Izredne razmere ne smejo biti razlog za kratenje medijske svobode
Slovenija | 03.05.2021, 10:58 Alen Salihović
Po svetu danes obeležujemo dan svobode medijev. Ta med drugim vabi k razmisleku o kakovostnemu obveščanju javnosti, je pa tudi opomnik, da pravici do svobode izražanja in obveščenosti nista samoumevni. kot pravi predsednik Združenja novinarjev in publicistov Matevž Tomšič, medijska svoboda pri nas ni ogrožena, vseeno pa ostaja podoba slovenske medijske krajine tudi po 30. letih večinsko levo usmerjena. Težavo vidi tudi pri vse večjem navijaštvu novinarjev in urednikov za eno politično opcijo. O vplivu svobode medijev na medijsko komunikacijo smo se pogovarjali tudi z izredno profesorico za medijske komunikacije na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko v Mariboru dr. Suzano Žilič Fišer.
Papež: V dobi, v kateri se z novicami lahko z lahkoto manipulira in se širijo napačne informacije, si prizadevate, da bi se spoznalo resnico na način, ki bi – v skladu z besedami vašega gesla – bil 'pravičen, zvest in informativen'.https://t.co/wJWBf3VGGy
— Alen Salihović (@SalihovicAlen) May 3, 2021
Medijska svoboda v času epidemije v Cerkvi? Ta po besedah urednika Ognjišča Boža Rustje ni bila kratena, tudi ne pozna nobenega primera, vseeno pa opozarja: »Čas, v katerem smo, od nas zahteva veliko odgovornost in tudi veliko strokovnost. Moramo se tega držati in se zavedati, da smo v izrednih razmerah, čeprav je pa res, da izredne razmere ne smejo nikoli biti razlog, da bi kratili medijsko svobodo.«
V ZNP zato izpostavljamo oceno, da so tisti uredniki in novinarji, ki so s svojim delovanjem namerno ustvarjali zmedo in hromili prizadevanja za uspešnejši spopad naše države s pandemijo civid 19, soodgovorni za večje število smrtnih žrtev te bolezni.
In kako je v Sloveniji? Po oceni Združenja novinarjev in publicistov je medijska krajina pri nas trenutno takšna, kot je bila vsa zadnja leta, in se ni bistveno spremenila, nam je dejal predsednik ZNP Matevž Tomšič. Kot ugotavljajo stanje slovenskih medijev z vidika pluralizma in profesionalizma nikoli po letu 1990 ni bilo v taki krizi in podvrženo tako številnim zlorabam v politične namene, kot smo temu priča zdaj.
»ZNP ne izpostavlja kot poglavitno težavo zgolj dejstva, da je več kot 90 odstotkov najvplivnejših slovenskih medijev nazorsko bliže slovenski politični levici, opozarja pa tudi na do zdaj ne videne profesionalne zdrse, ko posamezna občila, vključno z največjima POP TV in nacionalno RTV Slovenija, povsem odkrito, grobo in nekritično zlorabljajo in uporabljajo svoj medijski vpliv v podporo politični levici - v skupni želji da spet prevzame oblast v državi. To počnejo tudi za ceno rušenja prizadevanj za zajezitev epidemije covida 19 oz. zaščite človeških življenj, kar je skrajno nevarno in zaskrbljujoče. V ZNP zato izpostavljamo oceno, da so tisti uredniki in novinarji, ki so s svojim delovanjem namerno ustvarjali zmedo in hromili prizadevanja za uspešnejši spopad naše države s pandemijo civid 19, soodgovorni za večje število smrtnih žrtev te bolezni,« so zapisali v sporočilu za javnost.
Svobodni in neodvisni mediji z dovolj sredstvi so nujni za demokracijo. Svoboda medijev je tudi del Listine Evropske unije o temeljnih pravicah kot tudi Evropske konvencije o varstvu človekovih pravic. https://t.co/kuCEqfaqsN
— Ljudmila Novak (@LjudmilaNovak) April 29, 2021
Prepričani so, da svoboda tiska pomeni tudi veliko odgovornost, ki ji nekateri slovenski medijski delavci, lastniki, direktorji, uredniki in novinarji v zadnjem letu niso bili kos. »Mislimo predvsem na tiste, ki so dajali v času najhujše epidemije rušenju vlade in sprožanju laži o slovenski medijski krajini v tujini prednost pred zaščito človeških življenj zaradi epidemije korona virusa. ZNP se ograjuje od medijskih manipulacij glede usode in ogroženosti Slovenske tiskovne agencije. Dejstvo je, da je naš ugleden član, pokojni Borut Meško, po katerem se imenuje nagrada, ki jo za novinarske dosežke podeljuje naše združenje, poleg pretepenega novinarja Mira Petka največja žrtev med slovenskimi novinarji moderne dobe. Zato se nam zdi posebej zavržno, da sedanji direktor Bojan Veselinovič, ki novinarje slabo plačuje, sam pa ima večjo plačo kot predsednik države, politizira STA, namesto da bi podpisniku pogodbe o sofinanciranju javne službe brez sklicevanja na nerazumne formalizme, s katerimi le podaljšuje spor, preprosto posredoval podatke, ki jih vlada kot edini družbenik STA upravičeno zahteva,« so zapisali v Združenju novinarjev in publicistov.
