Nataša LičenNataša Ličen
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc
Denar (foto: Pixabay)
Denar | (foto: Pixabay)

Mladi ekonomisti in podjetniki vsega sveta odločno za drugačen ekonomski sistem

Svet | 23.11.2020, 11:56 Marjana Debevec

Mladi ekonomisti in podjetniki, ki so bili v preteklih dneh povezani s srečanjem v Assisiju, so odločno zavrnili vse oblike neenakosti in nečloveške politične sisteme, ki zavračajo revne ter ekonomijo, ki zlorablja oblast za nezakonit zaslužek. Njihov pogled je preroški, vendar ne utopičen.

Zdaj se vse šele začenja... so bile zadnje besede tridnevnega srečanja več kot dva tisoč mladih ekonomistov in podjetnikov z vsega sveta. Devet mesecev že delajo za ta projekt, saj so prepričani, da sedanji ekonomski sistem ne odgovarja več potrebam časa. V izraze kot so tržni sistem, mednarodni trg in podobno so na izjemen način vpletli duhovnost, brez katere ekonomija prihodnosti ne bo zdržala. Na pomenljivih krajih življenja sv. Frančiška Asiškega so ob izbrani glasbi prebirali njegove misli, ki so tudi danes še kako aktualne.

Mladim so prisluhnili tudi nekateri največji ekonomisti sveta. Med osrednji poudarki je bil, kako poskrbeti za drugega, kar nas uči tudi sedanja pandemija. »V tej luči smo se pogovarjali tudi z vidika financ. Razumeli smo, da ni mogoče predlagati novega finančnega modela, ki bo imel v središču človeka, če ne delamo tudi na področju vlaganja, ki bi izboljšal zdravstvene sisteme in zagotovil zdravstveno oskrbo za vse. Podobno je tudi na področju energije,« je povedala prof. ekonomije s. Alessandra Smerilli.

Da je pandemija pokazala, kako veliko odgovornost imamo drug za drugega, saj smo vsi bratje, je mladim v pol ure dolgem nagovoru potrdil tudi papež Frančišek. »Prihodnost je negotova. Vsak od vas lahko na svojem delovnem mestu stori veliko: ne izbirajte bližnjic, ki vas zapeljujejo in vam obenem preprečujejo, da bi postali kvas v svojem okolju. Ne, treba si je umazati roke. Po sedanji zdravstveni krizi bi bilo najslabše pasti v še globlje potrošništvo in nove oblike sebične samozaščite. Ne pozabite: po krizi smo vedno ali slabši, ali boljši. Pomagajmo, da bo rastlo to, kar je dobro; izkoristimo to priložnost in si vsi prizadevajmo za skupno dobro«, je mladim, zbranim v Assisiju in po vsem svetu še dejal sveti oče.

Svet, Politika, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež, Duhovnost
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.