Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Tone GorjupTone Gorjup
Trg sv. Petra, Vatikan (foto: Pixabay)
Trg sv. Petra, Vatikan | (foto: Pixabay)

Sveti oče z novimi kardinali daroval sveto mašo

Svet | 29.11.2020, 15:00 Andrej Šinko s. Brigita Zelič

Papež Frančišek je dopoldne v vatikanski baziliki ob somaševanju novih kardinalov daroval slovesno sveto mašo. Bogoslužje je potekalo z omejenim številom udeležencev in v znamenju upanja, ki je značilno za adventni čas. Sveti oče je uvodoma poudaril, da je advent čas spominjanja Božje bližine in hkrati povabilo k budnosti. Po dopoldanski homiliji pa je papež imel opoldne še nedeljski nagovor, pri katerem je z zbranimi podelil svoje sočutje, s prebivalci srednje Amerike zaradi rušilnega tropskega orkana. Zagotovil jim je molitveno bližino.

Bogoslužna besedila 1. adventne nedelje nas spodbujajo k želji po Božji bližini in k naši budnosti, je v homiliji med sveto mašo dejal papež Frančišek. Ob tem je spomnil, da se nam Bog sam želi približati: »Želi se nam približati, nam to predlaga, a se ne vsiljuje. Od nas je odvisno, da se mu ne bomo naveličali ponavljati: "Pridi!". Od nas je odvisno! Adventna molitev je: »Pridi!« Advent nas spominja, da je že prišel med nas in bo k nam ob koncu časov znova prišel. Vendar se vprašajmo, za kaj služijo ti prihodi, če ne pride že danes v naše življenje? Povabimo ga torej! Osvojimo značilni adventni vzklik: »Pridi, Gospod Jezus« (Raz. 22:20).

Nato je sveti oče spomnil, da nam bo to klicanje pomagalo k budnosti, k čuječemu pričakovanju Gospodovega prihoda. Ob tem pa se postavlja vprašanje po vzroku budnosti, ali se mar nahajamo v temi? Gospod nas namreč vse poziva k temu. »Če pa moramo bdeti, to pomeni, da se nahajamo v noči. Da, zdaj ne živimo v dnevu, ampak v čakanju na dan, smo sredi teme in naporov. Prišel pa bo dan, ko bomo z Gospodom. Prišel bo, ne izgubljajmo poguma: noč bo minila, pojavil se bo Gospod, sodil nas bo On, ki je za nas umrl na križu. Zato moramo biti budni in to pričakovati in se ne prepuščati malodušju. To pomeni živeti v upanju.«

Pred angelovim čaščenjem je znova zatrdil: »Gospod nas nikoli ne zapusti. Spremlja nas v dogodkih našega bivanja, da bi nam pomagal odkriti pomen potovanja, smisel vsakdanjega življenja, da bi nam vlival pogum v preizkušnjah in bolečinah. Sredi življenjskih viharjev nam Bog vedno ponuja roko in nas osvobaja v nevarnostih.« Božja Mati naj nam pomaga svetu prinašati upanje, je še dejal.

Od kje prihajajo novi kardinali?

Trinajst novih kardinalov je papež Frančišek imenoval med včerajšnjim konzistorijem, ki je bil zgodovinski, saj je delno potekal prek video povezave, ker se dva nova kardinala zaradi pandemije nista mogla neposredno udeležiti slovesnosti. Tokrat tudi ni bilo množice vernikov, ki se običajno zbere, da bi pozdravili kardinale iz svojih držav. Prisotnih jih je bilo le okoli sto, prav tako pa je odpadel tradicionalni sprejem. Novi kardinali prihajajo iz Ruande, ZDA, Filipinov, Čila, Bruneja, Mehike in Italije. Štirje pa so starejši od 80 let in ne morejo več sodelovati na morebitnem konklavu.

Svet, Papež in Sveti sedež, Teme, Novice
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...

O avtorju