O vplivu svobode medijev na medijsko komunikacijo smo se pogovarjali z vodjo Inštituta za medijske komunikacije in Laboratorija za medijske tehnologije na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko v Mariboru Suzano Žilič Fišer. »Svoboda medijev predstavlja eno izmed temeljnih izhodišč, da lahko mediji opravljalo svoje poslanstvo. Njihovo poslanstvo je uresničevanje javnega interesa. Izjemnega pomena je, da so na eni strani mediji svobodni, seveda jim pa kredibilnost na nek način omogoča, da svoje delo opravljajo svobodno, neodvisno. Na takšen način zagotavljajo, da imajo na drugi strani uporabnike, poslušalce, bralce, gledalce, torej vse, za katere uresničujejo ta javni interes. Torej, na eni strani je gotovo uresničevanje javnega interesa povezano z medijsko svobodo,« nam je dejala izredna profesorica za medijske komunikacije na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko v Mariboru Suzana Žilič Fišer.
Dr. Suzana Žilič Fišer: Uresničevanje javnega interesa je povezavo z medijsko svobodo
O vplivu svobode medijev na medijsko komunikacijo smo se pogovarjali z vodjo Inštituta za medijske komunikacije in Laboratorija za medijske tehnologije na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko v Mariboru dr. Suzano Žilič Fišer. »Svoboda medijev predstavlja eno izmed temeljnih izhodišč, da lahko mediji opravljalo svoje poslanstvo. Njihovo poslanstvo je uresničevanje javnega interesa. Izjemnega pomena je, da so na eni strani mediji svobodni, seveda jim pa kredibilnost na nek način omogoča, da svoje delo opravljajo svobodno, neodvisno. Na takšen način zagotavljajo, da imajo na drugi strani uporabnike, poslušalce, bralce, gledalce, torej vse, za katere uresničujejo ta javni interes. Torej, na eni strani je gotovo uresničevanje javnega interesa povezano z medijsko svobodo,« nam je dejala Žilič Fišer.
Po njenih besedah so mediji vsak dan in v vsakem trenutku poročanja v precepu in je zato vedno potrebno iskanje ravnotežja, kako uresničiti javni interes. »Delovanje medijev pomeni uresničevanje poslanstva javnega interesa. Takšni mediji, ki uresničujejo takšen interes in ki kredibilno ustvarjajo v tem prostoru so tisti, ki imajo veliko vrednost.«
Nekaj odzivov na tviterju ob dnevu svobode medijev. Mnenje si ustvarite sami!
"Vlado pozivam, da financiranje STA izvede brez odlašanja, skladno z zakonodajo in po obstoječih merilih. Morebitne pomanjkljivosti v ureditvi naj odpravi na ustrezen način," med drugim #varuh #clovekovepravice @PeterSvetina ob sv. dnevu medijev. Več 🔽https://t.co/vIspARNseb
— Varuh človekovih pravic | Human Rights Ombudsman (@VaruhCPRS) May 3, 2021
Tragikomično. Pravzaprav absurdno. Slovenija je postala država (edina na svetu), v kateri levičarji zbirajo prospevke za bogatega direktorja Veselinovića z letno plačo preko 100.000€. Za odgovornega krivca, da @STA_agencija krši zakon. Da odpušča bolne novinarje. https://t.co/M6Elucrv2n pic.twitter.com/HljLsC6FlP
— Janez Janša (@JJansaSDS) May 3, 2021
Danes in jutri bomo veliko poslušali o medijih in novinarjih ter napadih politikov na njih. Slovenski čas, priloga @druzinadoo, je natisnil drugačne tekste. Ne le mojega, dober uvodnik o medijih je napisal Bogomir Štefanič, pa Ženja Leiler o medijski krajini in kulturi... pic.twitter.com/I6xQcER7JO
— miro petek (@miro5ek) May 2, 2021
PRS: “Svoboda medijev je temeljnega pomena za demokratično družbo. Svobodni mediji vzpostavljajo javnost, v kateri je mogoče preko različnih pogledov oblikovati skupna stališča. Sooblikujejo politično kulturo, ki naj spodbuja strpnost in zavrača sovražnost in izključevanje.”
