Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović
Vodja svetovalne skupine v okviru ministrstva za zdravje dr. Bojana Beović (foto: Daniel Novakovic/STA)
Vodja svetovalne skupine v okviru ministrstva za zdravje dr. Bojana Beović | (foto: Daniel Novakovic/STA)

Infektologinja Beović: Ukinitev ukrepov bi vodila v katastrofo

Slovenija | 27.11.2020, 17:21 Alen Salihović

Potem ko je vlada včeraj večino ukrepov za zamejitev epidemije covida-19 podaljšala za teden dni, smo poklicali vodjo strokovne skupine za covid 19 pri ministrstvu za zdravje infektologinjo dr. Bojano Beović. Izrazila je zadovoljstvo, da so ukrepi prijeli do te mere, da so ustavili naraščanje števila okuženih. Povedala je še, da je stanje v bolnišnicah pod nadzorom, ampak izjemno obremenjujoče in težko. Glede sproščanja ukrepov v mesecu decembru pa dodaja, da bodo morali biti zelo regulirani, saj se nam lahko krivulja hitro obrne navzgor.

Ukrepi so nas po besedah Beovićeve uspešno rešili pred dodatnim naraščanjem obolelih in s tem seveda pred popolno blokado zdravstvenega sistema z bolniki s covid-19. Gre za bolnike, ki so hudo bolni, ki težko dihajo in je zanje sprejem v bolnišnico nujen. »V tem delu moramo biti zelo zadovoljni, da so ukrepi do te mere prijeli, da imamo sedaj približno 1300 bolnikov hospitaliziranih, in to nekako za silo gre. Torej vsaj bistveno se številka ne povečuje.«

Po njenih besedah bi kakršnokoli razmišljanje, da ukrepi niso učinkoviti in bi se jih moralo ukiniti, vodilo v katastrofo. »Res pa je, da si vsi želimo ukinitve ukrepov, a to lahko storimo šele takrat, ko se začne epidemija zmanjševati. Ko se enkrat dovolj umiri, gre sama od sebe nekaj časa navzdol. Takrat lahko govorimo o odpiranju dejavnosti in normalizaciji razmer v državi.«

Kratkoročno biti optimističen, da bo prihodnji teden vse odprto, je popolnoma nespametno. »Tudi optimizem te vrste, da naj sprostimo vse. Lahko smo pa malo dolgoročno optimistični, ker nas vendarle spomladi čaka bolj dokončna rešitev tega problema, ki je tudi bolj prijazna do normalnega življenja, ki si ga vsi želimo, to je cepljenje proti covidu-19.«

Bevićevo je epidemija presenetila, saj je pokazala številne obraze, tudi družbene razdore in veliko stisko pri ljudeh. »Na eni strani epidemija sama, na drugi strani pa ukrepi, ki so namenjeni zamejevanju epidemije, povzročajo kolateralno škodo na drugih človekovih interesih in dejavnostih.«

Prav zato bo treba biti po njenih besedah ob decembrskem sproščanju ukrepov previden. Do tega bo lahko prišlo, če bodo ljudje spoštovali že znane ukrepe. »Če bo odpiranje možno, jaz nikakor ne bi odsvetovala nakupov, vendar bodo morali potekati na res reguliran način, da prehitro ne ponovimo hudih časov.«

Spregovorila je še o težavah, ki jih imajo otroci po tem, ko bolezen prebolijo. Glede verbalnih napadov, ki so jih deležni posamezni strokovnjaki, med njimi tudi dr. Aleš Rozman in dr. Milan Krek pa, da ne smemo dovoliti, da postanejo vsesplošno sprejemljivi.

Slovenija, Zdravstvo
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...