Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Benedikt XVI. (foto: Angelo Senchuke/Cathopic)
Benedikt XVI. | (foto: Angelo Senchuke/Cathopic)

Benedikt XVI. praznuje

Svet | 16.04.2021, 11:53 Marta Jerebič

Benedikt XVI. je obrnil 94. list v knjigi življenja. Njegov osebni tajnik, nadškof Georg Gänswein, je v nedavnem intervjuju povedal, da si zaslužni papež nikoli ni mislil, da bo živel tako dolgo. Pravzaprav je najdlje živeči papež, čeprav upokojeni. Tokratno praznovanje rojstnega dneva prvič poteka brez njegovega starejšega brata Georga, ki je umrl julija lani v starosti 96 let.

Nekaj let je že minilo, kar smo Benedikta XVI. ob rojstnem dnevu videli praznovati z vrčkom bavarskega piva in obiskom iz njegove rodne dežele. Zdaj je fizično povsem oslabljen, njegov glas je komajda slišen, misel pa, po besedah njegovega osebnega tajnika, ostaja jasna - tudi v zvezi z dogajanjem v Cerkvi v Nemčiji. Teolog, prof. dr. Anton Štrukelj pojasnjuje: »Papež Benedikt se doslej ni izrazil o posameznih projektih. Toda njegova zaskrbljenost in svarila škofa Hankeja (o razkolu v svetovni Cerkvi, op. avtorja) kažejo na hudo zaostrovanje. V Nemčiji mimo Rima vzpostavljajo dejstva in ravnajo po svoje, in sicer glede podeljevanja obhajila protestantom in glede blagoslavljanja istospolnih skupnosti in drugih reči. Kakor, da se Rim ni oglasil.« Benedikta XVI. najbolj skrbi neenotnost škofov.

Papež Benedikt XVI. in dr. Anton Štrukelj
Papež Benedikt XVI. in dr. Anton Štrukelj © TU SŠK

Sicer pa dr. Štrukelj pravi, da je Joseph Ratzinger za čas svojega aktivnega delovanja pisal zgodovino: »Cerkveno in svetovno zgodovino. Kot odločilen oblikovalec koncila, prenovitelj teologije, prefekt, ki je bil četrt stoletja ob strani Karola Wojtyłe, je skrbel za to, da je ladja Cerkve v viharju časa ohranila pravo smer.«

Nenazadnje je kot prvi zares vladajoči papež, ki je iz starostnih razlogov odstopil od svoje službe, spremenil papeštvo. »Za ene je ostal očarljiv, za druge je bil branilec vere, ki se je bolj kakor kdorkoli uprl razvodenitvi krščanskega nauka. V enem pa so si bili zagovorniki in nasprotniki edini: Vse, kar je Ratzinger rekel in storil, je ustrezalo nauku Cerkve, nepretrganosti s cerkvenimi očeti in prenovami drugega vatikanskega koncila.«

Dr. Anton Štrukelj z Benediktom XVI., oktober 2018
Dr. Anton Štrukelj z Benediktom XVI., oktober 2018 © Osebni arhiv dr. Antona Štruklja


Celotnemu pogovoru z dr. Antonom Štrukljem boste lahko prisluhnili v nedeljo ob 9h.

Svet, Papež in Sveti sedež
Matevž Čelik Vidmar (photo: Jože Suhadolnik) Matevž Čelik Vidmar (photo: Jože Suhadolnik)

Kaj smo dobili namesto Urada za verske skupnosti?

Nedavno smo objavili prispevek v Mozaiku dneva o sodelovanju vlade z verskimi skupnostmi. V njem smo zmotno navedli, da je novela Zakona o verski svobodi, ki jo je Državni zbor sprejel na seji 20. ...

Tomaž Dietinger (photo: NL) Tomaž Dietinger (photo: NL)

Smisel kot temelj duševnega zdravja

Na jubilejnem mednarodnem logoterapevtskem simpoziju, ki bo v petek, 14. marca, in v soboto, 15. marca, pri Sv. Jožefu v Celju, se bodo govorci letos dotaknili smisla. Ali je res smisel tisti ...