Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Križev pot (foto: Tamino Petelinšek / STA)
Križev pot | (foto: Tamino Petelinšek / STA)

Meditacije za križev pot v Vatikanu napisali otroci

Cerkev na Slovenskem | 02.04.2021, 12:11 Marta Jerebič

V središču današnjega velikega petka je Kristus na križu. To je dan strogega posta in pokore; edini dan v letu, ko ni maše, ampak poseben obred velikega petka. Na Radiu Ognjišče ga bomo ob 18.30 prenašali iz ljubljanske stolnice. Križev pot pa bo na programu ob 15. uri. V Vatikanu že drugo leto ne bo potekal v rimskem Koloseju, ampak na trgu sv. Petra. Vodil ga bo papež, meditacije pa so tokrat napisali umbrijski skavti in otroci ene od rimskih župnij, ki je še posebej dejavna na področju pomoči družinam v stiskah.

Človeštvo na različne načine išče odgovore na vprašanje trpljenja. Župnik na Polici msgr. Jože Plut opaža predvsem velik strah pred telesnim trpljenjem. »Ljudje naredijo čisto vse, da jih telesno trpljenje ne bi zadelo. Da bi bili fit. Skratka, človek ima občutek, kakor da so bolni od zdravja oziroma želje po tem, da bi bili zdravi, da ne bi trpeli.« Kot je dejal v jutranji Svetovalnici, je trpljenje lahko zelo različno: »je duševno, duhovno, čustveno, telesno, je seveda tudi trpljenje, ki ga čutimo v svetu, trpljenje nedolžnih, so vojne; zavedamo se tudi, pa če si priznamo ali ne, prisotnosti zla v svetu.«

Na vse to opozarjajo otroci, ki so napisali meditacije za letošnji križev pot v Vatikanu. A se ne ustavljajo le ob trpljenju, ampak tudi pri prijateljstvu, tolažbi, upanju. 18-letni Alessandro je ilustriral prvo postajo. »Odločil sem se, da pri prvi postaji upodobim Jezusa z nasmehom na obrazu, je povedal za Vatican News, saj nas je On v svojem življenju naučil, da vsako zlo prinaša nekaj dobrega. Ne smemo se ustaviti pri negativnem pogledu na zlo.«

Različni križevi poti 

Tako je tudi že druga velika noč brez javnih bogoslužij priložnost, da zaživi družinska Cerkev. Mariborski nadškof Alojzij Cvikl: »Na primer na veliki petek lahko družina prebere trpljenje Jezusa Kristusa po vlogah doma. Ali pripravi češčenje križa. Vse te stvari lahko tudi doma uresničijo. In s tem pokažejo, da želijo rasti v veri.«

Po svetu, kjer so javni obredi dovoljeni, danes poteka tudi nabirka za Sveto deželo. Tam so kristjani večinoma odvisni od romarjev in turistov. Kako jim kustodija Svete dežele pomaga z nabirko, pojasnjuje frančiškanski brat Jan Dominik Bogataj: »Omogoča brezplačna stanovanja, na primer v starem mestu Jeruzalem je v lasti kustodije 500 stanovanj, ki jih namenja tamkajšnjim kristjanom, omogoča jim različne službe, štipendije, vendar je potreb še veliko več. Vsi upajo, da se bodo proti koncu pomladi vrnili romarji, kar bo gotovo pripomoglo k izboljšanju položaja. Nabirka za Sveto deželo je v Sloveniji prestavljena predvidoma na septembrski praznik povišanja svetega Križa oz. drug datum, ki bo sporočen naknadno

Cerkev na Slovenskem, Papež in Sveti sedež
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«