Nadškof Šuštar: dar Cerkvi v Sloveniji, slovenskemu narodu in navdih za prihodnost
Cerkev na Slovenskem | 10.11.2020, 17:28 Tone Gorjup
Kdo je bil nadškof Alojzij Šuštar? Na to je skušal odgovoriti današnji simpozij ob bližnji 100. obletnici njegovega rojstva. Lahko bi rekli, da je bil dar Cerkvi v Sloveniji, slovenskemu narodu in navdih za prihodnost. Njegov naslednik nadškof Stanislav Zore je opozoril na njegovo zvestobo novomašnemu geslu, predsednik Borut Pahor pa na njegovo ljubeznivost in mir, ki ga je prinašal med ljudi.
V uvodnem delu je nadškof Stanislav Zore dejal, da je ob stoletnici rojstva nadškofa Šuštarja, ki ga bomo obhajali to soboto, prav, da »pogledamo njegovo življenje in skušamo odstreti, kako je v razmerah časa razvijal svoje darove, da jih je potem v različnih službah, v Cerkvi pri nas in v Evropi, uporabljal v dobro ljudi.« Nadškof Zore je primerjal sedanje zahtevne čase, ko nihče ni varen pred smrtjo zaradi covida-19, s tistimi, v katerih je živel nadškof Šuštar. Ti časi, zlasti med drugo svetovno vojno in po njej so bili še veliko hujši, je dejal in nadaljeval: »Kljub podivjanosti časa in razvrednotenju človeka, je rasel in tudi zrasel, v človeka, v humanista, v kristjana, v duhovnika, v škofa.« V vseh trenutkih je imel pred očmi besede: »Božjo voljo spolnjevati!«
Častni pokrovitelj simpozija predsednik Slovenije Borut Pahor je spomnil na njegovo kleno in vizionarsko držo v času slovenske politične pomladi. Dejal je, da je bil nadškof Šuštar eden izmed nestorjev procesa pomiritve in sprave v naši družbi. Omenil je osebno srečanje z njim, ko jih je nadškof obiskal na njihovem domu. V hišo je prinesel neko mirnost, je dejal predsednik in nadaljeval v prispodobi: »S ljubeznivostjo, ki je bila iskrena, nič narejena in s svojim vstopom v prostor, s svojo mirnostjo in razsodnostjo, hkrati pa z zelo stvarnim pogledom nazaj in naprej, je poklical Slovenke in Slovence, ne gleda na to ali so verni ali ne, ali imajo eno ali drugo politično prepričanje ali so brez njega, k temu, da smo takrat za to veliko stvar stopili skupaj.« Kot predsednik države se mu je zahvalil za vse, kar je storil za našo družbo in za našo državo. Dodal je: »Za vedno mi bo ostal navdih, tudi kot izjemno ljubezniva osebnost.«
Na simpoziju so o njem spregovorili njegovi sopotniki, sodelavci in občudovalci. Janez Vodičar, Blaž Otrin, Bojan Žalec, Roman Globokar, Andrej Saje in p. Robert Bahčič so osvetlili njegovo življenjsko pot in ključne vidike Šuštarjeve misli ter dela. V drugem delu, z naslovom »Nadškof Šuštar in samostojna država Slovenija – ob 30. obletnici plebiscita in države Slovenije« pa so poleg predsednika Pahorja spregovorili škof Anton Jamnik, Rosvita Pesek, Dimitrij Rupel in Andrej Šter. »Politična elita je imela v času osamosvajanja v nadškofu Alojziju Šuštarju velikega podpornika in zaveznika, čeprav njegovih odprtih rok za ta projekt ni znala zmeraj brez predsodkov, dialoško in nesebično tudi sprejeti.« Tako je o njem dejala Rosvita Pesek. Sledila je še predstavitev znanstvene monografije Nadškof Šuštar 100 letnica rojstva, ki jo je uredil škof Anton Jamnik, njegov tajnik v času osamosvajanja.