Tanja DominkoTanja Dominko
Denar (foto: Pixabay)
Denar | (foto: Pixabay)

Mladi ekonomisti in podjetniki vsega sveta odločno za drugačen ekonomski sistem

Svet | 23.11.2020, 11:56 Marjana Debevec

Mladi ekonomisti in podjetniki, ki so bili v preteklih dneh povezani s srečanjem v Assisiju, so odločno zavrnili vse oblike neenakosti in nečloveške politične sisteme, ki zavračajo revne ter ekonomijo, ki zlorablja oblast za nezakonit zaslužek. Njihov pogled je preroški, vendar ne utopičen.

Zdaj se vse šele začenja... so bile zadnje besede tridnevnega srečanja več kot dva tisoč mladih ekonomistov in podjetnikov z vsega sveta. Devet mesecev že delajo za ta projekt, saj so prepričani, da sedanji ekonomski sistem ne odgovarja več potrebam časa. V izraze kot so tržni sistem, mednarodni trg in podobno so na izjemen način vpletli duhovnost, brez katere ekonomija prihodnosti ne bo zdržala. Na pomenljivih krajih življenja sv. Frančiška Asiškega so ob izbrani glasbi prebirali njegove misli, ki so tudi danes še kako aktualne.

Mladim so prisluhnili tudi nekateri največji ekonomisti sveta. Med osrednji poudarki je bil, kako poskrbeti za drugega, kar nas uči tudi sedanja pandemija. »V tej luči smo se pogovarjali tudi z vidika financ. Razumeli smo, da ni mogoče predlagati novega finančnega modela, ki bo imel v središču človeka, če ne delamo tudi na področju vlaganja, ki bi izboljšal zdravstvene sisteme in zagotovil zdravstveno oskrbo za vse. Podobno je tudi na področju energije,« je povedala prof. ekonomije s. Alessandra Smerilli.

Da je pandemija pokazala, kako veliko odgovornost imamo drug za drugega, saj smo vsi bratje, je mladim v pol ure dolgem nagovoru potrdil tudi papež Frančišek. »Prihodnost je negotova. Vsak od vas lahko na svojem delovnem mestu stori veliko: ne izbirajte bližnjic, ki vas zapeljujejo in vam obenem preprečujejo, da bi postali kvas v svojem okolju. Ne, treba si je umazati roke. Po sedanji zdravstveni krizi bi bilo najslabše pasti v še globlje potrošništvo in nove oblike sebične samozaščite. Ne pozabite: po krizi smo vedno ali slabši, ali boljši. Pomagajmo, da bo rastlo to, kar je dobro; izkoristimo to priložnost in si vsi prizadevajmo za skupno dobro«, je mladim, zbranim v Assisiju in po vsem svetu še dejal sveti oče.

Svet, Politika, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež, Duhovnost
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...