»Janševo vlado so od prvega dne pričakali na nož«
Politika | 14.03.2021, 07:00 Alen Salihović
Vlada Janeza Janše, ki je svoje delo začela pred enim letom, se že od vsega začetka sooča z napadi. Pa ne zgolj s strani opozicije in drugih deležnikov, ampak tudi s strani medijev. Zgodba se ponavlja vedno, ko je na oblasti desna vlada, je dejal publicist in predsednik Združenja novinarjev in publicistov Matevž Tomšič. Podobno ocenjuje tudi profesor Andrej Fink.
Mediji so podobo vlade v minulem letu krojili tako kot v preteklosti, ko je ministrsko ekipo vodil Janez Janša, je dejal Tomšič. »Vselej je odnos večinskih medijev zelo drugačen do desnih vlad kot do levih. V tem smislu, da so do desnih vlad bolj kritični, da ne rečemo bolj napadalni in agresivni kot do levih vlad.«
Do vlade Marjana Šarca, ki je bila po besedah sogovornika zelo skromnih kapacitet in dosežkov, so bili mediji bistveno bolj prizanesljivi. »Janševo vlado so praktično od prvega dne pričakali na nož in so vsako najmanjšo napako ali pomanjkljivost napihnili do onemoglosti.« Temu primerno je zato sledil nenaklonjen odnos vlade do medijev. »In še vedno traja nekakšno vojno stanje na tej relaciji.«
Da je bila večina medijev izrazito nenaklonjena vladi, v minulem letu ocenjuje tudi Fink. »Tukaj je ta medijski prostor absolutno nagnjen na eno stran.« Kar se je pokazalo v preteklosti, je po njegovih besedah tudi to, da so mediji v službi trde politike. »In mediji so danes orodje, da ne rečem orožje, političnih interesov, ki so proti tej vladi.«
Fink je še dodal, da gre pri vsem skupaj za neizprosen boj. »In zato v tem boju uporabljajo kakršnakoli sredstva, lahko so notranja, lahko grejo v Bruselj, Ameriko, vse bo služilo samo da greš proti tistemu kar hočeš. In ti mediji, še predno je vlada sploh nastala, so jo začeli rušiti."
Tomšič je spomnil še na napade, ki jih je vlada deležna iz Bruslja, češ da krati medijsko svobodo. Podobno zgodbo smo poslušali tudi pred predsedovanjem Svetu EU leta 2008, ko je v Bruselj pisalo 571 slovenskih novinarjev.