— Borut Pahor (@BorutPahor) May 3, 2021
Tudi odgovorni urednik @Dnevnik_si zamolči, zakaj bi morali donirati: da se prek @STA_agencija pod krinko navidenznega oglaševanjs denar v višini 250.000 € kanalizira v točno določen zasebni medij. https://t.co/PR7lHEYtY3
— Uroš Urbanija (@UrosUrbanija) May 3, 2021
Društvo novinarjev Slovenije tudi uradno naznanilo začetek kampanje zbiranja sredstev za pomoč STA https://t.co/FW84wu1kbz #zaobSTAnek @novinarSI
— STA (@STA_agencija) May 3, 2021
Prav je, da lahko izbiramo med levimi in desnimi mediji. Ni pa prav, da moramo leve medije plačevati vsi davkoplačevalci, desne pa samo uporabniki.
— DOM (@DomovinskaLiga) May 3, 2021
Za vse medije naj veljajo enaka pravila, prostovoljnost plačila. Plača naj jih tisti, ki jih uporablja.
Ob svetovnem dnevu svobode tiska, velja spomniti na edina preganjana novinarja v Sloveniji; skoraj do smrti pretepenega Mira Petka in venomer sodno preganjanega, Bojana Požarja, ki si drzne raziskovati vse, tudi tranzicijsko levico.
— Peter Marinsek (@petermarinsek) May 3, 2021
Indeks demokratičnosti je pa v času Janševih vlad zmeraj visji kot pa pod levimi vladami. Tako je razbrati iz znanega @TheEconomist , kjer ne citirajo Milosavljevića, Tuskove, Gabrijelčiča... Zanimivo: Slak in Traven sta izgubila oddajo po #Ultra razkritjuhttps://t.co/vervB5RDKX
— Rok Tuš (@roktus) May 3, 2021
Tendenciozni prispevki o napadih na svobodo medijev so najhujši napad na medijsko svobodo! https://t.co/HnsIH3FhCK
— Nova24TV (@Nova24TV) May 3, 2021
Tolele bom tukaj pustila...
— Erika Planinšec (@ErikaPlaninsec) May 3, 2021
Edino kar bom rekla, hvala ti "gospod" za @Twitter in za @Nova24TV 📺... 👍✌️👏
Vse ostalo je marginala...#svobodamedijev#SvobodaGovora#svobodatudimeneintebe pic.twitter.com/jLXF31OkfG
#WorldPressFreedomDay👉"Poklon vsem novinarjem, ki pri svojem delu včasih izpostavljajo svoja življenja in pogosto delujejo pod ekon. in polit. pritiski, da preverjajo dejstva & nadzorujejo oblast.
— Evropska komisija (@EKvSloveniji) May 3, 2021
Svoboda medijev ščiti nas. Zaščitimo svobodo medijev." 👇@VeraJourova https://t.co/DMBig2L93B
Svoboda medijev ne pomeni nujno objektivnega poročanja. Pričakujemo, da mediji ne bodo samo podaljški političnih opcij, lobijev pri koritu. Prevečkrat je ideologija, prikriti PR pred raziskovalno novinarsko vsebino. Upamo, da bomo na naslednjih volitvah vsi obravnavani enako.🇸🇮 pic.twitter.com/WvlyQyDLRD
— Dobra država (@DobraDrzava) May 3, 2021
Dan medijske svobode❗
— Naša Dežela (@NasaDezela) May 3, 2021
Svoboda novinarstva in neodvisnost medijev sta najmočnejša temelja demokratične družbe. Nepristranska informacija pa je njun sveti gral.
Stranka Naša Dežela zagovarja nepristransko informacijo in delo novinarjev kot bistvo https://t.co/8OcKVH9ICF pic.twitter.com/S7PkL9U9bp
Podprimo @STA_novice 💪
— Jure Leben (@JureLeben) May 1, 2021
Svoboda govora na čelu s svobodo neodvisnih medijev sta nedotakljiva postulata vsake svobodne družbe. #zaobSTAnek #STAti inu #obSTAti pic.twitter.com/tfSPMeCjYv
(1/3) Tole z #donacija akcijo, ki jo je sprožilo društvo novinarjev (@novinarSI) za @STA_novice 👇, je zanimivo ali pa bo še postalo zanimivo. Ko smo se na @Demokracija1 leta 2019 zanimali, ali lahko dobimo posebno številko za zbiranje donacij, ….. pic.twitter.com/OvrqovgD9K
— Joze Biscak (@JozeBiscak) May 2, 2021