ali na socialnem omrežju Facebook (Damijan Janžekovič) ali pa na e-naslovu: janzekovic.damijan@gmail.com
Predstavitev knjige v Dravljah si lahko v celoti na zgornji povezavi. Ker je ozvočenje malo zatajilo, priporočamo, da zvok dvignete do najvišje zmožnosti.
Več na njegovi spletni strani: