Družina zakorakala v jubilejno leto
| 07.05.2021, 09:57 Marjana Debevec
Slovenski katoliški tednik Družina je zakorakal v 70. leto izhajanja. Njegove korenine segajo vse tja do 7. maja 1952, ko je luč sveta ugledal kot verski list tedanje Apostolske administrature za Goriško.
Za jubilejno leto so si na Družini izbrali geslo Vedno s teboj. To po besedah glavnega urednika tednika Boštjana Debevca pomeni, da pri svojem delu vedno izhajajo iz življenja in stika z ljudmi. »Ni področje, ki bi bilo nedotakljivo, oziroma se ga ne bi lotili z našimi vsebinami: področje družbe, področje razvedrila, odnosov, da ne rečem področje duhovnosti, ki je naše temeljno poslanstvo bilo vedno – kazati pot, kako v času in prostoru prihajati do Boga in se odzivati na izzive tega časa.«
Veseli jih, da po prenovi Družine naklada ostaja enaka, za razliko od ostalega tiska, kateremu število naročnin upada. Ker je njihovo poslanstvo biti blizu ljudem, gredo tja, kjer ljudje so, je povedal direktor Tone Rode. »Smo dejansko glas tistih, ki nimajo glasu. Bili smo vseskozi glas teh, ki so mogoče malce zapostavljeni, ali pa ne najdejo mikrofona, kjer lahko izrazijo svoje mnenje. Mi prav načrtno iščemo te zgodbe. Hkrati pa mislim, da naša zavezanost resničnosti, stvarnosti in resnici, s kombinacijo krščanskega spoštovanja in sočutja do sočloveka sta tisti ključ do uspehov tudi v prihodnosti.«
V prihodnjem mesecu pripravljajo prenovo spletnih strani, rojeva pa se tudi multimedialni program. »Video program Reflektor pričenja svoje delovanje 12. maja. To bo tedenska oddaja, ki jo boste lahko spremljali na youtube, pa mogoče še kje, zagotovo pa tudi kot podcast na Spotify in drugih platformah.«
Osrednje praznovanje ob 70. obletnici bodo pripravili čez natanko leto dni, do takrat pa bodo ljudi obiskovali po župnijah, pripravljali okrogle mize, zgodovinsko razstavo in romanja, za naročnike pa tudi vse izvode Družine iz arhiva v digitalni obliki. Da bi širili bralno kulturo, so pripravili tudi skrbno izbran katalog 70 knjig za 70 let po cenah dostopnih za vsak žep. Pripravljajo tudi družbeno odgovorno kampanjo: KLOPCA ZA RAZMISLEK - ob obnovljenih znamenjih, križih bodo postavili klopco, kjer se bo mimoidoči lahko usedel – prebral Družino, ali kakšno knjigo.
POGLED V ZGODOVINO - BREZ BRALCEV NAS NE BI BILO
Korenine Družine segajo vse tja do 7. maja 1952, ko je luč sveta ugledal kot verski list tedanje Apostolske administrature za Goriško. Dve desetletji pozneje, leta 1973, je Družina iz štirinajstdnevnika postala tednik in to ostala do danes. Še prej, med letoma 1956 in 1961, je zaradi političnih pritiskov izhajala le enkrat mesečno. Od leta 1998, ko je s 24 prešel na 32 strani, tednik v 52 številkah letno izhaja v barvah, ob posebnih priložnostih izide tudi izredna številka. Tako se je ob obisku svetega očeta Janeza Pavla II. leta 1996 Družina za tri dni preobrazila v dnevnik.
Prispevala k samostojnosti naše države
Družina je bila ustanovljena v totalitarnem režimu: doživela je zaplembo 4. številke leta 1975, takratne oblasti so ji omejevale naklado z » pomanjkanjem papirja«, prisotno je bilo spremljanje vsebin in zaposlenih s strani tajne politične komisije ( tudi s kakšnim krtom v uredništvu) , pa sodna zasliševanja, preiskave in obsodbe, ki so lomile uredniško avtonomijo in silile v samocenzurno vsebinsko omejevanje na ozko verske tematike. "Še bi lahko naštevali. Vse te pritiske so naši predhodniki zdržali. Zato je naša odgovornost danes še večja. Tako, kot takrat tudi danes vemo, da nas brez naših bralcev ne bi bilo," je poudarila vodja marketinga Manica Ferenc in dodala: »V splošni javnosti sta morda nekoliko prezrta velika in pomembna moč in vpliv Družine v času osamosvajanja, kajti takrat je bila naša naklada zelo visoka, blizu 100.000 izvodov. Takrat je to, da si imel naročeno Družino, pomenilo tudi nekakšen upor proti prejšnjemu režimu. Družina je s svojimi vsebinami, spodbujanjem civilne družbe in spremljanjem demokratičnega dogajanja kalila samozavest ljudi, da so se znali in upali odločiti za samostojnost.«
Novosti in prenova
Družina ima tudi tedensko prilogo Naša družina, ki se osredinja predvsem na družinske teme, in mesečno prilogo Slovenski čas, ki pokriva družbene in kulturne tematike. Zadnja večja sprememba tednika se je zgodila v začetku leta 2019, ko je Družina zasijala v prenovljeni podobi, ki je pripomogla k večji preglednosti in lažjemu branju, prav tako je bila osvežena vsebinsko.